Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowa kopalnia na Śląsku. W miejsce zlikwidowanej

0
Podziel się:

11 lat po zamknięciu kopalni Dębieńsko zainaugurowano prace, w wyniku których za sześć lat ma ruszyć tam wydobycie węgla z nowej kopalni.

Nowa kopalnia na Śląsku. W miejsce zlikwidowanej
(hha124l/CC/Flickr)

11 lat po zamknięciu kopalni _ Dębieńsko _ w Czerwionce-Leszczynach na Śląsku, dziś oficjalnie zainaugurowano prace, w wyniku których za sześć lat ma ruszyć tam wydobycie węgla z nowej kopalni. Projekt, o wartości ponad 0,5 mld euro, realizuje koncern NWR.

Uroczystość rozpoczęcia prac budowlanych nieprzypadkowo zorganizowano w przededniu Barbórki. Choć do wydobycia pierwszej tony węgla jeszcze daleko, zadbano o tradycyjny górniczy ceremoniał.

Już wcześniej do dawnej świetności przywrócono budynek kopalnianej cechowni, teraz poświęcono nowy obraz świętej Barbary i odrestaurowano pomnik, upamiętniający poległych górników. Grała górnicza orkiestra.

Kopalnię _ Dębieńsko _ zamknięto w 2000 r. w ramach programu naprawy górnictwa, realizowanego przez rząd Jerzego Buzka. Zasypano dwa kopalniane szyby. W chwili zamknięcia zakład zatrudniał jeszcze około 2,5 tys. osób. Socjologowie wskazywali, że Dębieńsko było typową _ kopalnią-dobrodziejką _, wokół której koncentrowało się życie lokalnej społeczności.

Nowa kopalnia docelowo da około 2-2,5 tys. miejsc pracy (złożono już ponad 3 tys. podań o pracę)
i stanie się największym pracodawcą w gminie.

Przygotowania do reaktywacji kopalni _ Dębieńsko _ - w istocie do budowy nowego zakładu - trwają już od kilku lat. Prowadzi je spółka NWR Karbonia, należąca do międzynarodowego koncernu NWR (New World Resources).

Do tej notowanej na giełdach w Warszawie, Pradze i Londynie firmy należy m.in. czeski koncern OKD - największy producent węgla w Czechach. Firmy to część majątku biznesmena i finansisty, jednego z najbogatszych Czechów, Zdenka Bakali, który uczestniczył w sobotniej uroczystości.

Jak podał koncern NWR, całkowite koszty projektu _ Dębieńsko _ obejmują 411 mln euro nakładów inwestycyjnych oraz 133 mln euro przedprodukcyjnych kosztów operacyjnych, związanych z istniejącą infrastrukturą. NWR już od trzech lat ma 50-letnią koncesję na wydobycie węgla. Ubiega się także o jej poszerzenie na inne, płytsze złoża w tym rejonie.

Czytaj więcej o górnictwie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t97431.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;udalo;nam;sie;uratowac;kopalnie,56,0,914488.html) Pawlak: Udało nam się uratować kopalnie W ciągu minionych czterech lat na Śląsku nie zamknięto ani jednej kopalni - mówi wicepremier.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t74818.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/spolki;weglowe;maja;rekordowe;zyski,245,0,876789.html) Miliardowe zyski kopalni. To duży postęp Ponad 1 mld 132 mln zł zysku wypracowały w pierwszych pięciu miesiącach tego roku spółki węglowe należące do Skarbu Państwa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)