Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowa polityka bezpieczeństwa w Japonii. Coraz bliżej powstania Rady Bezpieczeństwa Narodowego

0
Podziel się:

Rada dawałaby premierowi prawo do kształtowania polityki zagranicznej i obrony kraju. Ustawa o jej powołaniu musi jeszcze zostać przyjęta przez izbę wyższą parlamentu.

Nowa polityka bezpieczeństwa w Japonii. Coraz bliżej powstania Rady Bezpieczeństwa Narodowego
(Reporter Poland)

Izba niższa japońskiego parlamentu przyjęła dziś ustawę o utworzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, co według konserwatywnego premiera Shinzo Abe (na zdjęciu) leży w żywotnym interesie Japonii. Dzięki temu kraj ma lepiej reagować na zmieniające się środowisko bezpieczeństwa regionalnego w Azji.

Ustawa musi jeszcze zostać przyjęta przez izbę wyższą parlamentu, Izbę Radców. Rząd liczy, że stanie się to przed końcem bieżącego posiedzenia parlamentu, które trwa do 6 grudnia.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego dawałaby premierowi prawo do kształtowania polityki zagranicznej i obrony kraju na podstawie zbieranych informacji z różnych ministerstw i agencji - pisze agencja Kyodo.

W ramach RBN dwa razy w miesiącu spotykaliby się premier, szef kancelarii rządu oraz ministrowie spraw zagranicznych i obrony, żeby omawiać kwestie dotyczące bezpieczeństwa.

Utworzenie Rady jest jednym z najważniejszych elementów polityki konserwatywnego premiera Abe. Uchodzi on za zwolennika twardego kursu wobec Chin w sporze o niezamieszkałe wysepki Senkaku (chiń. Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim; są one obecnie kontrolowane przez Japonię, a poza Chinami pretensje do nich zgłasza również Tajwan.

Ponadto Tokio uważa za poważne zagrożenie rozwój potencjału nuklearnego Korei Północnej. W grudniu 2012 roku Pjongjang przeprowadził próbę rakiety dalekiego zasięgu, a w lutym br. trzecią próbę nuklearną.

Rządzący blok Partii Liberalno-Demokratycznej i Nowej Komeito porozumiał się z opozycją, żeby zapewnić sobie przyjęcie ustawy w sprawie RBN przez parlament: do ustawy dołączono uchwałę mówiącą o możliwości rejestrowania niektórych fragmentów spotkań Rady z myślą o ich późniejszym upublicznieniu. Jednak szef kancelarii rządu Yoshihide Suga powiedział na początku listopada, że należy ostrożnie podchodzić do nagrywania posiedzeń RBN ze względu na wrażliwe informacje, z jakimi to gremium będzie miało do czynienia.

W celu pełnego wykorzystania RBN rząd chce również, aby parlament zatwierdził inną ustawę mającą zaostrzyć kary dla osób, które dopuściły się przecieków _ super tajnych _ i wrażliwych informacji związanych z dyplomacją, obronnością, terroryzmem i szpiegostwem.

Czytaj więcej w Money.pl
Japonia i Chiny spierają się o wyspy Dziś cztery okręty chińskiej straży przybrzeżnej przez trzy godziny patrolowały wody terytorialne w pobliżu spornych wysp.
Chińskie okręty wypłynęły na japońskie wody Premier Japonii Shinzo Abe ostrzegł w kwietniu, że jego kraj uniemożliwi ewentualny chiński desant na Senkaku.
Japonia zatrzymała chińską łódź. Prowokacja? Japońska straż przybrzeżna zatrzymała w prefekturze Okinawa chińską łódź rybacką i aresztowała jej kapitana za nielegalny połów korali.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)