Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowak: Potrzebna rozmowa z firmą Salini nt. budowy A1

0
Podziel się:

Nowak spotkał się z dziennikarzami w Pawlikowicach na budowie jednego z łódzkich odcinków trasy ekspresowej S8.

Nowak: Potrzebna rozmowa z firmą Salini nt. budowy A1
(Tomasz Urbanek/East News)

Minister transportu Sławomir Nowak nie jest zadowolony z postępu prac na budowie odcinka autostrady A1 między Czerniewicami i Kowalem (woj. kujawsko-pomorskie). Zapowiedział rozmowę z włoską firmą Salini Polska, która jest liderem konsorcjum budującego ten odcinek.

_ Nie ukrywam, że nie jestem zadowolony z postępu prac na autostradzie A1 między Czerniewicami a Kowalem. W tym tygodniu mamy zamiar spotkać się jeszcze z szefostwem włoskiego koncernu Salini, również poprosiłem ambasadora Włoch o spotkanie, abyśmy mogli porozmawiać o tej kłopotliwej inwestycji i zaangażowaniu włoskiej firmy na tym kontrakcie _ - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Nowak.Minister przypomniał, że po wykluczeniu z kontraktu irlandzkiego wykonawcy w postępowaniu przetargowym wygrało włosko-polskie konsorcjum, którego liderem jest firma Salini Polska.

_ O ile zaangażowanie polskiego wykonawcy jest duże i widać to zaangażowanie na placu budowy, o tyle do zaangażowania włoskiego partnera w konsorcjum mamy pewne zastrzeżenia. Stąd potrzebna będzie taka męska, twarda rozmowa, co dalej z tym kontraktem, czy mają zamiar wywiązać się z terminów kontraktowych _ - dodał Nowak. Zaznaczył, że wcześniejsze deklaracje ze strony wykonawców nie do końca zostały spełnione.

Nowak spotkał się z dziennikarzami w Pawlikowicach na budowie jednego z łódzkich odcinków trasy ekspresowej S8, po wizycie na budowanych odcinkach autostrady A1 w województwie kujawsko-pomorskim oraz łódzkim, a także drogi ekspresowej S8 w Łódzkiem.

W kwietniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała z włosko-polskim konsorcjum, którego liderem jest firma Salini Polska, umowy na dokończenie dwóch odcinków A1 z Czerniewic do Kowala. Konsorcjum dokończyć ma odcinek A1 w woj. kujawsko-pomorskim za 1,05 mld zł.Na dokończenie budowy autostrady A1 nowi wykonawcy mają od dnia podpisania umowy 11 miesięcy na odcinku Czerniewice - Brzezie oraz 12 miesięcy na odcinku Brzezie - Kowal. Kierowcy będą mogli pojechać tymi odcinkami kilka miesięcy wcześniej, bowiem zgodnie z warunkami określonymi w specyfikacji przetargowej oraz w umowie, wykonawca jest zobowiązany udostępnić oba odcinki do ruchu odpowiednio po 8 i 9 miesiącach od podpisania umowy.

Przetargi na dokończenie fragmentu autostrady A1 Czerniewice - Kowal ogłoszono po tym, jak na początku września zostały zerwane dotychczasowe kontrakty. Odcinek Czerniewice - Brzezie budowało konsorcjum, którego liderem była firma SRB Civil Engineering Limited, a odcinek Brzezie - Kowal konsorcjum, którego liderem była spółka PBG. Między tymi wykonawcami a GDDKiA trwa spór o to, kto pierwszy zerwał kontrakt i z czyjej winy to nastąpiło. Pierwotnie zapowiadano, że odcinek A1 Czerniewice - Kowal gotowy będzie we wrześniu 2012 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Do Czech autostradą? Jest termin oddania A1 Pierwotnie cały odcinek A1 Świerklany-Gorzyczki miał być gotowy w sierpniu 2010 roku.
Zapłacą za usterki na A1. Już 2 lata opóźnień Najpierw firmie wypowiedziano umowę za opóźnienia, ale później ponownie wybrano ją do dokończenia robót.
Pożar sparaliżował autostradę. Chodzi o dzieci Autokarem jechało około 40 dzieci oraz trzech opiekunów. Pojazd zmierzał z Łodzi do Łeby.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)