Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowe inwestycje na 6 mld złotych już w tym roku. Znamy szczegóły

0
Podziel się:

BGK planuje wesprzeć 200 projektów w przemyśle, inwestycjach samorządowych, transporcie, i energetyce. Wesprze też eksport i zakup mieszkań.

Nowe inwestycje na 6 mld złotych już w tym roku. Znamy szczegóły
(Sławomir Bernaś/East News)

BGK planuje w tym roku podpisać w ramach programu Inwestycje Polskie nowe umowy o wartości 6 mld zł - podał bank. Chodzi o około 200 projektów w przemyśle, inwestycjach samorządowych, transporcie, i energetyce. Zwiększy też zaangażowanie w eksport i zakup mieszkań.

- Mamy w tej chwili na stole ponad 200 projektów, które analizujemy. Pewnie nie wszystkie będą sfinansowane, ale do końca roku będziemy zbierać kolejne - powiedział w środę prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Dariusz Kacprzyk (na zdjęciu).

Wśród 200 analizowanych projektów wymienił: 78 inwestycji przemysłowych, 19 samorządowych, 16 energetycznych, 15 drogowych i 76 z innych sektorów gospodarki.

Dodał, że chodzi o dodatkowe umowy na kwotę 6 mld zł. Łączne zaangażowanie BGK w Inwestycje Polskie przekroczy na koniec 2015 r. 27 mld zł - wyliczył bank.

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński zapowiedział wcześniej, że MSP planuje w tym roku dokapitalizować BGK w ramach programu Inwestycje Polskie. Jak mówił, dokapitalizowanie banku mogłoby się odbywać poprzez sprzedaż poprzez giełdę pakietów akcji PKO BP, PGE i PZU. Szef resortu skarbu nie chciał ujawnić, jaka mogłaby być konieczna kwota dokapitalizowania. Powiedział, że zależy to od potrzeb inwestycyjnych.

Celem programu Inwestycje Polskie jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. Mają one przyczynić się do wzrostu PKB oraz tworzenia nowych miejsc pracy. Spółka skarbu państwa Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) realizuje część kapitałową programu Inwestycje Polskie, część dłużno-gwarancyjną realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego.

We ubiegłym tygodniu wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk mówił na wspólnej konferencji prasowej z szefem MF Mateuszem Szczurkiem i wiceprzewodniczącym KE Jyrki Katainenem, że Polskie Inwestycje Rozwojowe będą miały nową strukturę; powołane zostaną cztery fundusze, które będą zarządzane przez tę spółkę. Minister finansów Mateusz Szczurek zadeklarował z kolei, że BGK i PIR zaangażują do 8 mld euro w inwestycje powiązane z europejskim planem Junckera.

Ponadto wśród innych kluczowych zadań BGK na 2015 r. Kacprzyk wymienił m.in. zwiększenie zaangażowania we wspieranie polskiego eksportu, z 1 mld zł w ub. roku do 1,8 mld zł. Zapowiedział też, że BGK planuje nowe rozwiązanie dla eksporterów - Fundusz Ekspansji Zagranicznej, który zostanie uruchomiony jeszcze w pierwszym półroczu 2015 r. i będzie dysponował funduszem 100 mln zł. W ciągu najbliższych 7 lat, BGK chce zwiększyć budżet funduszu do 1,5 mld zł.

- Ma on służyć nie tylko dostarczeniu dodatkowego finansowania, bo samo finansowanie nie jest najważniejsze. Jest to fundusz, który pozwoli nam wesprzeć eksportera, lub tego, kto chce inwestować za granicą, ułatwić mu kwestię negocjacji i zapewnić lepsze traktowanie na tych rynkach - powiedział Kacprzyk.

Kacprzyk dodał, że BGK planuje przeprowadzenie pierwszych transakcji jeszcze w tym roku, a pierwsza umowa potwierdzająca wolę skorzystania z Funduszu Ekspansji Zagranicznej, będzie podpisana w ciągu miesiąca lub półtora miesiąca. Zasugerował również, że wymieniona kwota może się zmienić a BGK podchodzi do sprawy elastycznie, ponieważ przedsiębiorcy zainteresowani wsparciem w ramach Funduszu Ekspansji Zagranicznej wstępnie zgłosili projekty na całą dostępną w tym roku kwotę.

BGK chce również zaangażować w tym roku 1 mld zł w Fundusz Mieszkań na Wynajem. Program, w ramach którego BGK kupił w 2014 r. 124 mieszkania w Poznaniu, ma w tym roku objąć swoim zasięgiem również Trójmiasto i Kraków.

- Wniosek dotyczący kolejnej emisji certyfikatów, jest w tej chwili już w obiegu. Ta kwota będzie przeznaczona na inwestycje na różnym etapie zaawansowania. Do końca roku powinniśmy dojść do 1000 mieszkań - zapowiedział Kacprzyk.

Fundusz mieszkań na Wynajem ma zapewnić atrakcyjną konkurencję dla prywatnego rynku najmu, oraz wedle intencji BGK, przyczynić się do zwiększenia mobilności Polaków.

Czytaj więcej w Money.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)