Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowe prawo uderzy w nieuczciwych handlarzy samochodami

0
Podziel się:

Nieuczciwe praktyki handlarzy samochodami używanymi sprawiły, że ustawodawca postanowił wprowadzić nowe przepisy, które uniemożliwią modyfikowanie stanów liczników. Jest to obecnie najczęstsze oszustwo, którego ofiarą padają osoby kupujące auta z drugiej ręki.

Nowe prawo uderzy w nieuczciwych handlarzy samochodami

Cofanie liczników plagą wśród handlarzy samochodami

Liczba handlarzy samochodami jest w Polsce znacznie wyższa niż w innych krajach Europy - Polacy masowo kupują auta używane, gdyż ceny nowych pojazdów wciąż są za wysokie dla wielu kierowców. Dodatkowo auta z drugiej ręki często są sprzedawane już po 2-3 latach od ich zakupu w salonie samochodowym, a ich cena jest o wiele niższa niż w przypadku kupowania pojazdu nieużywanego. Niestety, wielu handlarzy wykorzystuje duże zainteresowanie ich ofertą i stosuje nieuczciwe praktyki, by zrobić jeszcze więcej. Szczególnie częste jest cofanie liczników.

Modyfikacja stanu licznika jest nielegalna, jednak obecnie jest traktowana jak zwykłe oszustwo. Przepisy, które przewidują kary za tego typu praktykę, wejdą w życie 1 stycznia 2019 roku - kara dla nieuczciwego handlarza samochodów wyniesie maksymalnie do 5 lat pozbawienia wolności. Przekręcanie liczników będzie trudniejsze, gdyż Ministerstwo Infrastruktury uruchomi portal, na którym możliwe będzie sprawdzenie historii używanego pojazdu. W historii znajdą się informacje między innymi o modyfikacjach w pojeździe, dotychczasowym przebiegu i liczbie wcześniejszych właścicieli auta.

Minusem rozwiązania jest brak możliwości sprawdzania historii pojazdów sprowadzanych z Niemiec, które każdego roku trafiają do Polski w liczbie około jednego miliona egzemplarzy. Istnieje prawdopodobieństwo, że zainteresowanie autami używanymi od polskich właścicieli wzrośnie, a sprzedaż aut z zagranicy spadnie.

Rozwój rynku ubezpieczeń dla handlarzy autami

Sprzedaż aut używanych jest obarczona większym ryzykiem niż sprzedaż aut nowych, dlatego handlarze często próbowali zwiększyć zyski nieuczciwymi praktykami. Zmiany w prawie to utrudnią, jednak zarobki sprzedawców mogą pozostać wysokie, dzięki specjalistycznym ubezpieczeniom. Polisa motor trade insurance jest dedykowana handlarzom i odpowiada na ich specyficzne wymagania. Dzięki ubezpieczeniu ochroną objęte są wszystkie pojazdy przeznaczone do sprzedaży, a w przypadku ich uszkodzenia, całkowitego zniszczenia lub kradzieży, sprzedawca otrzyma odszkodowanie, które wynagrodzi mu poniesione szkody. Suma ubezpieczenia jest wysoka, a możliwość zgłaszania wielu szkód w ciągu obowiązywania jednej umowy, zwiększa opłacalność prowadzenia biznesu.

prawo
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)