Notowania

Nowe taryfy za gaz. URE podjął decyzję

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy PGNiG Obrót Detaliczny. Oznacza to podwyżkę gazu. Nowe ceny będą obowiązywać do końca 2018 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Magnascan/Pixabay.com/CCO)
Jedna taryfa w górę, druga w dół. W recultacie mamy mieć taniej

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy PGNiG Obrót Detaliczny. Oznacza to podwyżkę gazu. Nowe ceny będą obowiązywać od kwietnia do końca 2018 r.

- W zmienionej taryfie, na wniosek PGNiG OD, podwyższone zostały ceny paliw gazowych (jako towaru) o 1 proc. - podano w komunikacie URE. Stawki opłat abonamentowych nie uległy jednak zmianie, w efekcie średnia cena zakupu paliw gazowych wzrasta o 0,9 proc.

Mimo podwyżki odbiorcy zapłacą jednak w tym roku mniej. W styczniu URE zatwierdził niższe taryfy dystrybucyjne Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG). W ostatecznym rozliczeniu od 1 kwietnia 2018 r. odbiorcy gazu w gospodarstwach domowych zapłacą mniej niż dotychczas.

W przypadku taryfy PSG średnie stawki dystrybucyjne zostały obniżone o ok. 7,4 proc. dla gospodarstw domowych. Stanowią one około 35 proc. faktury za gaz. Ta taryfa została wprowadzona w życie od początku marca. Jedna taryfa w górę, druga w dół - łącznie ma nam to dać korzyści.

57 gr oszczędności miesięcznie

Tych korzyści wiele nie będzie, nie łudźmy się. "Sumaryczny spadek średnich miesięcznych płatności dla statystycznego odbiorcy grupy W-1 zużywającego paliwo gazowe do przygotowania posiłków w ilości 1 227 kWh/rok wyniesie 2,6 proc., co oznacza kwotowy spadek jego średniomiesięcznych płatności o 0,57 zł" - napisano w komunikacie.

Zmiany mają spowodować, że klienci zapłacą mniej o 2,5 proc. za przygotowanie posiłków, 1,9 proc. za podgrzewanie wody, 1,8 proc. za ogrzewanie małych i średnich domów i 1,7 proc. za ogrzewanie dużych domów - napisano w komunikacie.

URE zwraca uwagę, że taryfa PGNiG OD dotyczy jedynie odbiorców w gospodarstwach domowych. Nadzór prezesa URE nad taryfami dla gazu sieciowego sprzedawanego do gospodarstw domowych według obecnych przepisów zostaje utrzymany do końca 2023 r.

Od 1 października 2017 r. został zniesiony obowiązek przedkładania do zatwierdzenia przez URE taryf na sprzedaż gazu ziemnego wysokometanowego i zaazotowanego odbiorcom końcowym niebędącym gospodarstwami domowymi.

Tagi: pgnig, pgn, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-03-2018

ZK590Mieszkania, gaz, węgiel, woda były dla Polaków ale za komuny. Po 1989 roku to jest lizanie cukierka przez szybę.

14-03-2018

m-53Jeżeli realna cena spadnie o 2% a mamy wzrost wynagrodzeń powiedzmy o 3 - 5% to to jest całkiem niezły spadek kosztów ogrzewania.

14-03-2018

PolakCeny gazu rosną, bo przecież trzeba jakoś zapłacić Rosji za sponsorowany przez nas gaz Ukrainie...

Rozwiń komentarze (8)