Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowelizacja ustawy o rtv. W trybie ekspresowym

0
Podziel się:

Jeśli nie zdążą do czwartku, rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne nie będą musiały płacić koncesji.

Nowelizacja ustawy o rtv. W trybie ekspresowym
(Reporter Poland)

Senat jednogłośnie zdecydował, że wystąpi z inicjatywą noweli ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie opłat za koncesje radiowe i telewizyjne. Obowiązujące dziś przepisy rok temu zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Tracą moc 3 sierpnia.* *Jeśli nowelizacja w czwartek nie trafi do prezydenta rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne nie będą musiały płacić koncesji.

Co do zasady projekt Senatu przenosi do ustawy zapisy rozporządzenia KRRiT, które do tej pory reguluje tę kwestię. W senackim projekcie zapisano, że nowe przepisy wchodzą w życie 3 sierpnia. Aby tak się stało, najpóźniej w czwartek ustawę musiałby uchwalić Sejm i skierować ją ponownie do izby wyższej, która tego dnia kończy swoje posiedzenie. Jeśli senatorowie nie zgłoszą poprawek, ustawa trafi do prezydenta, który będzie miał na jej podpisanie zaledwie kilka dni (zgodnie z prawem prezydent na podpisanie, zawetowanie lub odesłanie ustawy do TK ma 21 dni).

Jeśli parlament nie zdąży uchwalić na czas nowych regulacji, przestaną istnieć podstawy prawne do poboru przez KRRiT należności za koncesje. Przewodniczący KRRiT Jan Dworak powiedział jednak dziś w Senacie, że ewentualne powstanie luki prawnej nie będzie mieć wpływu na już wyznaczone opłaty koncesyjne, także te rozłożone na raty.

Szef KRRiT wyjaśnił także, że są dwie drogi przyznawania koncesji. Pierwsza to ponowne jej przyznanie nadawcy, któremu wygasa koncesja wydana wcześniej. Dworak podkreślił, że sytuacja taka nie będzie mieć miejsca wcześniej niż w grudniu. Druga dot. koncesji wydawanych po raz pierwszy - w przypadku tych KRRiT będzie musiała się wstrzymać z decyzjami do czasu wejścia w życie nowych przepisów. Koncesje wydane po 3 sierpnia, a przed wejście w życie nowych przepisów, byłyby obarczone wadą prawną, bo nie byłoby możliwe określenie stosownych opłat za nie.

Regulacje dotyczące naliczania opłat za udzielanie koncesji rtv Trybunał Konstytucyjny zakwestionował w lipcu ub.r. W ocenie TK kwestie związane z daniną publiczną, a za taką należy uznać opłatę koncesyjną, powinny zostać uregulowane w ustawie, a nie - jak zostało to zrobione - w rozporządzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Trybunał zaznaczył wówczas, że w ustawie brak kryteriów, w oparciu o które miałaby być uregulowana wysokość opłat.

Kwestionowany przepis ustawy o rtv upoważnia KRRiT do ustalenia wysokości opłaty za udzielenie koncesji oraz fakultatywnie - do określenia podmiotów zwolnionych od tej opłaty. Konstytucja stanowi zaś, że _ nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatku następuje w drodze ustawy _.

Trybunał dał ustawodawcy rok na uchwalenie nowych przepisów. Prace nad nowelizacją ustawy o rtv, która dostosowałaby prawo do wyroku TK, w lutym tego roku rozpoczęła senacka komisja ustawodawcza. Pierwsze czytanie projektu, opracowanego we współpracy z KRRiT, odbyło się na posiedzeniu połączonych komisji - ustawodawczej oraz kultury i środków przekazu - na początku lipca.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd spóźnia się z ważną ustawą. Oto efekty Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Graboś ocenił, że nowe przepisy raczej nie wejdą w życie na czas.
Jest decyzja w sprawie koncesji dla Rydzyka Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała fundacji o. Tadeusza Rydzyka koncesję na nadawanie programu TV Trwam przez kolejne 10 lat.
Orban próbuje zdusić opozycyjne media Węgierski Państwowy Zarząd Mediów wykluczył rozgłośnię z konkursu na przydział częstotliwości. To próba zmuszenia niewygodnej stacji do milczenia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)