Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowi pracownicy w spółkach węglowych

0
Podziel się:

Mimo zapowiadanych przyjęć w 2011 r. zatrudnienie w branży znowu zmaleje.

Nowi pracownicy w spółkach węglowych
(Mariuszjbie/CC/Wikipedia)

Największe spółki węglowe zamierzają przyjąć w tym roku do pracy ponad 3 tys. nowych pracowników. Będzie to jednak mniej osób niż odejdzie w tym czasie m.in. na emerytury. Na koniec roku zatrudnienie zmniejszy się łącznie o blisko 3,5 tys. osób.

Z danych przedstawionych przez przedstawicieli trzech największych spółek wynika, że 2011 r. będzie kolejnym, kiedy zatrudnienie w branży zmaleje. Kopalnie będą przyjmować niemal wyłącznie osoby do pracy pod ziemią, przede wszystkim absolwentów szkół i uczelni, z którymi górnicze spółki zawarły stosowne umowy.

Największe przyjęcia - ale i największy ubytek zatrudnienia - zakłada zatrudniająca ponad 61 tys. osób Kompania Węglowa. Na koniec roku zatrudnienie w tej firmie zmniejszy się o ponad 2,5 tys. osób. Z pracy odejdzie (przede wszystkim na emerytury i inne świadczenia) ponad 4,4 tys. osób, natomiast blisko 1,9 tys. osób zostanie przyjętych do pracy.

Według informacji spółki, planowane jest przyjęcie do pracy 1.881 osób, z czego 540 będą to absolwenci klas górniczych w szkołach oraz kierunków górniczych wyższych uczelni. Ponad 1,3 tys. osób będzie pozyskanych z rynku pracy. Przy okazji poprzednich naborów do kopalń spółki wpłynęło około 40 tys. podań o pracę.

Kompania zamierza zmniejszyć zatrudnienie na powierzchni (o 430 osób), choć przybędzie np. pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla, także zlokalizowanych na powierzchni (o 120 osób).

[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t74821.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dotacje;dla;zamykanych;kopalni;-;do;2018;r;,89,0,731481.html) Dotacje dla zamykanych kopalni - do 2018 r.
Także Katowicki Holding Węglowy zakłada na 2011 r. odejścia większe od przyjęć nowych pracowników. Zatrudniający obecnie niespełna 19,3 tys. osób holding szacuje, że w końcu roku zatrudnienie zmniejszy się do ok. 18,5 tys. pracowników. Na emerytury odejdzie ponad tysiąc osób, a kolejne 400 - według założeń - zmieni pracę z innych, naturalnych przyczyn.

- _ Zakładany w tym roku przyjęcie do pracy w sumie 700 osób, z czego większość będą stanowić pracownicy przechodzący z innych firm górniczych. Spoza górnictwa będzie 320 osób, z czego 70 proc. to absolwenci szkół, z którymi mamy podpisane umowy o kształceniu oraz absolwenci szkół wyższych, którzy korzystali z naszych stypendiów _ - wyjaśnił Wojciech Jaros z KHW.

Z szacunków wynika, że spoza grupy absolwentów oraz pracowników innych górniczych firm pracę w kopalniach holdingu znajdzie w tym roku niespełna 100 osób.

Zatrudnienia nie zwiększy również Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), która po okresie dekoniunktury, w ubiegłym roku znów zanotowała najlepsze w branży wyniki finansowe - 600 mln zł zysku netto. Firma zamierza uzupełniać zatrudnienie, przyjmując pracowników niemal wyłącznie w miejsce odchodzących oraz w uzasadnionych przypadkach.

- _ W końcu ubiegłego roku stan zatrudnienia w spółce wynosił 22.637 osób i taki stan zamierzamy utrzymać również na koniec tego roku _ - powiedziała rzeczniczka JSW, Katarzyna Jabłońska-Bajer. Zastrzegła, że zarząd i rada nadzorcza firmy nie przyjęły jeszcze założeń tegorocznej polityki zatrudnienia.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97438.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kopalnie;dostana;400;milionow;zlotych;z;budzetu,39,0,693543.html) Kopalnie dostaną 400 milionów złotych z budżetu
Na początku 2009 roku, kiedy trwał kryzys na rynku stali i koksu, JSW całkowicie wstrzymała przyjęcia pracowników. W ubiegłym roku wznowiła przyjęcia, ale na niewielką skalę - było to głównie uzupełnianie naturalnych ubytków, odejść na emerytury itp. Zatrudnienie znaleźli przede wszystkim absolwenci szkół i uczelni górniczych oraz osoby z górniczym doświadczeniem. Podobnie będzie w tym roku.

Ostateczna liczba przyjmowanych do pracy w JSW w dużej części będzie uzależniona od tego, ile osób zdecyduje się odejść na emerytury. W ubiegłym roku duża część tych, którzy nabyli uprawnienia emerytalne, nie skorzystała z nich. Przedstawiciele spółki liczą się z tym, że podobnie będzie w tym roku. Rocznie uprawnienia do emerytury nabywa w JSW średnio 600 osób.

- _ Zakładamy, że w tym roku naturalna rotacja pracowników - odejścia i przyjęcia - może wynieść ok. 500-600 osób. Będziemy prowadzić bardzo elastyczną politykę zatrudnienia - przyjmować tam, gdzie jest to potrzebne i uzasadnione _ - powiedział prezes JSW Jarosław Zagórowski, zaznaczając, że spółka nie wyznacza limitów przyjęć, dostosowując je do potrzeb.

- _ Będziemy przyjmować pracowników tam, gdzie będzie to potrzebne do wykonania założonych zadań; chcemy aby przyjęcia były precyzyjnie ukierunkowane na konkretne potrzeby. Nie ma już przyzwolenia na socjalne zatrudnienie w górnictwie _ - uważa Zagórowski.

W JSW nie jest planowany, jak było np. w roku 2008, kiedy zatrudnienie w JSW wzrosło o 3,2 tys. osób, nowy nabór pracowników.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t104147.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/spolki;weglowe;chca;dotacji;na;inwestycje,231,0,670439.html) Spółki węglowe chcą dotacji na inwestycje Do podziału jest łącznie 400 milionów złotych z resortu gospodarki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t95581.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/sa;na;gpw;kupia;kopalnie;w;rosji,10,0,703754.html) Są na GPW. Kupią kopalnie w Rosji Biznesmen, _ znajomy gangsterów _, kupuje w Rosji kopalnie węgla w imieniu Karen.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t74844.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/jsw;chce;przejac;kopalnie;z;gpw,149,0,706709.html) JSW chce przejąć kopalnię z GPW Może to zablokować plany przejęcia Bogdanki przez czeskiego inwestora.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)