Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NYT: Zbyt duzi, by upaść. Grecy dają zły przykład

0
Podziel się:

Plan dla Grecji ma duże luki i może doprowadzić do zapaści gospodarczej - ostrzega New York Times.

NYT: Zbyt duzi, by upaść. Grecy dają zły przykład
(PAP/EPA)

Zdaniem _ New York Timesa _, przywódcy europejscy powinni renegocjować porozumienie w sprawie ratowania Grecji przed bankructwem, tak aby umożliwić jej przyspieszenie wzrostu gospodarki, a nie tylko forsować posunięcia oszczędnościowe.

W komentarzu redakcyjnym dziennik przyznaje, że Grecja wymaga zasadniczych reform, których domagają się kraje europejskie, uzależniając od nich pakiet pomocy, ale podkreśla, że narzucanie jej przesadnych cięć budżetowych zahamuje wzrost.

_ - Nie jest jeszcze za późno, by zapobiec ekonomicznej zapaści. Przywódcy Europy muszą renegocjować uzgodnioną umowę w sprawie ratowania Grecji przed bankructwem, aby położyć nacisk na reformy i wzrost, zamiast na zaciskanie pasa. Muszą też zaoferować innym kandydatom do podobnego pakietu pomocowego takie samo podejście. Jeśli chcą, aby Grecja spłaciła długi, jej gospodarka musi mieć szansę, by rosnąć _ - pisze _ NYT _.

Przestrzega on przed obwinianiem wyłącznie Grecji za kryzys i wzywa mocarstwa europejskie do wzmocnienia pakietu ratunkowego._ - Przywódcy europejscy muszą pilnie wypełnić luki pozostawione przez siebie w planie ratowania eurostrefy - włącznie z tym, jak sfinansują dużo większy fundusz ratunkowy (EFSF), który, jak przyznali, jest konieczny, bez wpłacania do niego własnych pieniędzy, oraz jak zapłacą za rekapitalizację banków, których potencjalne straty rosną coraz bardziej z tygodnia na tydzień _ - czytamy w artykule.

Ekspert ds. europejskich z waszyngtońskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) Simon Serfaty uważa jednak, że na renegocjację pakietu dla Grecji jest już za późno.

_ - To jest ostateczna oferta. Jeśli Grecy powiedzą +nie+, znajdą się poza strefą euro. Pakiet pomocy jest dla nich surowy, ale nie można go już zmieniać. Gdyby zaczęto go renegocjować, pokazałoby to innym krajom, że najlepiej powiedzieć +nie+. Byłby to zły przykład dla Włochów, którzy powiedzą wtedy: Nie potrzebujemy tych reform, jesteśmy za duzi, aby pozwolono nam zbankrutować _ - powiedział Serfaty.

Czytaj więcej o kryzysie strefy euro w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/t178654.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/smieciowych;obligacji;jest;wiecej;zobacz;ktore;banki;maja;trupy;w;szafach,68,0,950084.html) Śmieciowych obligacji jest więcej. Zobacz, które banki mają trupy w szafach Zaangażowanie w papiery zagrożonych krajów przekracza 735 mld euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t167845.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pierwsza;ofiara;smiertelna;prostestow;w;grecji,32,0,943136.html) Jest ofiara śmiertelna prostestów w Grecji -_ Demonstrant zmarł na atak serca. Nie doznał on obrażeń w trakcie incydentów _- powiedział grecki wiceminister obrony cywilnej Manolis Otonas.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t160968.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/strajki;w;grecji;powoduja;paraliz;kraju,5,0,934661.html) Rosną tam góry śmieci. Będzie jeszcze gorzej? Dodatkowe utrudnienia w ateńskiej aglomeracji mają nastąpić w jutro i pojutrze, kiedy wstrzymane zostaną połączenia autobusowe i kolejowe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)