Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"O strefie euro możemy pomarzyć"

0
Podziel się:

Według ekonomisty, rozstrzyga się właśnie, czy staniemy się filarem Europy. Możemy dołączyć do Niemców albo do Portugalii czy Grecji.

"O strefie euro możemy pomarzyć"
(PAP/Paweł Kula)

Ekonomista Krzysztof Rybiński uważa, że Polska nie ma szans na szybkie wejście do strefy euro. Zwraca uwagę, że nasz kraj nie spełnia podstawowych kryteriów. Chodzi między innymi ma ośmioprocentowy dług sektora finansów publicznych.

- _ Na to się nie da przymknąć oka. To jest fundament zapisany w traktatach unijnych. Nawet jeśli dostaniemy taryfę ulgową na reformę emerytalna, to i tak mamy deficyt sektora finansów publicznych przekracza ponad dwukrotnie normę unijną. Dług publiczny za chwile dobije do 60 proc. PKB. Polska o wejściu do strefy euro może pomarzyć _ - mówi ekonomista.

POSŁUCHAJ KRZYSZTOFA RYBIŃSKIEGO:

Krzysztof Rybiński przyznał, że trudno obecnie przewidzieć, jaki obrót przyjmie sytuacja ekonomiczna w Europie w przyszłym roku. Jego zdaniem, kryzys ekonomiczny zmienił kryteria podziału krajów tego kontynentu. Obecnie dzielą się one na te, które prowadziły wiarygodną politykę gospodarczą i te, które nie potrafiły się oprzeć naciskom grup interesów i prowadziły nieodpowiedzialną politykę w tej dziedzinie.

- _ Polska ma dzisiaj wybór do jakiego kraju dołączyć. I dobrze by było, gdybyśmy obok Niemców byli drugim filarem Europy. bo mamy taki potencjał _ - mówi Rybiński.

POSŁUCHAJ KRZYSZTOFA RYBIŃSKIEGO:

Zdaniem Rybińskiego, rozpad strefy euro jest mało prawdopodobny, jednak niekóre kraje mogą na fali kryzysu rezygnować z członkostwa w niej. Krzysztof Rybiński odniósł się w ten sposób do artykułów w zachodniej prasie, według których część państw - między innymi Niemcy i Słowacja - będą chciały wystąpić ze strefy euro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t46811.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jp;morgan;polska;w;euro;nie;przed;2019,178,0,734898.html) JP Morgan: Polska w euro nie przed 2019 Bank przyznaje, że strefa euro coraz mniej atrakcyjna dla nowych członków Unii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t84795.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;na;dobrym;kursie;w;kierunku;euro,194,0,677314.html) Polska na dobrym kursie w kierunku euro Juncker: Wejście do strefy euro leży w waszym żywotnym interesie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t86641.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pozyczymy;unii;najwyzej;kilkaset;milionow;euro,235,0,632811.html) "Pożyczymy Unii najwyżej kilkaset milionów euro" Minister finansów uspokaja opozycję, że na pożyczkę dla UE musi zgodzić się parlament.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)