Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obama krytykowany za gotowość do ustępstw na rzecz Rosji

0
Podziel się:

Przypadkowo nagrana rozmowa Baracka Obamy z rosyjskim prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem w Seulu nie podoba się amerykańskim komentatorom.

Obama krytykowany za gotowość do ustępstw na rzecz Rosji
(willwhitedc/CC/Flickr)

Przypadkowo nagrana rozmowa Baracka Obamy z rosyjskim prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem w Seulu każe się obawiać o politykę zagraniczną amerykańskiego prezydenta w razie jego ewentualnej drugiej kadencji - ostrzega komentator _ Washington Post _.

Zdaniem Charlesa Krauthammera, Obama jest gotów do niebezpiecznych ustępstw wobec Rosji, i to nie tylko w sprawie tarczy rakietowej, a także wobec wrogów Izraela.

_ Możecie sobie wyobrazić jaką presję wywrze nowo wybrany (po tegorocznych wyborach) Obama na Izrael, jaki niepokój wzbudzi w Gruzji i krajach Zatoki Perskiej, jaką nerwowość wywoła wśród naszych najbardziej lojalnych wschodnioeuropejskich przyjaciół, którzy pozostawieni już przez niego raz na lodzie zastanawiają się jaką "elastyczność" okaże znowu (prezydentowi elektowi Władimirowi) Putinowi _ - pisze publicysta.

W rozmowie z Miedwiediewem 26 marca Obama zwrócił się o przekazanie Putinowi, żeby ten _ dał mu więcej czasu _, gdyż po listopadowych wyborach amerykański przywódca będzie miał większe możliwości dokonania - jak sugerował - ustępstw w sprawie tarczy antyrakietowej, wychodzących naprzeciw rosyjskim obiekcjom.

Krauthammer zwraca uwagę, że starając się zatrzeć złe wrażenie Obama przypomniał, że jego zamiarem jest _ zmniejszyć arsenały broni nuklearnej _. Publicysta _ Washington Post _ ostro krytykuje go za to pisząc, że jeśli redukuje się broń atomową, tym ważniejsze stają się systemy obrony rakietowej.

_ Im mniej posiada się bomb atomowych w celu odstraszania, tym bardziej potrzebuje się systemów obrony nuklearnej. Jeśli deklarowanym celem jest nuklearne rozbrojenie, jak chce Obama, eliminacja systemów obronnych jest zupełnie nielogiczna _ - pisze Krauthammer.

Komentator wylicza koncesje poczynione dotąd przez prezydenta USA na rzecz Putina w ramach polityki resetu: odwołanie w 2009 roku budowy tarczy antyrakietowej planowanej przez poprzedniego prezydenta George'a W. Busha, umożliwienie Rosji wejścia do Światowej Organizacji Handlu i podpisanie nowego traktatu START o dalszej redukcji strategicznej broni atomowej, oraz _ przymykanie oczu na łamanie praw człowieka _.

Krauthammer podkreśla, że na traktacie START bardziej zależało Rosji, ponieważ jej broń nuklearna jest bardziej przestarzała i ulega degradacji. Mimo tych ustępstwa - zdaniem autora - polityka Moskwy jest wciąż nieprzyjazna Ameryce i sprzeczna z jej interesami.

_ Rosja konsekwentnie rozmywała lub blokowała sankcje na Iran, zakończyła budowę reaktora atomowego w Buszerze, zaopatruje (prezydenta Syrii) Baszara el-Asada w broń do masakrowania własnego narodu, wywiera presję na Europę Wschodnią, grozi Gruzji, a przed wyborami prezydenckimi prowadziła zaciekłą antyamerykańską kampanię _ - pisze komentator.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama jest niemądry? Mocna krytyka prezydenta Amerykański prezydent postanowił układać się z Rosją kosztem wspierania zmian demokratycznych w tym kraju - pisze _ Washington Post _.
Moskwa wytyka Obamie naruszenie prawa Rosyjskie MSZ zarzuciło Amerykanom, że łamią prawo międzynarodowe, bez procesów przetrzymując w Guantanamo podejrzanych o terroryzm.
Ambasador USA w Rosji padł ofiarą nękania? Dyplomata twierdzi, że jest nękany przez dziennikarzy rosyjskiej stacji państwowej NTV.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)