Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obcokrajowcy zarobią tyle co Polacy. Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców

46
Podziel się

Trwają prace nad wdrożeniem tzw. dyrektywy sezonowej dotyczącej zatrudniania cudzoziemców; ma wejść w życie od 1 stycznia 2017 r. - powiedział w Gdańsku wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Obcokrajowcy mają zarabiać tyle samo co Polacy.

Obcokrajowcy zarobią tyle co Polacy. Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców
(Jacek Bereźnicki)
bDBvSTph

Tzw. dyrektywa sezonowa, która musi być wdrożona do końca września br., dotyczy warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego. Warunki zawarte w dyrektywie wymuszają zmianę obecnych uregulowań dotyczących powierzenia pracy cudzoziemcom z wybranych państw na podstawie oświadczenia pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy. Obecnie zarejestrowane przez pracodawcę w powiatowym urzędzie pracy oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcom umożliwia wykonywanie pracy bez zezwolenia przez 6 miesięcy obywatelom Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Stanisław Szwed tłumaczył w piątek podczas konferencji prasowej w Gdańsku, że ,,chcemy zmienić system tzw. oświadczeń krótkoterminowych - przy zachowaniu uproszczonej formy zatrudniania - ale też zapis dotyczący jednakowych warunków pracy i płacy, bo tutaj jest największy problem".

- W tej chwili jesteśmy na etapie wdrożenia tzw. dyrektywy sezonowej - dodał. Przyznał, że tą formą zatrudnienia zainteresowani są głównie obywatele Ukrainy. - Ponad 95 proc. zatrudnianych obcokrajowców pochodzi z Ukrainy - podał.

bDBvSTpj

Poinformował, że w ub. roku wydano ok. 800 tys. oświadczeń. - Z tego, co udało się zidentyfikować, to ok. 500 tys. osób było zatrudnionych, ale do końca nie mamy pełnej informacji - dodał. Powiedział, że w tym roku do 15 maja oświadczeń wydano ok. pół miliona i zakłada się, że do końca roku oświadczeń może być ponad milion.

- Chcemy dokonać zmiany w tej dyrektywie, z jednej strony - w dalszym ciągu umożliwić zatrudnianie m.in. w rolnictwie, usługach, budownictwie, ale chcemy, żeby ten mechanizm był bardziej szczelny - wyjaśnił.

- Wiemy, że w tych branżach jest dość trudno o pozyskanie pracowników, gdzie ta pomoc pracowników z państw trzecich jest zasadna, ale musimy wprowadzać też normalne reguły gry, stąd propozycja, aby warunki pracy i płacy (dla cudzoziemców - PAP) były na podobnym poziomie jak dla pracowników z naszego kraju - podkreślił Szwed.

- Wiemy, że przy dzisiejszym systemie oświadczeń, szczególnie po stronie ukraińskiej, dochodzi do różnych nadużyć, kupowania tych oświadczeń, również w naszym kraju nie do końca mamy informacje, czy te osoby, które przyjeżdżają z Ukrainy, faktycznie pracują, czy tylko jest to próba wyłudzenia wizy - tłumaczył.

bDBvSTpp

- Muszą być zachowane minimalne warunki pracy, to, co stosujemy i czego się domagamy dla polskich pracowników wyjeżdżających do krajów UE, to chcemy też zachować w drugą stronę - tłumaczył.

Szwed uczestniczył w piątek w Gdańsku w spotkaniu z Zarządem Regionu Gdańskiego NSZZ ,,Solidarność".

bDBvSTpK
praca
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(46)
Eye
5 lata temu
Co za bzdury!!!!!!?????? "pracodawcy"=cwaniaki bussinesmen nie zatrudniaja ukraińców po to, żeby im płacić tyle co polakom!!!! Tylko połowę!!!!!!! A taki ukrainiec i tak będzie szczęśliwy że połowę dostanie a na papierze podpisze, że dostał tyle co polak!!!! Przez takich polacy nie mają roboty a oni i tak kasę wywożą do siebie i tylko kto na tym zarabia to cwaniacy, złodziejscy businessmen!!!!
DDRka
5 lata temu
Bzdura, "businessmen" nie zadrudniaja obcokrajowcow, zeby placic im tyle samo!!!! Tylko znacznie mniej! Nawet jak taki ukrainiec dostanie polowe co polak to i tak podpisze na papierze, ze dostal wiecej tylko po to zeby w ogole cos mial!!! Poza tym przez nich polacy nie maja pracy a oni i tak kase wywoza do siebie!!!! Tylko kilku cwanych "businessmen" ma z tego kase!!!!
mark
5 lata temu
ukraińcy psują nam rynek, zakładają własne firmy w polsce i biorą roboty np. w budowlance jako podwykonawcy za tak niskie ceny że polskim firmą nie opłaca się robić za tak niskie stawki i polskie firmy podwykonawcze upadają masowo !!!!!
bDBvSTpL
Ewa
5 lata temu
Ukraińców jest u nas stanowczo za dużo, to trzeba natychmiast ograniczyć.
Arek
5 lata temu
Nasz rynek pracy nie może być tak otwarty. Do czego to jest podobne aby polscy we własnym kraju nie mieli pracy z powodu mi.in ponad miliona Ukraińców których jest u nas po prostu za dużo. Wywożą kasę za granice a Polacy zwłaszcza w mniejszych miastach nie maja pracy.
...
Następna strona