Notowania

Przejdź na
praca
03.06.2016 17:04

Obcokrajowcy zarobią tyle co Polacy. Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców

Trwają prace nad wdrożeniem tzw. dyrektywy sezonowej dotyczącej zatrudniania cudzoziemców; ma wejść w życie od 1 stycznia 2017 r. - powiedział w Gdańsku wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Obcokrajowcy mają zarabiać tyle samo co Polacy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)

Tzw. dyrektywa sezonowa, która musi być wdrożona do końca września br., dotyczy warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego. Warunki zawarte w dyrektywie wymuszają zmianę obecnych uregulowań dotyczących powierzenia pracy cudzoziemcom z wybranych państw na podstawie oświadczenia pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy. Obecnie zarejestrowane przez pracodawcę w powiatowym urzędzie pracy oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcom umożliwia wykonywanie pracy bez zezwolenia przez 6 miesięcy obywatelom Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Stanisław Szwed tłumaczył w piątek podczas konferencji prasowej w Gdańsku, że ,,chcemy zmienić system tzw. oświadczeń krótkoterminowych - przy zachowaniu uproszczonej formy zatrudniania - ale też zapis dotyczący jednakowych warunków pracy i płacy, bo tutaj jest największy problem".

- W tej chwili jesteśmy na etapie wdrożenia tzw. dyrektywy sezonowej - dodał. Przyznał, że tą formą zatrudnienia zainteresowani są głównie obywatele Ukrainy. - Ponad 95 proc. zatrudnianych obcokrajowców pochodzi z Ukrainy - podał.

Poinformował, że w ub. roku wydano ok. 800 tys. oświadczeń. - Z tego, co udało się zidentyfikować, to ok. 500 tys. osób było zatrudnionych, ale do końca nie mamy pełnej informacji - dodał. Powiedział, że w tym roku do 15 maja oświadczeń wydano ok. pół miliona i zakłada się, że do końca roku oświadczeń może być ponad milion.

- Chcemy dokonać zmiany w tej dyrektywie, z jednej strony - w dalszym ciągu umożliwić zatrudnianie m.in. w rolnictwie, usługach, budownictwie, ale chcemy, żeby ten mechanizm był bardziej szczelny - wyjaśnił.

- Wiemy, że w tych branżach jest dość trudno o pozyskanie pracowników, gdzie ta pomoc pracowników z państw trzecich jest zasadna, ale musimy wprowadzać też normalne reguły gry, stąd propozycja, aby warunki pracy i płacy (dla cudzoziemców - PAP) były na podobnym poziomie jak dla pracowników z naszego kraju - podkreślił Szwed.

- Wiemy, że przy dzisiejszym systemie oświadczeń, szczególnie po stronie ukraińskiej, dochodzi do różnych nadużyć, kupowania tych oświadczeń, również w naszym kraju nie do końca mamy informacje, czy te osoby, które przyjeżdżają z Ukrainy, faktycznie pracują, czy tylko jest to próba wyłudzenia wizy - tłumaczył.

- Muszą być zachowane minimalne warunki pracy, to, co stosujemy i czego się domagamy dla polskich pracowników wyjeżdżających do krajów UE, to chcemy też zachować w drugą stronę - tłumaczył.

Szwed uczestniczył w piątek w Gdańsku w spotkaniu z Zarządem Regionu Gdańskiego NSZZ ,,Solidarność".

Tagi: praca, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-06-2016

EyeCo za bzdury!!!!!!?????? "pracodawcy"=cwaniaki bussinesmen nie zatrudniaja ukraińców po to, żeby im płacić tyle co polakom!!!! Tylko … Czytaj całość

04-06-2016

DDRkaBzdura, "businessmen" nie zadrudniaja obcokrajowcow, zeby placic im tyle samo!!!! Tylko znacznie mniej! Nawet jak taki ukrainiec dostanie … Czytaj całość

05-06-2016

markukraińcy psują nam rynek, zakładają własne firmy w polsce i biorą roboty np. w budowlance jako podwykonawcy za tak niskie ceny że polskim firmą nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (46)