Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rekord na obligacjach dla 500+. Polacy jednak tracą chęć na papiery skarbowe

Miesiąc temu Ministerstwo Finansów chwaliło się najlepszą sprzedażą obligacji od dwóch lat. W listopadzie było już gorzej. Polacy wydali na rządowe papiery dłużne o prawie 150 mln zł mniej. Rekord zanotowano na obligacjach dla beneficjantów Programu 500+, ale to margines oferty ministerstwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(S/Polska Press)
Specjalna oferta dla beneficjentów 500+ znalazła dotąd nabywców na obligacje za 17,5 mln zł. Program firmowany przez minister Rafalską na razie przeznaczany jest więc głównie na konsumpcję

Teoretycznie najlepsze warunki odsetkowe w ofercie detalicznej Ministerstwa Finansów dają obligacje rodzinne, skierowane do beneficjentów program 500+. Ich sprzedaż daje jednak marginalne przychody.

W listopadzie sprzedano papiery za 2 mln zł. To i tak historyczny rekord, odkąd wprowadzono je do oferty w październiku ub.r.

Łącznie sprzedano ich już za 17,5 mln zł. To niewiele, zważywszy że do rodzin miesięcznie z budżetu trafia prawie 2 mld zł.

Zobacz również: Polacy zadłużeni na 47 mld zł. 500 plus nie wpływa na dłużników

Obligacje rodzinne są dostępne w ciągłej sprzedaży i ich zakupu można dokonać w dowolnym momencie. Problem w tym, że po zakupie pieniądze wypłacić będzie można dopiero w 2023 roku. Nie wyłączając odsetek. W grudniu dojdzie do ich kapitalizacji - wyniosły 2,80 proc. - ale wypłacone zostaną dopiero na koniec okresu oszczędzania.

W kolejnych latach oprocentowanie liczone będzie na podstawie inflacji i marży 1,75 proc. Według ostatniego wskazania inflacji wynosiło by więc 4,25 proc. To prawie takie same odsetki, jak w przypadku Alior Banku, którego obligacje rozeszły się dwa tygodnie temu na pniu.

Łączna sprzedaż wszystkich serii obligacji detalicznych wyniosła 756 mln zł w listopadzie - poinformowało Ministerstwo Finansów. Miesiąc wcześniej Polacy kupili papiery za aż 902 mln zł. Był to wtedy najlepszy miesięczny wynik od dwóch lat. Listopad był natomiast drugim najlepszym wynikiem w 2017 r.

Największym zainteresowaniem cieszyły się czteroletnie obligacje oszczędnościowe, przynoszące zysk powyżej inflacji, a obecnie oprocentowane na 2,40 proc. rocznie. Odsetki będą wypłacone w grudniu. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup kwotę 235 mln zł. To aż jedna trzecia zakupu wszystkich obligacji.

- Popularnością cieszą się również papiery dwuletnie i trzymiesięczne, na których zakup przeznaczono w listopadzie 414 mln zł. Sprzedaż od początku roku przekroczyła już 6 mld zł - skomentował wiceminister finansów Piotr Nowak, cytowany w komunikacie.

Popyt na detaliczne papiery dłużne państwa podbiła w ostatnich miesiącach głównie emisja obligacji trzymiesięcznych oprocentowanych na 1,5 proc. rocznie.

Tagi: obligacje detaliczne, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-12-2017

RYSIUL20Ale biznes robi państwo wciskając kłamstwa 1,5% przy inflacji 2,5% i tak obywatele mają budować kapitał na emeryture

15-12-2017

GhhŁadny prezent zrobili przyszłym rządom, przyszłe pokolenia będą się dwoić i troić żeby spłacić ten kredyt

15-12-2017

fdgfdgdfdają ludziom 2 mld a oni kupują obligacje za 1,7 mln zł !!!!!!!!! Czyli 0,1% wydanej kwoty ! Buaaahaaa

Rozwiń komentarze (7)