Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obniżenie wieku emerytalnego. Zobacz, co o pomyśle PiS sądzą internauci

0
Podziel się:

Jak wynika z sondy money.pl większość Polaków chce obniżenia wieku emerytalnego. Pomysł Prawa i Sprawiedliwości i obietnica wyborcza Andrzeja Dudy przekonuje 60 procent Polaków. Z kolei wątpliwości masz 40 proc. ankietowanych. Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci. Podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągną go w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r.

Obniżenie wieku emerytalnego. Zobacz, co o pomyśle PiS sądzą internauci
(ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

Jak wynika z sondy Wirtualnej Polski i money.pl większość Polaków chce obniżenia wieku emerytalnego. Pomysł Prawa i Sprawiedliwości oraz obietnica wyborcza Andrzeja Dudy przekonuje 60 procent Polaków. Z kolei wątpliwości ma 40 proc. ankietowanych. Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci. Podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągną go w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r.

Zapytaliśmy internautów, czy chcą obniżenia wieku emerytalnego. W sondzie udział wzięło 168 tys. osób. Wyniki? 101 tys. popiera pomysł przywrócenia poprzedniego wieku emerytalnego - 65 lat dla mężczyzn, 60 lat dla kobiet. Inne zdanie ma 67 tys. osób.

Jak wynika z zapowiedzi Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, nowy-stary wiek emerytalny będzie obowiązywać w Polsce nie wcześniej niż w 2017 roku.

Elżbieta Rafalska wyjaśnia, że wcześniejsza realizacja tej wyborczej obietnicy jest niewykonalna - z czysto technicznych przyczyn. - Sam okres wdrożenia i przygotowania się ZUS-u do tego nowego-starego wieku emerytalnego wymaga przystosowania systemów informatycznych. Czas dla ZUS-u to jest dziewięć miesięcy - tłumaczyła Elżbieta Rafalska w ubiegłym miesiącu.

Pani minister dodała, że w tym roku resort robi przegląd systemu emerytalnego oraz przeprowadza analizę budżetową. Bada ponadto, jakie skutki będzie miało dla Skarbu Państwa obniżenie wieku emerytalnego.

Prezydent Andrzej Duda już w kampanii wyborczej zapowiadał powrót do wieku emerytalnego 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Projekt ustawy jest już w Sejmie. "Wiek przechodzenia na emeryturę będzie więc zróżnicowany ze względu na płeć i będzie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn" - poinformowała już w grudniu ubiegłego roku Kancelaria Prezydenta. Podkreślono, że zmiany te będą obowiązywać osoby objęte powszechnym systemem emerytalnym (ZUS) oraz rolników (KRUS).

Pierwsze czytanie prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS odbyło się na początku grudnia, następnie trafił on do komisji polityki społecznej i rodziny.

Zobacz także: Zobacz także: Niższy wiek to niższe emerytury
emerytury
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)