Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Obowiązek meldunkowy zostaje - posłowie zdecydowali. Wniosek złożysz online

438
Podziel się:

Większość posłów poparła utrzymanie obowiązku meldunkowego. Dokument równocześnie zezwala na złożenie wniosku w tej sprawie przez internet. Przepisy mają obowiązywać o 1 stycznia 2018 r.

Przed meldunkiem nie uciekniesz, ale wniosek złożysz z domu
Przed meldunkiem nie uciekniesz, ale wniosek złożysz z domu (Ministerstwo Cyfryzacji)

Większość posłów poparła utrzymanie obowiązku meldunkowego. Dokument równocześnie zezwala na złożenie wniosku w tej sprawie przez internet. Przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Za ustawą przygotowaną w resorcie spraw wewnętrznych i administracji było 349 posłów, przeciw - 41, a 39 wstrzymało się od głosu.

Twórcy regulacji tłumaczą, że pozostawienie obowiązku meldunkowego wynika z konieczności zbierania danych o obywatelach. Oficjalnie ułatwia to skuteczną realizację działań takich, jak organizacja wyborów czy wypłaty emerytur, rent, dodatków, opieki społecznej, ubezpieczeń społecznych.

Zobacz także: Zobacz też, czym są mDokumenty:

"Wiedza o liczbie i strukturze mieszkańców pozyskiwana w oparciu o dane wynikające z ewidencji ludności ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia opieki żłobkowej, przedszkolnej, miejsc w szkołach, planowania obwodów szkolnych. Informacja o liczbie mieszkańców wpływa na obliczanie liczby radnych, a także ma istotne znaczenie w kontekście przeprowadzania referendum lokalnego" - podkreślono w uzasadnieniu.

Celem ustawy jest również uporządkowanie i doprecyzowanie niektórych przepisów związanych z nadawaniem numeru PESEL cudzoziemcom. Po zmianach mają go dostawać wszyscy cudzoziemcy meldujący się na pobyt stały lub czasowy na terytorium Polski. "Efektem zaproponowanych regulacji w tym zakresie będzie gromadzenie informacji o wszystkich cudzoziemcach przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na czas pobytu, w centralnym rejestrze PESEL" - napisano.

Nowelizacja ma także umożliwić uzyskanie numeru PESEL przy ubieganiu się o wydanie dowodu osobistego. Obecnie obywatele polscy zamieszkujący w Polsce, którzy nie mają numeru PESEL, a chcą otrzymać dowód osobisty, muszą w pierwszej kolejności ubiegać się o numer PESEL, składając wniosek do organu gminy, a dopiero potem wnioskować o wydanie dowodu osobistego.

Zaproponowano także zmiany w formularzu meldunkowym, pozwalające na zameldowanie na pobyt stały i jednoczesne wymeldowanie z pobytu czasowego; tak samo na zameldowanie na pobyt czasowy z jednoczesnym wymeldowaniem z pobytu stałego, przy użyciu jednego formularza.

Krzysztof Markowski, PAP

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(438)
Kalinka
6 lat temu
Od dawna i nadal obowiązek meldunkowy istnieje, ale jest jest prawem bez konsekwencji. Uchylono kilka lat temu z Kodeksu wykroczeń karalność braku zameldowania. Zatem jeśli ktoś chce to się melduje, a jak nie chce, to nie. Jednym zameldowanie może się przydać, innym nie. Jeśli już ktoś się melduje, to powinien wskazać adres zgodny z prawdą, a nie fikcyjny (tzn. wskazać, gdzie naprawdę zamieszkuje). Np. zameldowanie daje wskazanie gdzie należy wysyłać do kogoś pisma, a także pozwy. Akktualnie, jeśli powód wskaże w pozwie adres pozwanego niezgodny z adresem zameldowania sąd zawiesza postępowanie do czasu ustalenia właściwego adresu. Dzięki temu zmniejsza się ilość pozwów doręczanych "fikcyjnie". Jeśli zatem ktoś poda zły adres swojego zamieszkania, sam sobie zaszkodzi.
Lidia
6 lat temu
Nie mam meldunku, jeżeli pis...dowcy tego ode mnie oczekują to niech mnie którys z nich zamelduje!!!!!!!!!!!!!!!!
mp
6 lat temu
Nie bardzo wiem , bo dotąd mozna było mieć podany adres zamieszkania.Własciciel z pewnoscia sie nie zgodzi na zameldowanie. Adres zamieszkania mogłem podać bez zgody właściciela. Czy nowy absurd?Jeżeli tak , to zmierzamy w stronę państwa policyjnego. Nie podoba mi sie to. Przez takie numery tracicie wyborców. A po co.
oby-watel
6 lat temu
Komunizm i Rozporządzenie Kiszczaka OBOWIĄZUJĄ w 3.5 RP! WON z INWIGILACJĄ!
Anna
6 lat temu
Gdyby to uzasadnienie wyczerpywało całą prawdę......
...
Następna strona