Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Oburzeni" utworzyli drugi obóz w londyńskim City

0
Podziel się:

Antykapitaliści utworzyli nowy obóz namiotowy w sercu City, londyńskiej dzielnicy finansjery.

"Oburzeni" utworzyli drugi obóz w londyńskim City
(PAP/EPA)

Antykapitaliści oburzeni ekscesami banków i wielkich korporacji utworzyli nowy obóz namiotowy przy placu Finsbury w sercu City, londyńskiej dzielnicy finansjery. Od tygodnia okupują również plac przed katedrą św. Pawła, co wymusiło jej zamknięcie.

Wczoraj na Finsbury Square - w odległości ok. 1,5 km od katedry - rozbito ponad 30 namiotów. Policja sprawia wrażenie zaskoczonej. Mieszkańcy namiotowego miasteczka nie przesądzają z góry, jak długo będą okupowali to miejsce.

Jeden z nich powiedział telewizji Sky, że _ zostanie tak długo, aż zaobserwuje realne zmiany prowadzące do poskromienia korporacyjnych ekscesów _.

Organizatorzy mówią, że na zajęcie placu zdecydowano się, ponieważ na placu przykatedralnym jest zbyt mało miejsca dla wszystkich zainteresowanych udziałem w proteście.

Oryginalnie antykapitaliści mieli w planach okupowanie londyńskiej giełdy, ale policja uniemożliwiła im to, otaczając plac przed katedrą św. Pawła, gdzie się spotkali w minioną sobotę 15 października. W pobliżu katedry przy placu Paternoster znajduje się giełda AIM (Alternative Invetment Market), na której notowane są małe i średnie spółki. Giełda jest oddziałem głównej giełdy londyńskiej London Stock Exchange.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z LONDYNU:

Przed imponującą, anglikańską katedrą rozbito ok. 150 namiotów. Wymusiło to jej zamknięcie w piątek ze względów higieny i bezpieczeństwa. Za zagrożenie dla bezpieczeństwa uważane są m. in. kuchenki na butle gazowe, z których korzystają _ oburzeni _.

Władze katedry odwołały wszystkie nabożeństwa wyznaczone na niedzielę. Po raz ostatni słynna XVII-wieczna świątynia, największa w północnej Europie, miejsce państwowych uroczystości religijnych z udziałem królowej Elżbiety II, była zamknięta w czasie II wojny światowej. Para biorąca ślub w sobotę była zmuszona skorzystać z bocznego wejścia.

Dla turystów wejście do katedry jest płatne. W podziemiach mieści się restauracja i sklep z pamiątkami. Osobno płaci się też za wejście na kopułę, skąd rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Tamizę i Londyn. To jedna z głównych atrakcji turystycznych Londynu, a każdy dzień, w którym świątynia jest zamknięta, oznacza straty w wysokości ok. 16 tys. funtów. Przykatedralny plac okupowany jest również w Bristolu w południowo-zachodniej Anglii.

O protestach oburzonych czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t89161.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prof;winiecki;dla;money;pl;oburzeni;czy;odurzeni,189,0,947389.html) Prof. Winiecki dla Money.pl: Oburzeni, czy odurzeni? Ocenia ruch zbuntowanych, ogarniający centra finansowe świata.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t176522.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nalot;na;obozowisko;oburzonych;w;sydney,56,0,947256.html) Nalot na kolejne obozowisko "oburzonych" Policja rozpędziła protestujących przeciwko chciwości wielkich korporacji finansowych i nierównościom społecznym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/246/t137462.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/lech;walesa;mowi;dlaczego;kapitalizm;upadnie;i;czeka;nas;rewolucja,112,0,941424.html) Lech Wałęsa mówi dlaczego kapitalizm upadnie i czeka nas rewolucja Były prezydent o oburzonych: _ To nieudacznicy _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)