Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

OBWE: Obserwatorzy przetrzymywani na Ukrainie żyją

0
Podziel się:

Wchodzący w skład dwóch grup obserwatorzy (OBWE), którzy znajdują się w rękach separatystów na Ukrainie, są cali i zdrowi - powiedział sekretarz generalny OBWE Lamberto Zannier.

OBWE: Obserwatorzy przetrzymywani na Ukrainie żyją
(PAP/EPA)

Wchodzący w skład dwóch grup obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), którzy znajdują się w rękach separatystów na Ukrainie, są cali i zdrowi - powiedział sekretarz generalny OBWE Lamberto Zannier.

W czasie debaty w genewskim Centrum Polityki Bezpieczeństwa Zannier zapewnił, że _ jego priorytetem jest doprowadzenie do natychmiastowego uwolnienia obserwatorów, bez żadnych warunków _.

_ - Wiemy, gdzie oni przebywają. Żyją i mają się dobrze _ - powiedział dziennikarzom.

Pierwsza grupa obserwatorów zaginęła 26 maja w rejonie Doniecka, na wschodzie Ukrainy. Z kolei czterej inni obserwatorzy OBWE, a także ich ukraiński tłumacz, zaginęli 29 maja w obwodzie ługańskim, również na wschodzie kraju.

Według agencji Interfax-Ukraina w skład grupy, z którą nie ma kontaktu od 26 maja, wchodzą obywatele Szwajcarii, Estonii, Turcji i Danii. Nie jest znana przynależność państwowa obserwatorów z drugiej grupy.

Zannier mówił także, że oskarżenia o szpiegostwo formułowane przez prorosyjskich separatystów pod adresem obserwatorów OBWE, _ którzy pracują na podstawie mandatu i informują o sytuacji bezpieczeństwa _, są _ skandaliczne _.

OBWE wysłała obserwatorów na Ukrainę pod koniec marca. Obecnie misja liczy ok. 280 osób, w tym 198 cywilnych obserwatorów z 41 krajów członkowskich OBWE.

Na początku maja separatyści na wschodzie Ukrainy uwolnili grupę obserwatorów wojskowych z krajów OBWE, przetrzymywanych ponad tydzień w Słowiańsku, w obwodzie donieckim. Wśród wojskowych był polski oficer.

Czytaj więcej w Money.pl
Separatyści przyznają się do porwania Dodają, że obserwatorzy wkrótce odzyskają wolność.
OBWE obawia się o przebieg wyborów _ - Na wschodzie kraju sytuacja jest daleka od normalnej _ - ocenił mediator Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
Lider separatystów o uwolnieniu porwanycj W rękach prorosyjskich terrorystów, którzy kontrolują Słowiańsk, znajduje się sześciu członków misji obserwacyjnej OBWE, w tym Polak.
Szewdzki uczestnik misji OBWE uwolniony Mężczyzna miał problemy zdrowotne. Opuścił samochodem OBWE miejsce, w którym inspektorzy są przetrzymywani.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)