Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Obwód smoleński liczy na polskie inwestycje

0
Podziel się

W 2010 roku PKB w regionie wzrósł o 8 procent i wyniósł niemal 5 mld dolarów.

Obwód smoleński liczy na polskie inwestycje
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bDHPQBAl

Obwód smoleński zaprezentował polskim przedsiębiorcom działającym na rynku Rosji swój potencjał gospodarczy i inwestycyjny. Swoją ofertę region przedstawił w Ambasadzie RP w Moskwie.

W spotkaniu z biznesmenami z Polski uczestniczyli trzej wicegubernatorzy obwodu, a także merowie jego największych miast. Było to już drugie takie forum. Poprzednie odbyło się w 2007 roku.

Ambasador RP w Federacji Rosyjskiej Wojciech Zajączkowski zauważył, że Smoleńsk zawsze był dla Polski i Europy Środkowej ważnym punktem na szlaku handlowym z Europy Zachodniej do Rosji.

bDHPQBAn

_ - To jest region położony blisko Polski i blisko stolicy Rosji. A Moskwa to największy rynek w Federacji Rosyjskiej. Pod względem logistycznym obwód smoleński jest bardzo interesującym regionem _ - oświadczył ambasador, dodając, że na Smoleńszczyźnie powstał klimat sprzyjający inwestycjom.

O infrastrukturze logistycznej regionu jako atrakcyjnej sferze do inwestowania mówił też wicegubernator obwodu Aleksandr Dołgow. Zwrócił uwagę, że przez obwód smoleński przebiegają najkrótsze magistrale samochodowe i kolejowe z Europy Zachodniej do Rosji Środkowej, a także ważny korytarz transportowy łączący Petersburg z Rosją Południową. Za perspektywiczną dziedzinę współpracy wicegubernator uznał także rolnictwo. - _ Polska wyrosła na lidera w produkcji i przetwórstwie rolnym _ - zaznaczył.

Dołgow podkreślił, że smoleńskie przedsiębiorstwa interesują się technologiami i produkcją polskich firm, a z kolei polski biznes interesuje się obwodem smoleńskim. Podał, że w 2010 roku obroty handlowe regionu z Polską wzrosły o 32 proc. i wyniosły 50 mln dolarów. _ - Każdy inwestor może liczyć na wsparcie ze strony administracji obwodu - _zadeklarował. W 2010 roku PKB w regionie wzrósł o 8 proc. i wyniósł 145,5 mld rubli (4,97 mld USD).

bDHPQBAO
Źródło:
KOMENTARZE
(0)