Notowania

obwodnica warszawy
30.07.2013 15:17

Obwodnica Warszawy. GDDKiA musi ujawnić raport

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad musi ujawnić raport z budowy Południowej Obwodnicy Warszawy S2 na odcinku Konotopa - Lotnisko - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Sąd stwierdził, że raport jest informacją publiczną.

Ujawnienia raportu zażądała spółka Bilfinger Berger Budownictwo(od 1 lutego 2013 r. - Bilfinger Infrastructure - PAP), która buduje Południową Obwodnicę Warszawy na tym odcinku. Spółka argumentowała, że żądany przez nią raport jest informacją publiczną w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma obowiązek go udostępnić.

Spółka powołała się też na przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych, które mówią, że umowy w sprawach zamówień publicznych są jawne i podlegają udostępnieniu.

GDDKiA broniła się przed ujawnieniem raportu, twierdząc, że nie jest to informacja publiczna w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie spółka wskazywała, że raport sporządziły władze publiczne, które mają obowiązek udostępniania informacji publicznej, a raport jest właśnie taką informacją.

Warszawski WSA przyznał jej rację. Stwierdził, że raport z budowy Południowej Obwodnicy Warszawy S2 jest informacją publiczną i dyrekcja jako organ władzy publicznej powinna go ujawnić. Sąd wyjaśnił, że _ informacją publiczną jest informacja wytwarzana przez władze publiczne oraz osoby pełniące funkcje publiczne oraz inne podmioty, które wykonują funkcje publiczne lub gospodarują mieniem publicznym _.

_ - Żądane przez spółkę informacje: raporty, ekspertyzy konsultantów, dotyczące zadania budowy drogi ekspresowej S-2, które sporządzone zostały ze środków publicznych na zlecenie Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, bez wątpienia posiadają walor dokumentów, których organ używa do zrealizowania powierzonych mu prawem zadań ze środków publicznych _ - orzekł w grudniu ub.r. warszawski sąd.

GDDKiA zaskarżyła ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale we wtorek NSA również oddalił jej skargę (sygn. I OSK 907/13). NSA stwierdził, że raport z budowy obwodnicy Warszawy jest informacją publiczną i GDDKiA musi go udostępnić.

Czytaj więcej w Money.pl
NIK wytknął błędy, ale urzędnicy są zadowoleni Kontrolerzy skrytykowali GDDiKA za kierowanie się kryterium ceny i nierzetelne weryfikowanie ofert. Drogowcy się cieszą.
Tak wydano 79 mld złotych. Miażdżący raport NIK o budowie dróg GDDKiA głównie kierowała się najniższą ceną. Nie dbano o podwykonawców.
Unia dołoży się do obwodnicy Warszawy Komisja Europejskie zatwierdziła unijne dofinansowanie dla budowy południowej obwodnicy Warszawy - poinformowała we wtorek GDDKiA. Unia dołoży do budowy ponad 2,5 mld zł. Inwestycja się opóźnia - kierowcy mieli korzystać z niej już podczas Euro 2012.
Tagi: obwodnica warszawy, warszawa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz