Notowania

budowa dróg w polsce
31.01.2015 13:55

Obwodnice miast. Na Podkarpaciu powstaną cztery nowe

Najbardziej skomplikowana w budowie i najdroższa będzie obwodnica Strzyżowa. Ma powstać do 2019 r. i kosztować 160 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Lubaczów, Oleszyce, Cieszanów i Strzyżów to podkarpackie miasta, w których według planów zarządu województwa jeszcze w tym roku ogłoszony ma zostać przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnic.

Jak poinformowała Aleksandra Gorzelak-Nieduży z biura prasowego urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie, wszystkie cztery obwodnice będą dofinansowane w 85 proc. z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na lata 2014-2020. Program ten nie został jeszcze zatwierdzony przez Komisję Europejską.

Gorzelak-Nieduży zaznaczyła, że gdy tylko RPO zostanie zaakceptowane przez KE, ogłoszone zostaną przetargi w sprawie wybudowania tych obwodnic. Mają one mieć tryb _ zaprojektuj i wybuduj _, dzięki temu inwestycje mają powstać szybciej.

Obwodnice Oleszyc, Cieszanowa i Lubaczowa mają być gotowe do roku 2018. Według szacunków urzędników dwie pierwsze będą kosztować w sumie 20 mln zł. Natomiast obwodnica Lubaczowa 10 mln zł.

Zdaniem burmistrza tego ostatniego miasta Krzysztofa Szpyta, obwodnica oznacza nowe otwarcie dla Lubaczowa. _ Co prawda głównym celem tej inwestycji jest połączenie przejścia granicznego z Ukrainą w Budomierzu z drogą wojewódzką nr 867, ale spowoduje ona również, że skomunikowane zostaną tereny, które do tej pory były na obrzeżach Lubaczowa i dojazd do nich był utrudniony _ - wyjaśnił burmistrz.

Znacznie bardziej skomplikowana w budowie i droższa od trzech wymienionych inwestycji będzie obwodnica Strzyżowa. Ma powstać do 2019 r. i kosztować 160 mln zł.

Zadowolenia z tego, że powstanie nie kryje burmistrz Strzyżowa Mariusz Kawa. Przypomniał on, że już w latach 70. ubiegłego wieku ówczesne władze miasta zaplanowały trasę obwodnicy.

_ - Droga wojewódzka, która przebiega przez samo centrum miasta jest jedną z najbardziej obciążonych w regionie. Dzięki obwodnicy miasto nie tylko zostanie uwolnione od ruchu tranzytowego, ale mam nadzieję, że pobudzi ona gospodarczo Strzyżów _ - dodał.

Trasa obwodnicy przebiegać będzie bowiem przez tereny, które samorząd miasta obecnie uzbraja, a w przyszłości obszar ten ma być włączony do specjalnej strefy ekonomicznej. Kawa podkreślił, że obwodnica pozwoli też _ na nowo odkryć walory turystyczne Strzyżowa _.

Decyzja KE o akceptacji podkarpackiego RPO, z którego mają być finansowane obwodnice, spodziewana jest w ciągu najbliższych tygodni.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: budowa dróg w polsce, obwodnice miast, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz