Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Drastyczne podwyżki cen ubezpieczeń. Zmowy cenowej jednak nie było

12
Podziel się

Przyczyną podwyżek były większe koszty działalności, a te wzrosły przede wszystkim z powodu wyroków korzystnych dla konsumentów.

Przyczyną podwyżek były większe koszty działalności, a te wzrosły przede wszystkim z powodu wyroków korzystnych dla konsumentów.
Przyczyną podwyżek były większe koszty działalności, a te wzrosły przede wszystkim z powodu wyroków korzystnych dla konsumentów. (EAST NEWS)
bEgwfgPp

Kierowcy odczuli znaczną podwyżkę ubezpieczeń OC i AC w ostatnich latach. UOKiK sprawdzał, czy ubezpieczyciele działali uczciwie. Przyznał jednak, że wzrosty składek wynikały z rosnących kosztów działalności i pogarszających się wyników finansowych towarzystw ubezpieczeniowych.

Zebrane materiały i analiza UOKiK nie wykazała, że przyczyną wzrostu cen były nielegalne działania w postaci zmowy cenowej. Urząd skontrolował 27 przedsiębiorców oferujących ubezpieczenia komunikacyjne, konsultował się również z ekspertami oraz regulatorami rynku, czyli Komisją Nadzoru Finansowego i Rzecznikiem Finansowym.

Jak informuje Urząd, przyczyną były większe koszty działalności, a te wzrosły przede wszystkim z powodu wyroków korzystnych dla konsumentów.

bEgwfgPr

W latach 2011-2016 sądy zobowiązały ubezpieczycieli m.in do pokrywania kosztów wynajmu pojazdu zastępczego, czy kupna części oryginalnych nawet gdy dostępne były zamienniki. Ponadto poszerzony został krąg osób uprawnionych do świadczeń w razie wypadku bliskiej osoby, również w odniesieniu do zdarzeń z przeszłości, także z lat 90.

Prócz tego na ceny wpływ miały inne czynniki ekonomiczne. Jakie? Wzrost cen napraw i usług medycznych, a także fakt, że coraz więcej Polaków wyjeżdżało samochodem za granicę, gdzie spowodowanie szkody komunikacyjnej jest bardziej kosztowne – wylicza UOKiK.

Zobacz także: Składki OC dla kierowców wzrosną? Prezes PIU unikał odpowiedzi
bEgwfgPx

Z oceny Urzędu wynika, że ceny ubezpieczeń komunikacyjnych w latach poprzednich spadały. Jak wyjaśnia raport UOKiK, przedsiębiorcy uznali, że ważniejszy jest udział w rosnącym rynku niż krótkoterminowy zysk. Był to również czas, w którym do Polski wchodziły nowe towarzystwa ubezpieczeniowe, nieobciążone kosztami związanymi z wcześniejszą działalnością na polskim rynku, często pozostające pod mniej rygorystycznym nadzorem regulacyjnym niż polski. Walcząc o udział w rynku, nierzadko oferowały niskie ceny ubezpieczeń.

Powiększająca się nierównowaga między kosztami i przychodami, jak wskazywała Komisja Nadzoru Finansowego, mogła powodować ryzyko niewypłacalności ubezpieczycieli. We wrześniu 2015 r. Komisja Nadzoru Finansowego wydała stanowcze stanowisko wzywające do urealnienia cen. Zakłady wykorzystały go do zmiany polityki cenowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEgwfgPS
ubezpieczenia
wiadomości
KOMENTARZE
(12)
Adam14
3 lata temu
Zawsze można znaleźć tanie ubezpieczenie, tylko trzeba wiedzieć gdzie szukać, a kalkulator Cuk jest jedną z takich metod
Jerzy
3 lata temu
Rząd okrada a stare pożekadło mówi :ryba śmierdzi od głowy.
raf
3 lata temu
Najtańsze OC możemy wyszukać na kalkulatorze cuk.
bEgwfgPT
czarny
3 lata temu
ubezpieczajcie sie tam gdzie wam pasuje, od 4 miesiecy w YU i cena odpowiadam moim wymaganiom. Nie ryzykuje jazdy BEZ oc i ac
Teodor
3 lata temu
Dostałem na piśmie,ale ogólnikowo.