Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
OC drożeje. UOKiK sprawdza, czy to przez zmowę firm ubezpieczeniowych

OC drożeje. UOKiK sprawdza, czy to przez zmowę firm ubezpieczeniowych

Fot. starsstudio

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, dlaczego drożeje OC, a ubezpieczyciele odpowiadają, że podwyżki są uzasadnione. UOKiK prowadzi badanie rynku, które ma pomóc między innymi w ocenie, czy podwyżki są wynikiem zmowy firm ubezpieczeniowych.


Prezes UOKiK Marek Niechciał powiedział Polskiemu Radiu, że na pierwszy rzut oka wygląda na to, że podwyżki są przynajmniej częściowo uzasadnione. Dodaje, że przez wiele lat ubezpieczyciele ponosili straty na polisach OC. W rezultacie zostali wezwani między innymi przez Komisję Nadzoru Finansowego do takiego ustalenia wysokości składek, żeby polisy nie były sprzedawane ze stratą.


Prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń Jan Grzegorz Prądzyński potwierdza, że wysokość składki rośnie między innymi z powodu coraz wyższych odszkodowań i zadośćuczynień, które te firmy muszą wypłacać. Dodaje, że niektóre odszkodowania wypłacane w Polsce są wyższe niż te płacone w krajach zachodnich.


Prezes UOKiK podkreśla, że Urząd sprawdza nie tylko to, czy teraz ubezpieczyciele działają w zmowie, ale też czy wcześniejsze, niższe ceny, nie były efektem nielegalnego porozumienia. Pierwsze efekty postępowania powinny być znane za kilka tygodni.

oprac. Monika Szafrańska

uokik, ubezpieczenie, piu, drożeje oc
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
stary typ
2017-05-10 21:52
Wielokrotność wysokości byłej OC powinni płacić ci co mają dużo stłuczek a nie Kowalski czy Malinowska którzy przez kilkadziesiąt lat nie mieli żadnej stłuczki.
Danka
2017-05-10 21:04
Za swojego Golfa III z 1992 płaciłam 320 zł OC korzystając ze zniżek i kontynuację w AXA jeżdżę od 1978 r. Za ten 2017 dostalam ponad 690 zł czyli ponad 100%
Wacław
2017-05-10 21:01
to forma opodatkowania polaków. Kiedyś nie było oc od jazdy i ludzie też żyli i jeżdzili samochodami.
Pokaż wszystkie komentarze (99)