Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lotnisko
26.03.2013 20:40

Od kwietnia remont pasa startowego Lotniska Chopina

Starty i lądowania wykonywane będą na krótszej drodze położonej na osi Ursynów-Ursus.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Z powodu generalnego remontu od 2 kwietnia do września zamknięta będzie dłuższa droga startowa na warszawskim Lotnisku Chopina - poinformował rzecznik portu Przemysław Przybylski. Starty i lądowania wykonywane będą na krótszej drodze położonej na osi Ursynów-Ursus.

Dłuższa droga startowa o długości ok. 3700 metrów zamknięta zostanie w nocy z 2 na 3 kwietnia br. Remont planowo powinien zakończyć się do 2 września tego roku. W tym czasie wszystkie starty i lądowania samolotów odbywać się będą na drugiej, krótszej drodze o długości 2800 metrów.

_ - Oznacza to, że ścieżki podejścia do lądowania oraz korytarze startowe przebiegać będą nad Ursynowem oraz Ursusem. Przepraszamy mieszkańców tych dzielnic za możliwe uciążliwości i prosimy o wyrozumiałość. Mieszkańcy Piaseczna, Włoch i Bemowa będą mieli w tym czasie więcej spokoju _ - powiedział Przybylski.

Jak tłumaczą władze stołecznego portu, konieczność przeprowadzenia remontu wynika ze zużycia materiałów wykorzystanych do budowy.

_ - Ostatni poważny remont dłużej drogi startowej miał miejsce prawie 30 lat temu. Dotychczasowe utrzymanie było możliwe dzięki realizowanym przez służby lotniska naprawom cząstkowym, które jednak nie mogą w dłuższej perspektywie czasu zastąpić remontu generalnego _ - powiedział Przybylski.

Remont obejmie zmianę nawierzchni progów drogi z betonowej na asfaltobetonową. Jak tłumaczy Przybylski, wymiana wynika z faktu, że beton jest trudniejszy w utrzymaniu i remoncie oraz bardziej podatny na zmiany temperatur. _ Jednocześnie nowe technologie wykonywania nawierzchni asfaltowych - o tzw. wysokim module sztywności - zapewniają dużą odporność na odkształcenia przy jednoczesnej dużo lepszej możliwości dokonywania ewentualnych napraw _ - powiedział.

Na całej długości drogi wymieniona zostanie także warstwa ścieralna i częściowo warstwa wiążąca, podniesiona zostanie nośność nawierzchni oraz zwiększony zostanie spadek poprzeczny drogi startowej (jej pochylenie) do 1 proc., co poprawi odpływ wody. Równolegle z remontem drogi startowej wykonane zostaną również remonty dróg kołowania Alfa, Romeo, Oscar i Sierra.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, General Aviation oraz cargo. W 2012 r. z usług lotniska skorzystało ponad 9,5 mln osób. Od początku 2013 r. lotniska obsłużyło 1,31 mln pasażerów.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: lotnisko, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz