Notowania

paliwo
20.11.2009 11:45

Od nowego roku diesel będzie droższy

Zwiększy się wysokość opłaty paliwowej. Według analityków litr ON podrożeje o 16 groszy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(striatic/CC/Flickr)

*Od nowego roku zwiększy się opłata paliwowa, co prawdopodobnie spowoduje podwyżki cen oleju napędowego na stacjach. Według analityków o około 16 groszy na litrze. Przedstawiciele rządu zapewniają, że pieniądze uzyskane z podwyżki zostaną przeznaczone na budowę dróg i autostrad *

Nowelizacja ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym i ustawy o obrocie instrumentami finansowymi ma wdrożyć do polskiego systemu unijną dyrektywę, która ustala minimalny poziom opodatkowania paliw.

- _ Planowany wzrost dochodów z tytułu wzrostu stawki opłaty paliwowej wyniósłby 2 mld 200 mln zł rocznie, z czego 1 mld 800 mln zł stanowiłoby dochód Krajowego Funduszu Drogowego, natomiast pozostałe środki to dochód Funduszu Kolejowego - _ informuje wiceminister infrastruktury Patrycja Wolińska-Bartkiewicz,

Zgodnie z zapisami unijnej dyrektywy, minimalne opodatkowanie benzyny bezołowiowej wynosi 359 euro za tysiąc litrów, a oleju napędowego - 330 euro za tysiąc litrów.

Z tych pieniędzy będą finansowane budowy i przebudowy dróg krajowych, głównie autostrad i dróg ekspresowych oraz inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych i skrzyżowaniach dróg z liniami kolejowymi.

Według przyjętego w dyrektywie kursu euro, czyli 4,245 zł, w przyszłym roku stawka opłaty paliwowej od oleju napędowego wyniesie 233,99 zł za tysiąc litrów. Dla paliw i gazów silnikowych innych niż olej napędowy i benzyna opłata paliwowa będzie wynosić 119,82 zł za tysiąc kilogramów.

| *Na stacjach taniej * |
| --- |
| Po serii obniżek cen paliw w hurcie, w tym tygodniu część operatorów wprowadziła niższe ceny na benzynę bezołowiową 95 i olej napędowy. W kolejnym tygodniu prawdopodobne dalsze 2 - 3 groszowe obniżki, a później stabilizacja cen. Obecnie taniej zatankujemy głównie na stacjach, gdzie do tej pory paliwo było najdroższe. Skala obniżek jest zróżnicowana, od 2 do 10 groszy na litrze. Uwzględniając jednak fakt, że na niektórych stacjach w tym tygodniu paliwo jeszcze drożało, to średnie ceny Eurosuper 95 i diesla są niższe jedynie o 3 grosze na litrze niż przed tygodniem i wynoszą odpowiednio 4,34 i 3,85 zł/l. Mniejsze wahania cen obserwujemy w przypadku LPG. Średnia cena spadła o 1 grosz na litrze, do poziomu 2,09 zł/l. To oznacza, że jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, szczyt cen autogazu już osiągnęliśmy. |

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Grabarczyk: Nie będzie dużych podwyżek cen oleju ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grabarczyk;nie;bedzie;duzych;podwyzek;cen;oleju,55,0,539959.html )
Tagi: paliwo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz