Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Brak jednego paragonu i po koncesji. Radykalny pomysł resortu finansów na walkę z alkoholową szarą strefą

178
Podziel się:

Ministerstwo Finansów liczy na dodatkowy miliard złotych wpływów do budżetu.

Brak jednego paragonu i po koncesji. Radykalny pomysł resortu finansów na walkę z alkoholową szarą strefą
(Włodzimierz Wasyluk/East News)
bECnhRSJ

Wystarczy jeden ujawniony przypadek sprzedaży alkoholu poza kasą fiskalną, a właściciel sklepu lub baru straci koncesje na co najmniej 3 lata. W taki sposób Ministerstwo Finansów chce walczyć z szacowaną na 1 mld zł szarą strefą w branży spirytusowej. Eksperci wskazują jednak, że problemem nie są sklepy i punkty gastronomiczne, ale sprzedaż nielegalnego alkoholu np. na bazarach.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", gotowy projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości ma być gotowy po wakacjach. Ministerstwo Finansów liczy na dodatkowy miliard złotych wpływów do budżetu.

- Wystarczy jedna niezarejestrowana transakcja sprzedaży alkoholu, by właściciel sklepu czy restauracji stracił koncesję - nie pozostawia wątpliwości Piotr Dziedzic, szef departamentu zwalczania przestępczości ekonomicznej w resorcie finansów.

bECnhRSL

Wprawdzie za sprzedaż alkoholu poza kasą fiskalną także dziś można stracić koncesję, ale w praktyce takie sytuacje się nie zdarzają. Przepisy są dość zawiłe, a władze gminy muszą przedsiębiorcy udowodnić łamanie przepisów.

W myśl nowych przepisów wszystko ma dziać się z automatu. W przypadku ujawnienia przez kontrolera z urzędu skarbowego przypadku niewystawienia paragonu za sprzedaż choćby jednej puszki piwa, informacja ta trafi do gminy, a ta bez żadnych zbędnych procedur odbierze koncesję.

Potencjalny oręż w nieuczciwej walce z konkurencją

Kara będzie tym bardziej dotkliwa, że właściciel sklepu z alkoholem czy baru o nową koncesję będzie mógł wystąpić dopiero po trzech latach. W przypadku lokali zarabiających głównie na wyrobach spirytusowych oznaczać to będzie w praktyce koniec działalności.

Tak drakońskie przepisy mogą być w tej sytuacji potencjalnie groźną bronią w rękach nieuczciwych przedsiębiorców, którzy za pomocą drobnej prowokacji zechcą pozbyć się niewygodnej konkurencji w bardzo atrakcyjnej lokalizacji.

bECnhRSR

Dzisiaj za sprzedaż alkoholu poza kasą fiskalną grozi najczęściej mandat od skarbówki. Kwota takiego mandatu może wynieść od 200 zł w przypadku pierwszego wykroczenia do 2 tys. zł, jeśli dany przedsiębiorca zostanie przyłapany kolejny raz.

Ministerstwo Finansów szacuje, że ze sprzedawanych rocznie 130 mln litrów czystego alkoholu około 10 mln litrów rozchodzi się poza legalnym obiegiem. Oznacza to o 1 mld zł wpływów do budżetu mniej.

Bazary poza kontrolą

Branża spirytusowa, która pomysłowi resortu przyklaskuje, ma znacznie bardziej pesymistyczne rachuby. Jak twierdzi Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, rzeczywista skala nielegalnej sprzedaży to 20 mln litrów czystego alkoholu spirytusowego, a straty budżetu to 2,5 mld zł.

Inny problem z nowymi przepisami jest taki, że za takie rozmiary szarej strefy w branży spirytusowej nie odpowiadają pojedyncze przypadki sprzedaży bez paragonu w osiedlowych sklepach z alkoholem, lecz niekontrolowane rozprowadzanie nielegalnego alkoholu poza oficjalnymi punktami.

bECnhRSS

Wideo: zobacz, na co idą twoje podatki:

Jak wskazują samorządowcy, sprzedaż alkoholu na lewo kwitnie na bazarach, ale ciężko ten proceder zatrzymać, ponieważ strażnicy miejscy i gminni nie mają prawa wstępu na targowiska i bazary na prywatnych działkach.

Jak jednak dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna", Ministerstwo Finansów chce zmienić Kodeks wykroczeń w taki sposób, by strażnicy otrzymali szersze uprawnienia do kontrolowania placów handlowych.

bECnhRST

Liczba punktów, które posiadają koncesję na sprzedaż alkoholu stale spada. Jeszcze w 2012 roku takich miejsc było ponad 145 tysięcy, a w zeszłym roku już tylko nieco ponad 135 tys. Jednocześnie liczba specjalistycznych sklepów z alkoholem od kilku lat utrzymuje się na zbliżonym poziomie ok. 5,5 tysiąca.

bECnhRTm
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(178)
max
4 lata temu
Ja rozumiem jakieś loterie paragonowe na wzór komkursów z me, ale to trochę gruby kaliber
e...yt
4 lata temu
A może tak niech pisland zamknie wszystkich Polaków w obozach pracy ???
Mcs
4 lata temu
A co to czysty alkohol spirytusowy ?
bECnhRTn
BlackDoberman
4 lata temu
Lokale gastronomiczne nie są problemem? To spróbujcie dostać paragon w klubie, pubie, dyskotece ha ha :-) Taka kasa tam się wali, że głowa mała.
Obserwator
4 lata temu
A jakie są kary dla ukraincow,ruskow itp.holoty,która sprzedaje na lewo papierosy i wódkę bez akcyzy.. ??? Oni są poza prawem..
...
Następna strona