Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Odkup bonów skarbowych. Rybiński: To kreatywne budżetowanie

0
Podziel się:

Zdaniem Krzysztofa Rybińskiego minister dokonał takiego ruchu, aby polski dług publiczny nie przekroczył w najbliższym czasie zapisanej w konstytucji granicy 55 procent PKB.

Odkup bonów skarbowych. Rybiński: To kreatywne budżetowanie
(Reporter)

Odkupienie bonów skarbowych to _ trik księgowy _ ministra Jacka Rostowskiego (na zdjęciu) - uważa ekonomista Krzysztof Rybiński. Wczoraj Ministerstwo Finansów poinformowało, że przedterminowo skupiło bony o wartości 2,25 miliarda złotych.

Zdaniem Krzysztofa Rybińskiego minister dokonał takiego ruchu, aby polski dług publiczny nie przekroczył w najbliższym czasie zapisanej w konstytucji granicy 55 procent PKB.

- _ Minister finansów odkupuje od nas te bony i daje w zamian pieniądze plus odsetki, które narosły przez ten czas. Odkup bonów skarbowych polega na tym, że ich liczba w obiegu maleje, czyli dług publiczny mierzony liczbą bonów i obligacji maleje i to jest operacja przeprowadzona po to, by ograniczyć ryzyko, iż pod koniec roku dług publiczny w relacji do dochodu narodowego przekroczy 55 procent _- powiedział Rybiński w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Według ekonomisty, w kraju, który ma stabilny dług publiczny, nie ma potrzeby stosowania _ kreatywnego budżetowania _. Jego zdaniem, na koniec roku budzi to podejrzliwość rynku.Ekonomista przyznał jednak, że jest to dopuszczalne prawem, a takie _ triki _ trzeba stosować, gdy przez 4 lata nie reformuje się finansów publicznych.

Krzysztof Rybiński uważa, że lepsza byłaby reforma publiczna niż taki krok. Wskazał, że w Grecji przez 20 lat opierano się na _ trikach księgowych _, a dziś ten kraj bankrutuje.

Czytaj więcej o polskiej gospodarce w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/interwencje;nbp;na;rynku;walutowym;beda;kolejne,182,0,984502.html) Będą kolejne interwencje na rynku walutowym Dotychczasowe działania NBP przyniosły oczekiwany skutek, czyli ustabilizowały kurs złotego - uważa Marek Belka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t196967.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/oto;budzet;na;2012;rok;sprawdz;jak;uderzy;cie;po;kieszeni,143,0,983183.html) Oto budżet 2012. Jak uderzy cię po kieszeni? Okazało się, że w kasie państwa zabraknie 9 mld złotych. Rząd już zdecydował komu je zabrać.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t124019.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/analityk;money;pl;recenzuje;plan;rostowskiego,101,0,963685.html) Analityk Money.pl recenzuje plan Rostowskiego Ultra-pesymistyczny wariant budżetu sprawdzi się jeśli...
wiadomości
KOMENTARZE
(0)