Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

OECD: Gospodarka w UE powoli wychodzi z kryzysu

0
Podziel się

Będzie się ona rozwijać w tempie 1,2 proc. w tym roku. Rozwój hamują kraje peryferyjne.

OECD: Gospodarka w UE powoli wychodzi z kryzysu
(Psdphotography/iStockphoto)
bEpyoxph

Dzięki bodźcom fiskalnym i lepszej wymianie handlowej**, gospodarka w strefie euro powoli podnosi się z kryzysu. Proces ten opóźniają kraje peryferyjne: Grecja, Hiszpania, Irlandia i Portugalia - ocenia OECD.

Gospodarka europejska będzie się rozwijać w tempie 1,2 proc. w tym roku i 1,8 proc. w roku 2011. To bardziej optymistyczne prognozy od przewidywań Komisji Europejskiej, która mówi o rozwoju na poziomie odpowiednio 0,9 proc. i 1,5 proc.

Wzrost gospodarczy umocni się w 16 krajach strefy euro. W pozostałych będzie bardziej powolny lub ujemny, z powodu skali koniecznej konsolidacji finansów publicznych i jej schładzającego wpływu na popyt. Jest to jednak konieczne._ - Głęboka i długotrwała konsolidacja finansów publicznych oraz reformy strukturalne to klucz do odzyskania zaufania i wzrostu gospodarczego _ - napisała w raporcie OECD .

bEpyoxpj

Ekonomiści zwracają uwagę, że chociaż możliwość pozyskania nagłej pożyczki - jak np. 110 mld udzielonych Grecji z Międzynarodowego Funduszu Walutowego - rozwiązuje kwestię natychmiastowego finansowania, to nie rozwiązuje zasadniczego problemu nadmiernie rozrośniętych finansów publicznych, niskiego wzrostu i słabej konkurencyjności.

Wg. OECD, Hiszpania powinna wdrożyć plany konsolidacji finansów publicznych, mające na celu zmniejszenie deficytu do 7 proc. PKB w 2011 roku. Musi także rozpocząć reformę emerytalną, żeby zrównoważyć finanse publiczne. Organizacja przewiduje, że wzrost gospodarczy tego kraju wciąż będzie ujemny w tym roku - na poziomie -0,2 proc. Podniesie się jednak w 2011 r. do poziomu 0,9 proc.

Wzrost gospodarczy w Portugalii prawdopodobnie utrzyma się na słabym poziomie 1 proc. w tym roku, lecz w 2011 r. spadnie do poziomu 0,8 proc. _ Pomimo polepszenia sytuacji w popycie zewnętrznym, słaba konkurencyjność podkopuje wzrost eksportu: zarówno wzrost kosztów pracy podczas kryzysu jak i słaba wydajność produkcji sprawiają, iż jest mało prawdopodobne, że Portugalia odzyska swój udział w rynku w prognozowanym okresie _ - napisano w raporcie.

W Irlandii gospodarka nadal będzie się kurczyć o 0,7 proc. w tym roku, lecz najpewniej odbije się w 2011 roku i wzrośnie o 3 proc. - podała OECD.

bEpyoxpp

Wzrosty te są prognozowane przy założeniu, że państwa będą realizować plany oszczędnościowe.

Proces ten opóźniają kraje peryferyjne: Grecja, Hiszpania, Irlandia i Portugalia - ocenia OECD.

bEpyoxpK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)