Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

OECD: wskaźnik CLI dla Polski przez miesiąc nieznacznie spadł

0
Podziel się:

W porównaniu z danymi sprzed roku CLI jest wyższy o 0,09 proc.

OECD: wskaźnik CLI dla Polski przez miesiąc nieznacznie spadł
(star5112/CC/Flickr)

Wskaźnik Composite Leading Indicator (CLI) dla Polski w maju 2012 r. wyniósł 100,15 pkt. wobec 100,16 pkt. w kwietniu po rewizji w górę o 0,11 pkt. - podała w poniedziałek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Jak informuje OECD na stronie internetowej, rosnący CLI o wartości powyżej 100 pkt. oznacza ekspansję gospodarki, spadające CLI powyżej poziomu 100 pkt. oznacza spadek koniunktury, CLI w trendzie spadkowym i poniżej 100 pkt. oznacza spowolnienie, zaś rosnące CLI będące poniżej poziomu 100 pkt. oznacza ożywienie (odbudowę) gospodarcze. CLI wyprzedza cykle biznesowe, zamiarem OECD jest, by przesunięcie wynosiło 6-9 miesięcy.

Composite Leading Indicator jest wskaźnikiem przygotowywanym przez OECD. Ma on służyć do wczesnego wskazywania punktów zwrotnych w cyklu biznesowym w danym kraju, jednak, jak zastrzega OECD, nie do prognoz kwantytatywnych. OECD wybiera kluczowe składniki wskaźnika osobno dla każdego z państw. W przypadku Polski brane pod uwagę są: realny efektywny kurs walutowy, stopa WIBOR 3M, a także podawane przez GUS: koniunktura w przemyśle przetwórczym, liczba ofert pracy oraz dynamika produkcji węgla.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważny wskaźnik polskiej gospodarki w górę Wskaźnik Composite Leading Indicator (CLI) dla Polski w styczniu 2012 r. wyniósł 101,85 pkt wobec 101,70 pkt w grudniu.
Zaskakujące dane. Rozwinięte kraje trzymają ceny w ryzach Mocny spadek inflacji da zielone światło na drukowanie pieniędzy przez banki centralne?
Coraz mniej osób chce mieszkać w krajach UE Kryzys gospodarczy wpłynął na ograniczenie migracji do krajów OECD, w tym Unii Europejskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.