Notowania

zap
04.02.2010 18:19

Oferty na II grupę chemiczną w tym półroczu

W skład grupy wchodzą Zakłady Azotowe Puławy oraz Zakłady Chemiczne Police.

Podziel się
Dodaj komentarz
(msp.gov.pl)

MSP może w pierwszym półroczu 2010 roku zaprosić inwestorów do składania wstępnych ofert na zakup tzw. drugiej grupy chemicznej, w skład której wchodzą Zakłady Azotowe Puławy oraz Zakłady Chemiczne Police - mówi wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

Dodał, że preferowany wariant to łączna sprzedaż Zakładów Azotowych Puławy i Zakładów Chemicznych Police, choć resort nie wyklucza oddzielnej sprzedaży spółek. W przyszłym tygodniu MSP planuje wybrać doradcę przy prywatyzacji drugiej grupy chemicznej.

_ - Nie chcemy przeciągać procesu prywatyzacji Puław i Polic, chcemy w miarę szybko przejść potrzebne i konieczne etapy związane z przygotowaniem analiz, wycen, strategii, memorandów informacyjnych, by móc być gotowym do zaproszenia inwestorów i zbierania ofert wstępnych. Docelowo chcemy ten proces wyboru inwestora zakończyć w tym roku, więc kalendarz wskazuje na to, że do końca pierwszego półrocza musimy opublikować ogłoszenie, aby zaprosić inwestorów do składania wstępnych ofert _ - powiedział Leszkiewicz._ _

_ - W ogłoszeniu, podobnie jak przy pierwszej grupie chemicznej, priorytetem będzie jeden inwestor dla tych dwóch podmiotów, choć nie wykluczamy wyboru inwestorów dla każdej spółek z osobna _ - dodał.

Zakłady Azotowe Puławy i Zakłady Chemiczne Police podpisały na początku lutego porozumienie o współpracy biznesowej. Jednak, o ile kondycja finansowa Puław jest dobra, to Police borykają się z problemami finansowymi.

W grudniu Agencja Rozwoju Przemysłu zgodziła się udzielić spółce 150 mln zł pomocy publicznej, uzależniając decyzje od stanowiska Komisji Europejskiej. Police potrzebują środków na spłatę wierzytelności, w tym 130 mln zł dla PGNiG, zakup surowca, bieżącą działalność i realizację zadań restrukturyzacyjnych.

Zakłady Chemiczne _ Police _ SA są jedną z największych firm chemicznych w Polsce, zaliczaną do grupy podmiotów tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej. W 1995 roku Police zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W 2005 r. debiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych. ZCH Police to największy pracodawca w woj. zachodniopomorskim.

Zakłady Azotowe _ Puławy _ SA od ponad 40 lat są liderem polskiego przemysłu nawozowo-chemicznego. Sprzedaż chemikaliów stanowi obecnie 40 proc. ogólnej produkcji i sukcesywnie rośnie; Puławy specjalizują się w melaminie. Skarb Państwa ma 50,73 proc. akcji. spółki.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: zap, pce, pgn, bos, msp, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz