Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ogromne opóźnienia lotów nie do uniknięcia. Linie czarterowe mają za mało samolotów

65
Podziel się:

Czarterowe linie lotnicze mają problem. Za mała liczba maszyn przy wzmożonym ruchu generuje ogromne trudności. Cierpią pasażerowie.

Opóźnione loty zmorą pasażerów
Opóźnione loty zmorą pasażerów (Wojciech Artyniew/Forum)

Co wakacje ten sam problem. Ruch lotniczy wzmaga się, niedomagają za to czarterowe linie. Za mała liczba samolotów we flocie staje się powodem gigantycznych problemów. Odwołanych lotów i opóźnień nie da się uniknąć.

- Lot opóźniony o ponad trzy godziny. Zero informacji, koczujemy na lotnisku. Masakra –relacjonowała nam pani Agnieszka, która w czwartek utknęła na lotnisku w Poznaniu.

- Przez awarię techniczną musieliśmy czekać jeden dzień na wylot do kraju. Small Planet to kpina – dodaje pan Krystian, którego lot z greckiej wyspy Zakynthos do Polski opóźnił się o kilkadziesiąt godzin.

- 12 lipca miałam lecieć z rodziną do Turcji. Za wakacje zapłaciliśmy ponad 16 tys. zł. Dostałam informację, że lot Small Planet został odwołany i muszę zmienić termin. Jak próbuję zmienić termin, okazuje się, że nie ma miejsc w hotelu. Więc zaproponowano mi wylot z Warszawy. A ja mieszkam w Katowicach – skarży się pani Jola.

Takie problemy w wakacje dotykają setek podróżnych. I nic nie da się zrobić. Czarterowe linie nie dają rady przy wakacyjnym obłożeniu. Small Planet ma zaledwie 10 samolotów na całą flotę. Awaria jednej z maszyn i opóźnienie na innym lotnisku mogą sparaliżować ruch u tego przewoźnika.

Na Small Planet denerwują się nawet pracownicy biur podróży. Jak udało nam się ustalić, zdarza się im nie sprzedać wycieczki tylko dlatego, że lot obsługuje ten przewoźnik. Na zamkniętej grupie na Facebooku wymieniają się negatywnymi opiniami. Mnożą się tam przykłady opóźnionych czy odwołanych lotów. Pracownicy biur podróży skarżą się, że przez często odwoływane loty muszą zarywać nocki, by być w kontakcie telefonicznym zarówno z klientami, jak i przewoźnikiem.

Zobacz także: Zobacz też: Linie lotnicze ignorują zakaz nocnych lotów z Okęcia

W rozmowie z money.pl Adrian Furgalski, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, zaznacza, że problemy w sezonie, z jakimi borykają się mali przewoźnicy, są trudne do wyeliminowania.

- W Small Planet mamy w tej chwili 10 maszyn we flocie. Dodajmy flocie, która nie składa się z maszyn nowych. Ryzyko wystąpienia awarii czy opóźnień, nawet niewielkich, które siatkę lotów jednak mocno naruszają, są zatem dość znaczne. Podróżni na opóźnienia w tej linii narzekają dosyć często. Jestem sceptyczny co do możliwej szybkiej poprawy sytuacji. Zwłaszcza, że w sezonie znalezienie wolnej maszyny umożliwiającej rozładowanie problemu jest bardzo trudne – mówi nam Furgalski.

To skutki brania zbyt wiele na barki. Czarterowe linie w sezonie są mocno obłożone. A dysponują ograniczoną liczbą samolotów. Koleje dysponują rezerwowymi wagonami czy lokomotywami. Używa się ich w razie awarii. W lotnictwie trzymanie maszyn na wszelki wypadek jest zbyt drogie. Taniej jest wypłacić odszkodowania za opóźnienia.

- Takie są czasami skutki prowadzenia biznesu w niewielkiej skali. W dużych liniach czasami uda się znaleźć samolot, który ratuje sytuacje. Opóźnienia były, są i będą. Pomijając kwestie rosnącego ruchu i zapchanych lotnisk oraz przestrzeni powietrznej, najczęstszą przyczyną opóźnień od lat pozostaje przede wszystkim pogoda. Na drugim miejscu są zaś awarie techniczne - dodaje Furgalski.

Wybierając wycieczkę w biurze podróży, warto upewnić się z jakim przewoźnikiem organizowany będzie lot. Zawsze też ewentualne opóźnienia trzeba brać pod uwagę. Niektórzy cieszą się nawet, gdy do takich opóźnień dojdzie. Odpowiednio umotywowane roszczenia mogą zrekompensować koszty wyjazdu poprzez wypłacone odszkodowanie.

* Wirtualna Polska rusza z akcją #WPnaLato. Przez całe wakacje będziemy pokazywać ciekawe miejsca, które warto odwiedzić i informować o wszystkim, co dzieje się w wakacyjnej Polsce. Jeżeli chcesz zwrócić naszą uwagę na ciekawy temat, skorzystaj z formularza znajdującego się na stronie DziejesieWP. *

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(65)
PRAWNIK
4 lata temu
WIEKSZOŚĆ KOMENTARZY TUTAJ TO REKLAMA FIRM KTÓRE "POMAGAJĄ'' ODZZYSKAC ODSZKODOWAIE. BO FIRMY TE MAJA PROWIZJE Z TYCH ODSZKODOWAN. A TAK NAPRAWDĘ KAZDY SAM MOZE NAPISAC PROSBE O ODSZKODOWANIE BEZPOSREDNIO DO LINII LOTNICZEJ I WTEDY DOSTAJE 100% ODSZKODOWANIA!!!! LUDZE TAKA FIRMA NICZEGO WIECEJ NIE ZROBI. JEZELI LOT BYL ODWOLAY Z WINY PRZEWOZNIKA TO MUSZA WAM WYPLACIC ODSZKODOWAIE I ZAWSZE TO ROBIA. 250 400 LUB 600 EURO ZALEZY OD ODLEGLOSCI. PISZCIE SAMI NA ADRESY MAILOWE LINII LOTNICZYCH KTÓRĄ LECILISCIE A NIE KORZYSTAJCIE Z FIRM. LINIE LOTNICZE ODPOWIADAJA CZASAMI Z OPOXIENIEM BO TAK DUZO JST ZGLOSZE ZE IE NADĄŻAJĄ NAD ROZPATRYWANIEM SKARG ALE ZAWSZE ODPOWIADAJA.
jasek
5 lata temu
to po sprzedają tyle biletów skoro nie mają samolotów by tylu pasażerów obsłużyć, co rok to samo, miałem "szczęście" siedzieć wiele godizn n lotnisku, oczywiście nikt nic nie wie, chaos i płacz dzieci świetny początek wakacji, tyle dobrego że givt mi załatwiło odszkodowani, ale niestety przyzly rok na wakacje wybieram Polskę
Sid1
5 lata temu
Pewnie TUI ze swoimi 120 samolotami, też nie znalazło samolotu, tylko odwołało lot, to kto jest lepszy Small Planet, który się czasami opóźni, czy TUI co odwoła wakacje w środku sezonu?
Małgosia
5 lata temu
W przypadku opóźnienia lub odwołania lotu warto starać się o odszkodowanie, dotyczy to również lotów czarterowych , razem z mężem uzyskaliśmy takie odszkodowanie za opóźniony lot, czekaliśmy ponad 4h na lotnisku, pomogło nam claim flights, wypełniliśmy wniosek na ich stronie, resztą zajęli się oni
dlw
5 lata temu
właśnie kwitniemy w hotelu w Hurghadzie.wylot do berlina miał być 04.07.2018 r o gidz 01.05.niestety,od 3 godzin jesteśmy w hotelu.na szczęście w godzinie wylotu załatwili hotel i zobaczymy co się będzie działo i kiedy wrócimy do domu.podobno firma zbankutowała.dobrze że do niemiec lot,to szybko powinni nas ściągnąć
...
Następna strona