Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tanie linie lotnicze
29.06.2018 17:20

Ogromne opóźnienia lotów nie do uniknięcia. Linie czarterowe mają za mało samolotów

Czarterowe linie lotnicze mają problem. Za mała liczba maszyn przy wzmożonym ruchu generuje ogromne trudności. Cierpią pasażerowie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Artyniew/Forum)
Opóźnione loty zmorą pasażerów

Co wakacje ten sam problem. Ruch lotniczy wzmaga się, niedomagają za to czarterowe linie. Za mała liczba samolotów we flocie staje się powodem gigantycznych problemów. Odwołanych lotów i opóźnień nie da się uniknąć.

- Lot opóźniony o ponad trzy godziny. Zero informacji, koczujemy na lotnisku. Masakra –relacjonowała nam pani Agnieszka, która w czwartek utknęła na lotnisku w Poznaniu.

- Przez awarię techniczną musieliśmy czekać jeden dzień na wylot do kraju. Small Planet to kpina – dodaje pan Krystian, którego lot z greckiej wyspy Zakynthos do Polski opóźnił się o kilkadziesiąt godzin.

- 12 lipca miałam lecieć z rodziną do Turcji. Za wakacje zapłaciliśmy ponad 16 tys. zł. Dostałam informację, że lot Small Planet został odwołany i muszę zmienić termin. Jak próbuję zmienić termin, okazuje się, że nie ma miejsc w hotelu. Więc zaproponowano mi wylot z Warszawy. A ja mieszkam w Katowicach – skarży się pani Jola.

Takie problemy w wakacje dotykają setek podróżnych. I nic nie da się zrobić. Czarterowe linie nie dają rady przy wakacyjnym obłożeniu. Small Planet ma zaledwie 10 samolotów na całą flotę. Awaria jednej z maszyn i opóźnienie na innym lotnisku mogą sparaliżować ruch u tego przewoźnika.

Na Small Planet denerwują się nawet pracownicy biur podróży. Jak udało nam się ustalić, zdarza się im nie sprzedać wycieczki tylko dlatego, że lot obsługuje ten przewoźnik. Na zamkniętej grupie na Facebooku wymieniają się negatywnymi opiniami. Mnożą się tam przykłady opóźnionych czy odwołanych lotów. Pracownicy biur podróży skarżą się, że przez często odwoływane loty muszą zarywać nocki, by być w kontakcie telefonicznym zarówno z klientami, jak i przewoźnikiem.

Zobacz też: Linie lotnicze ignorują zakaz nocnych lotów z Okęcia

W rozmowie z money.pl Adrian Furgalski, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, zaznacza, że problemy w sezonie, z jakimi borykają się mali przewoźnicy, są trudne do wyeliminowania.

- W Small Planet mamy w tej chwili 10 maszyn we flocie. Dodajmy flocie, która nie składa się z maszyn nowych. Ryzyko wystąpienia awarii czy opóźnień, nawet niewielkich, które siatkę lotów jednak mocno naruszają, są zatem dość znaczne. Podróżni na opóźnienia w tej linii narzekają dosyć często. Jestem sceptyczny co do możliwej szybkiej poprawy sytuacji. Zwłaszcza, że w sezonie znalezienie wolnej maszyny umożliwiającej rozładowanie problemu jest bardzo trudne – mówi nam Furgalski.

To skutki brania zbyt wiele na barki. Czarterowe linie w sezonie są mocno obłożone. A dysponują ograniczoną liczbą samolotów. Koleje dysponują rezerwowymi wagonami czy lokomotywami. Używa się ich w razie awarii. W lotnictwie trzymanie maszyn na wszelki wypadek jest zbyt drogie. Taniej jest wypłacić odszkodowania za opóźnienia.

- Takie są czasami skutki prowadzenia biznesu w niewielkiej skali. W dużych liniach czasami uda się znaleźć samolot, który ratuje sytuacje. Opóźnienia były, są i będą. Pomijając kwestie rosnącego ruchu i zapchanych lotnisk oraz przestrzeni powietrznej, najczęstszą przyczyną opóźnień od lat pozostaje przede wszystkim pogoda. Na drugim miejscu są zaś awarie techniczne - dodaje Furgalski.

Wybierając wycieczkę w biurze podróży, warto upewnić się z jakim przewoźnikiem organizowany będzie lot. Zawsze też ewentualne opóźnienia trzeba brać pod uwagę. Niektórzy cieszą się nawet, gdy do takich opóźnień dojdzie. Odpowiednio umotywowane roszczenia mogą zrekompensować koszty wyjazdu poprzez wypłacone odszkodowanie.

* Wirtualna Polska rusza z akcją #WPnaLato. Przez całe wakacje będziemy pokazywać ciekawe miejsca, które warto odwiedzić i informować o wszystkim, co dzieje się w wakacyjnej Polsce. Jeżeli chcesz zwrócić naszą uwagę na ciekawy temat, skorzystaj z formularza znajdującego się na stronie DziejesieWP. *

Tagi: tanie linie lotnicze, opóźnione loty, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-06-2018

JzhxWycieczka do Turcji za 16 tys? Za tyle to ja na Malediwach byłam 😑

29-06-2018

tomko16 tysięcy za wakacje w Turcji dla całej rodziny?! Hahahahaha. To o jakieś 10 tysięcy za dużo. Ładnie się daliście nabić.

30-06-2018

GhostSmall Planet to litewska linia. Małe samoloty, międzylądowania opóźniające podróż. Kiepski standard obsługi. Litwini chlają wódę i przegryzają … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (65)