Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gruzja
27.05.2012 16:14

Olbrzymia demonstracja w Tbilisi przeciwko Saakaszwilemu

Protest zorganizował miliarder Bidzina Iwaniszwili, rozpoczynając kampanię przed jesiennymi wyborami do parlamentu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Około 80 tys. osób demonstrowało w stolicy Gruzji Tbilisi przeciwko prezydentowi Micheilowi Saakaszwilemu. Protest zorganizował miliarder Bidzina Iwaniszwili, rozpoczynając kampanię przed jesiennymi wyborami do parlamentu - podała agencja dpa. *

Iwaniszwili, szef partii Gruzińskie Marzenie, zapowiadał, że wiec będzie _ demonstracją siły _ jego ugrupowania. W marszu protestacyjnym uczestniczyła też znana przeciwniczka obecnych władz Nino Burdżanadze, była szefowa parlamentu.

Jak pisze dpa, Saakaszwili ze spokojem zareagował na protesty. To normalne, że są dziesiątki tysięcy osób, które są niezadowolone z reform - powiedział. Opozycja zarzuca urzędującemu prezydentowi autorytarne ciągoty i obawia się, że Saakaszwili, który po dwóch kadencjach jako prezydent w 2013 roku, nie mogąc ubiegać się o kolejną elekcję, będzie chciał zostać szefem rządu.

Agencja dpa przypomina, że gruziński parlament przeforsował półtora roku temu kontrowersyjną poprawkę do konstytucji, która przeniosła ważne kompetencje prezydenta na szefa rządu.

Amerykańskie pismo _ Forbes _ szacuje majątek 55-letniego Iwaniszwilego na 5,5 mld dolarów, co stanowi połowę budżetu Gruzji. Miliarder zbudował swoją fortunę na prywatyzacji gospodarki rosyjskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Miliarder idzie po władzę. W tym kraju Parlament gruziński uchwalił poprawkę do konstytucji, która otwiera francuskiemu obywatelowi, miliarderowi Bidzinie Iwaniszwilemu, drogę do kandydowania w wyborach.
To ich wspiera Putin. Będzie rozłam w kraju? Oprócz Moskwy niepodległość Abchazji i Osetii Południowej uznały jedynie Wenezuela, Nikaragua i Nauru.
W tym kraju uczcili Lecha Kaczyńskiego W jednej z dzielnic stolicy, na skwerze o powierzchni 700 mkw. stanęło dziś popiersie tragicznie zmarłego prezydenta RP.
Tagi: gruzja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz