Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Grecy udostępniają majątek po Onassisie. Miliarder miał wielką kolekcję sztuki

0
Podziel się:

W Atenach można oglądać bogate zbiory biblioteki Fundacji Onassisa. Oprócz ksiąg z okresu od XV do XIX wieku znajdują się tam cenne dzieła sztuki i fortepian, który grecki magnat kupił dla śpiewaczki operowej, Marii Callas.

Grecy udostępniają majątek po Onassisie. Miliarder miał wielką kolekcję sztuki
(KEYSTONE Pictures USA / eyevine)

W zbiorach biblioteki, które niedawno zostały otwarte dla publiczności znajduje się ponad dwa tysiące tomów. Wiki Jerondopulu z Fundacji Onassisa powiedziała, że księgi pokazują intelektualną działalność Greków od czasów włoskiego renesansu.

- Mamy tu także wartościowe dzieła sztuki: 14 obrazów Theodorisa Pulakisa, malarza świętych z XVII wieku, których tematem są sceny ze Starego Testamentu, obraz El Greco i fortepian Marii Callas, który zamówił dla niej Aristotelis Onassis - mówi.

Wiki Jerondopulu dodała, że "primadonna stulecia", jak nazywano Marię Callas grała na nim na okręcie magnata dla specjalnie zaproszonych gości. W neoklasycznym budynku biblioteki można też zobaczyć między innymi unikatową mapę z XVIII w. i miedzioryt przedstawiający Aleksandra Wielkiego, a także obrazy i rzeźby pochodzące z prywatnej kolekcji Onassisa. Fundacja organizuje też wiele bezpłatnych programów edukacyjnych.

Przypomnijmy, że została powołana przez jednego z najbogatszych w historii Greków Arystoteles Onassisa. Swój biznes rozpoczął od produkcji papierosów, ale prawdziwe miliony zarobił dzięki swojej flocie handlowej. Jego kontenerowce i tankowce przewoziły surowce oraz towary po całym świecie. On sam dążył do uzyskania monopolu na przewóz ropy naftowej wydobywanej przez Arabię Saudyjską. Jego spadek oszacowano na ponad miliard dolarów.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)