Notowania

rio+20
19.06.2012 09:11

ONZ nie może się porozumieć w sprawie zrównoważonego rozwoju

Każdy kraj ma dbać o realizację porozumień na tyle, na ile może sobie pozwolić w związku ze stopniem rozwoju, czy zamożności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Mimo upływu wyznaczonego terminu, ciagle nie ma porozumienia w sprawie treści końcowego dokumentu konferencji ONZ ws. zrównoważonego rozwoju Rio+20 . Główny spór dotyczy sposobu realizacji postanowień konferencji.

Ma zdjęciu Luiz Figueiredo Machado i Sha Zukang podczas konferencji Rio +20

Chodzi m.in. o realizację tzw. SDG - celów zrównoważonego rozwoju, a główny spór toczą o to z jednej strony Unia Europejska, z drugiej - tzw. grupa G-77, czyli ponad 130 rozwijających się państw plus Chiny.

Występująca również w imieniu Polski UE uważa, że proponowane w dokumencie cele są za mało ambitne i zawierają za mało rozwiązań, które promuje sama Unia. UE chciałaby też realizacji SDG jak najmniejszym kosztem i w jak najprostszy sposób.

Z kolei G-77 stoi na stanowisku, że należy zbudować odpowiednie instytucje, a sam proces realizacji celów uzgadniać i zatwierdzać w odpowiedniej procedurze, czyli m.in. w trakcie negocjacji na szczeblu międzyrządowym.

Częścią tego sporu jest również zapisana w negocjowanej wersji dokumentu końcowego propozycja oparcia się przy realizacji celów na zasadzie tzw. CBDR (Common But Differentiated Responsibilities), zgodnie z którą każdy kraj dba o realizację porozumień w stopniu, na jaki może sobie pozwolić w związku ze stopniem rozwoju, zamożności itd.

Już we wcześniejszych fazach negocjacji na konferencji Rio+20 stosowanie tej zasady kwestionowały państwa rozwinięte, argumentując, że w praktyce oznacza to, że proporcjonalnie poniosą znacznie większe koszty całego procesu.

Zgodnie z planem konferencji Rio+20, porozumienie miało być wynegocjowane przez kraje członkowskie ONZ do piątku. Kiedy to się nie udało, Brazylia - jako gospodarz - poddała pod dyskusję w sobotę własną wersję. Termin osiągnięcia porozumienia wyznaczono na poniedziałek, jednak nie udało się go dotrzymać. Końcowy dokument miał być przyjęty na zaczynającym się w środę spotkaniu na szczycie szefów państw i przedstawicieli rządów.

Konferencja Rio+20 w założeniu ma przyjąć dokument o charakterze politycznym, bez mocy prawnej - dobrowolne zobowiązanie się państw członkowskich do wprowadzania określonych rozwiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju, m.in. dążenia do zmiany gospodarki na _ zieloną _ - lepiej gospodarującą surowcami i bardziej przyjazną środowisku.

Sam zrównoważony rozwój rozumie się jako proces oparty na trzech ściśle powiązanych filarach: rozwoju gospodarczym i rozwoju społecznym - m.in. walce z biedą, poprawie standardów życia - przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego.

Czytaj więcej w Money.pl
Libia: Wysłannik ONZ apeluje o ochronę cywilów Do tej pory konflikty plemienne spowodowały w Libii śmierć dziesiątków osób; setki są ranne.
Zawieszają obserwację Syrii. Za dużo zabitych Tylko wczoraj w różnych rejonach Syrii zginęło wskutek ataków i represji przeprowadzanych przez wojska rządowe 36 osób.
Apelują o pomoc. Tysiąc rodzin pod ostrzałem Hims jest bombardowane od ponad tygodnia, lecz w dalszym ciągu rebelianci wciąż przebywają na jego terenie.
Tagi: rio+20, onz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz