Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Operator telefonii komórkowej nie ma prawa żądać kserokopii dowodu. Wyrok NSA

163
Podziel się:

Zdaniem sądu, dowód nie jest dokumentem służącym do potwierdzania możliwości zawarcia umowy, a jedynie do identyfikacji klienta. Dlatego uznał, że jeden z operatorów telefonii komórkowej bezprawnie żądał od klientów kopii dowodu.

Chodzi o umowy zawierane telefonicznie lub przez internet
Chodzi o umowy zawierane telefonicznie lub przez internet (Bartosz Krupa/East News)
bEICZcER

Chodzi o umowy zawierane telefonicznie lub przez internet. Warunkiem zawarcia umowy z jedną ze spółek, było przekazanie jej kserokopii dokumentu i wyrażenie zgody na przetwarzanie danych w nim zawartych. Taka zgoda była opcjonalna tylko wtedy, kiedy klient zawierał umowę w salonie.

Jak tłumaczyła firma przed sądem spółka, takie działanie było konieczne, żeby zabezpieczyć się przed nadużyciami ze strony nieuczciwych klientów.

Z takim stanowiskiem nie zgodził się Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, który nakazał spółce zapewnienie wszystkim klientom swobody w kwestii wyrażania zgody na przetwarzanie danych. Podobnego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

bEICZcET

Jak czytamy w wyroku, prawo telekomunikacyjne nie zezwala na przetwarzanie danych, takich jak kolor oczu, wzrost czy adres zameldowania, widocznych w dowodzie. Takie dane można przetwarzać jedynie za dobrowolną zgodą.

Spółka odwołała się od wyroku sądu. Jak czytamy w skardze kasacyjnej, kanały telefoniczne i internetowe są szczególnie narażone na nadużycia finansowe ze strony klientów. Ponadto, jak argumentuje spółka, w przypadku sprzedaży zdalnej pobranie kserokopii dowodu jest jedynym sposobem na weryfikację klienta.

Oglądaj też: Numer telefonu to dane osobowe i można zażądać usunięcia ich z bazy danych

bEICZcEZ

Naczelny Sąd Administracyjny skargę jednak oddalił, tłumacząc że spółka miała możliwość zawierania umów w punktach stacjonarnych, jeśli klient nie zgodziłby się na przetwarzanie danych i kserowanie dowodu.

- Brak jest jednocześnie podstaw do różnicowania zakresu obowiązkowo wymaganych danych o kliencie w zależności od kanału sprzedaży, zaś wskazywane przez spółkę argumenty dotyczące zagrożeń właściwego zabezpieczenia wykonania umowy przez osobę zawierającą ją za pośrednictwem zdalnych kanałów sprzedaży mają charakter pozaprawny i nie mogą mieć wpływu na rozstrzygnięcie sprawy, gdy przyjęta praktyka jest niezgodna z prawem - czytamy w uzasadnieniu wyroku.

bEICZcFa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEICZcFu
wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
KOMENTARZE
(163)
Noszek
3 lata temu
Ja tam nie mam z tym problemu, nawet nie pamięta czy musiałem dawać jak przechodziłem do a2mobile.
plusik36
3 lata temu
Banki również dalej żądają dokumentów do kserowania. Jak twierdzą pracownicy to że jest przepis unii ale nie ma aktów wykonawczych. Oraz ten proceder jet prawnym zabezpieczeniem banku. Chcesz dyskutować to nie dostaniesz kasy.
Kuba
3 lata temu
Dotychczas wiele firm i różne spółki telekomunikacyjne, wykorzystywały swoją dominującą pozycję do wymuszania od klientów tego procederu. Tymczasem wiele podmiotów po prostu handlowało naszymi danymi. Czas na ukrócenie takich praktyk i nakładanie wysokich kar dla łamiących prawo.
bEICZcFv
szer
3 lata temu
zażądali w wypożyczalni dowodu i chcieli go skserować, wezwałem policję, dostali mandat a przyczepkę musieli mi wypożyczyć. Walić ich wszystkich po rogach.
Palina
3 lata temu
Nie tylko firmy komórkowe żądają ksera dowodu. Także PFRON, MOPR-y i wiele podobnych instytucji domaga się ksera dowodu choć nie potrafią powiedzieć nawet do czego są im potrzebne. Podobno także firmy udzielające pożyczek przez internet domagają się przesłania im ksera dowodu, co tylko umożliwia różnym oszustom zaciąganie pożyczek na cudze nazwisko, czyli tzw kradzież tożsamości. Dlaczego różne firmy domagają się ksera dowodów? Firmy te niekoniecznie zarabiają na swojej oficjalnej działalności, bo ich głównym dochodem jest handel danymi i dokumentami, za które otrzymują krocie.
...
Następna strona