Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

Foliówki dadzą budżetowi 1,1 mld zł. Opłaty za torebki nie trafią na ochronę środowiska

19
Podziel się:

Opłaty za torebki foliowe nie pójdą bezpośrednio na ochronę środowiska, ale zasilą budżet państwa. Resort środowiska ucina spekulacje - czytamy w czwartkowym "Pulsie Biznesu".

Polski rząd chce od przyszłego roku wdrożyć unijną dyrektywę. Siatki w sklepach będą płatne
Polski rząd chce od przyszłego roku wdrożyć unijną dyrektywę. Siatki w sklepach będą płatne (velkr0/flickr (CC BY 2.0))

Od 1 stycznie 2018 r. klienci sklepów mają płacić za torby foliowe do pakowania zakupów. Obowiązek opłat recyklingowych wynika z unijnej dyrektywy, którą chce wdrożyć nasz rząd (opłata za torebkę powinna wynosić od 20 gr do 1 zł).

Zobacz także: Koniec darmowych reklamówek. Opłata recyklingowa we wszystkich sklepach. Zobacz wideo:

Pojawiły się doniesienia, że pieniądze, uzyskane z ich sprzedaży, zasilą np. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Okazuje się jednak, że Polacy płacąc za foliówki, wspomogą budżet państwa - donosi "PB", powołując się na informacje przedstawione przez wiceministra środowiska Sławomira Mazurka w odpowiedzi na interpelację poselską złożoną przez posłów Nowoczesnej.

Gazeta, cytując ministra Mazurka, informuje, że przy opłacie wynoszącej 20 gr za sztukę, wpływy z opłat za foliówki wyniosłyby ok. 1,1 mld zł rocznie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
korwinista
5 lata temu
Jak się znam na Polakach to te szacunki o kant rozbić. Środowisko rzeczywiście trochę skorzysta ale do budżetu wpłynie może kilkaset milionów. Opłata w założeniu miała chronić środowisko ale jest tak skonstruowana aby była dodatkowym dochodem budżetu. Będzie chronić ale budżet zobaczy figę - ja np. nigdy nie płacę za foliówkę, nawet tych kilku groszy, które gdzieniegdzie doliczają.
dert
5 lata temu
jak to mają płacić? już dawno płacą, rządzący tacy zorientowani bo zakupy borowcy im robią
.chudyhenio
5 lata temu
W sklepach RTV EURO AGD już sprzedają tzw. reklamówki po ... 2zł.
tedy00
5 lata temu
[QUOTE] że przy opłacie wynoszącej 20 gr za sztukę, wpływy z opłat za foliówki wyniosłyby ok. 1,1 mld zł rocznie. [/QUOTE] pójdą na bank na fundusz ochrony prezesa jako coś cenniejszego niż puszcza
pełne ręce ro...
5 lata temu
Jedni prorocy przyuczali obywateli do foliówek a drudzy odzwyczajają. :)) Potem zmiana będzie.