Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Opłata audiowizulana zamiast abonamentu

0
Podziel się

- Ma to przede wszystkim rozwiązać problemy finansowe mediów publicznych - mówi minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Opłata audiowizulana zamiast abonamentu
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bCYLWTQR

Prace resortu kultury nad założeniami do ustawy medialnej zostały zakończone - powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski. Zakładają one rezygnację z rejestracji odbiornika radiowego i telewizyjnego i opłatę tylko i wyłącznie za prawo do ściągnięcia sygnału radiowego lub telewizyjnego.

W radiowych _ Sygnałach dnia _ Zdrojewski poinformował, że założenia do ustawy przedłożył marszałek Sejmu Ewie Kopacz do wewnętrznej konsultacji, po to, by sprawdzić, czy proponowane rozwiązania są zgodne z prawem.

Jak wyjaśnił, z czterech rozważanych wariantów w obecnym kształcie zostały dwa. _ Wszystkie skoncentrowane są przede wszystkim na rozwiązaniu problemu finansowania mediów publicznych, wszystkie zakładają obniżenie fiskalizmu, uproszczenie zasad poboru tej opłaty, która w tej chwili jest opłata abonamentową _ - wyliczał.

bCYLWTQT

Bogdan Zdrojewski uważa, że najlepszym sposobem wprowadzenia nowej ustawy będzie zgłoszenie jej przez grupę posłów. Tak byłoby szybciej, niż gdyby projekt przedstawiał rząd - dodał minister.

Zdrojewski powiedział, że propozycje te zakładają także zastąpienie abonamentu opłatą audiowizualną. Zaznaczył, że oba proponowane warianty zakładają rezygnację z rejestracji odbiornika radiowego i telewizyjnego i opłatę obniżoną, tylko i wyłącznie za prawo do ściągnięcia sygnału radiowego lub telewizyjnego.

_ - Prace nad założeniami zostały zakończone. Wydaje mi się, że jest spora szansa na to, aby we wrześniu ustalić wariant, w którym będziemy się poruszać _ - powiedział. Jego zdaniem prace parlamentarne mają szanse zacząć się we wrześniu. Minister liczy na polityczną zgodę w tej sprawie.

Przyznał, że w tej chwili resort czeka na opinię, czy opłatę audiowizualną można pobierać od adresu domowego, czy można ją dołączyć do jakiegokolwiek rachunku, np. za prąd. _ Mam nadzieję, że na początku września będziemy mieli opinie, z których jasno będzie wynikać, który wariant jest - krótko mówiąc - prawnie dopuszczalny albo lepszy _ - dodał.

bCYLWTRu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)