Notowania

opłata audiowizualna
31.07.2013 08:53

Opłata audiowizulana zamiast abonamentu

- Ma to przede wszystkim rozwiązać problemy finansowe mediów publicznych - mówi minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Prace resortu kultury nad założeniami do ustawy medialnej zostały zakończone - powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski. Zakładają one rezygnację z rejestracji odbiornika radiowego i telewizyjnego i opłatę tylko i wyłącznie za prawo do ściągnięcia sygnału radiowego lub telewizyjnego.

W radiowych _ Sygnałach dnia _ Zdrojewski poinformował, że założenia do ustawy przedłożył marszałek Sejmu Ewie Kopacz do wewnętrznej konsultacji, po to, by sprawdzić, czy proponowane rozwiązania są zgodne z prawem.

Jak wyjaśnił, z czterech rozważanych wariantów w obecnym kształcie zostały dwa. _ Wszystkie skoncentrowane są przede wszystkim na rozwiązaniu problemu finansowania mediów publicznych, wszystkie zakładają obniżenie fiskalizmu, uproszczenie zasad poboru tej opłaty, która w tej chwili jest opłata abonamentową _ - wyliczał.

Bogdan Zdrojewski uważa, że najlepszym sposobem wprowadzenia nowej ustawy będzie zgłoszenie jej przez grupę posłów. Tak byłoby szybciej, niż gdyby projekt przedstawiał rząd - dodał minister.

Zdrojewski powiedział, że propozycje te zakładają także zastąpienie abonamentu opłatą audiowizualną. Zaznaczył, że oba proponowane warianty zakładają rezygnację z rejestracji odbiornika radiowego i telewizyjnego i opłatę obniżoną, tylko i wyłącznie za prawo do ściągnięcia sygnału radiowego lub telewizyjnego.

_ - Prace nad założeniami zostały zakończone. Wydaje mi się, że jest spora szansa na to, aby we wrześniu ustalić wariant, w którym będziemy się poruszać _ - powiedział. Jego zdaniem prace parlamentarne mają szanse zacząć się we wrześniu. Minister liczy na polityczną zgodę w tej sprawie.

Przyznał, że w tej chwili resort czeka na opinię, czy opłatę audiowizualną można pobierać od adresu domowego, czy można ją dołączyć do jakiegokolwiek rachunku, np. za prąd. _ Mam nadzieję, że na początku września będziemy mieli opinie, z których jasno będzie wynikać, który wariant jest - krótko mówiąc - prawnie dopuszczalny albo lepszy _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Abonament zniknie, ale i tak zapłacą wszyscy Minister Bogdan Zdrojewski mówi o nowej opłacie audiowizualnej na media publiczne. Są szczegóły.
W 2012 roku lepsza ściągalność abonamentu Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrywała w środę sprawozdanie KRRiT za 2012 r.
Ponad ćwierć miliarda. Za co te pieniądze? W 2012 r. z tytułu abonamentu TVP otrzymała 253,9 mln zł, a z reklam i sponsoringu pozyskała 980 mln zł.
Firmy nie chcą przejąć pracowników TVP W Sejmie możliwość wyprowadzenia do firmy konkurencyjnej pracowników Telewizji Polskiej, w tym części dziennikarzy, krytykowali posłowie PiS.
Tagi: opłata audiowizualna, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, telekomunikacja, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz