Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opłaty od transakcji kartami. Posłowie zagłosują nad obniżkami

0
Podziel się:

Cza na ważne decyzje w sprawie zmniejszenie stawek interchange oraz ochrony polskich firm.

Opłaty od transakcji kartami. Posłowie zagłosują nad obniżkami
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Zmniejszenie stawek interchange oraz ochronę polskich firm rozliczających transakcje kartowe przewiduje poselski projekt noweli ustawy o usługach płatniczych, którym będą zajmować się posłowie podczas bieżącego posiedzenia Sejmu. Jeszcze dwa lata temu opłaty za płatności kartą w Polsce były najwyższe w Unii.

Z harmonogramu posiedzenia Sejmu wynika, że dzisiejszym na posiedzeniu plenarnym odbędzie się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Dokument został przygotowany przez grupę senatorów, a do Sejmu wniosła go grupa posłów PO.

_ - Intencją projektu jest obniżenie stawek interchange. W przypadku kart debetowych do 0,2 proc., a dla kredytowych - do 0,3 proc. _ - wskazał sprawozdawca sejmowej komisji finansów publicznych Wincenty Elsner (SLD).

Opłata interchange, to opłata pobierana od transakcji bezgotówkowych dokonywanych kartami płatniczymi. Procedowany projekt jest drugą w ostatnim czasie inicjatywą mającą na celu obniżkę tych stawek. W lipcu br. ścięto je do 0,5 proc.

Elsner wskazał, że podczas prac nad projektem noweli w komisji finansów, posłowie nie zgłosili żadnych poprawek. _ Mam jednak sygnały, że podczas drugiego czytania będą one zgłaszane. Ich zadaniem będzie uszczelnienie systemu tak, by nie można było ominąć zapisanych progów interchange _ - wskazał.

_ - Chodzi o sytuację, gdy pojawia się wątpliwość, czy dana karta jest debetowa, kredytowa czy też nie jest żadną z nich. Poprawka miałaby określić, że dla takich przypadków graniczna stawka opłaty interchange ma wynosić 0,3 proc. _ - dodał.

Elsner podkreślił, że posłowie w ekspresowym tempie pracują nad nowymi przepisami, by mogły one wejść w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. _ _

_ - Pośpiech wynika z tego, że w tym dniu w życie wchodzi porozumienie zawarte pomiędzy Komisją Europejską a jedną z organizacji kartowych - Visa Europe. Zgodnie z tym porozumieniem wszelkie transakcje realizowane w naszym kraju przez agentów rozliczeniowych, których siedziba znajduje się poza Polską, byłyby rozliczane właśnie po 0,2 i 0,3 proc. _ - mówił.

_ - W efekcie agenci rozliczeniowi będący polskimi przedsiębiorcami znaleźliby się w gorszej sytuacji, gdyż dla nich bariera interchange byłaby na poziomie 0,5 proc. Aby wyrównać warunki konkurencji oraz zapobiec ucieczce tych przedsiębiorców prace nad projektem są tak szybkie _ - wyjaśnił.

Dodał, że na razie prace nad nowelą idą zgodnie z planem i nie ma zagrożenia, by termin wejścia w życie nowych regulacji miał się opóźnić.

Jeszcze 2 lata temu opłaty za płatności kartą w Polsce były najwyższe w UE. Teoretycznie sytuacja jest prosta - w zeszłym roku posłowie zdecydowali, że od stycznia 2014 r. organizacje płatnicze, jak Visa czy Mastercard, mają pół roku na obniżenie stawek opłat interchange. Zgodnie z nowymi regulacjami mogą one wynosić maksymalnie 0,5 proc. wartości transakcji.

Niestety, przeciętny Kowalski ma najmniejszą szansę na to, że zauważy poprawę w swoim portfelu i to nie tylko dlatego, że jest na samym końcu łańcuszka, na który składają się sklepy, organizacje płatnicze, agenci rozliczeniowi i banki.

Obniżka, do której właśnie dochodzi, byłaby już kolejną. Efekty pierwszej nie napawają jednak optymizmem. Z badania, które na grupie ok. 1 tys. przedsiębiorców przeprowadził Związek Pracodawców i Przedsiębiorców (ZPP) wynika, że bardzo mało firm odczuło zmniejszenie opłaty interchange. _ Po roku obniżonego interchange o 0,5 proc. zaledwie 15 proc. firm stało się w jakimś zakresie beneficjentem tej obniżki _ - powiedział dyrektor ds. relacji publicznych w ZPP Marcin Nowacki.

Czytaj więcej w Money.pl
Mieszkania tanieją, ale tylko tam Ceny mieszkań spadają tylko w sześciu miastach w Polsce. Co nas czeka?
Benefit Systems rozszerza działalność. Otworzy kolejne kluby Liczba użytkowników kart sportowych na koniec września zbliżyła się do pół miliona.
Tyle zapłacimy za niemieckie autostrady Niemieckie ministerstwo transportu zrezygnowało z pomysłu wprowadzenia winiet naklejanych na szybę. Wybrało...
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)