Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne. Bramki nie znikną

101
Podziel się:

Zła wiadomość dla Polaków: wszystkie autostrady w Polsce będą płatne

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne. Bramki nie znikną
(GERARD/REPORTER)

Opłatami objęte zostaną wszystkie autostrady w Polsce. Państwo skasuje kierowców za przejazd A2 z Warszawy do Łodzi (90 km), A1 ze Strykowa do Torunia (160 km) i A4 z Krakowa do granicy z Ukrainą w Korczowej (260 km) oraz wszystkimi nowymi odcinkami, które zostaną oddane do użytku w kolejnych latach.

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że autostrady zostaną objęte systemem opłat w latach 2018-2024. Minimalna stawka stawka za przejechanie kilometra ma nie być niższa niż 10 gr, a maksymalna nie przekraczy 20 gr.

To taniej niż na 740 km autostrad koncesyjnych, którymi zarządzają prywatne firmy (Autostrada Wielkopolska, Stalexport i GTC), gdzie trzeba płacić nawet 36 groszy za kilometr. Przejazd na najdłuższym odcinku, który ma zostać objęty nowymi opłatami z Krakowa do przejścia granicznego w Korczowej będzie kosztować od 26 do 52 zł.

Obecnie opłaty na polskich drogach pobierane są na pięć różnych sposobów. Każda z firm zarządzających autostradami ma własny odrębny system, a dodatkowo na 261 km zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Gliwice) kierowcy płacą na bramce albo elektronicznie. Wprowadzenie jednolitego systemu w całej Polsce będzie możliwe po 2037, gdy wygaśnie koncesja Autostrady Wielkopolskiej na A2.

"Dziennik Gazeta Prawna" zapowiada, że znienawidzone przez kierowców bramki, które w szycie sezonu urlopowego powodują wielokilometrowe kolejki na najpopularniejszych kierunkach wakacyjnych, nie znikną z polskich autostrad.

Gazeta cytuje Jana Krynickiego z GDDKiA, który przekonuje, że obowiązujące w Polsce przepisy nie pozwalają na wprowadzenie wyłącznie systemu elektronicznego. - Oczekujemy, że firmy, które będą ubiegać się o kontrakt na budowę nowego systemu, zaproponują również, jak połączyć pobór manualny z elektronicznym - powiedział "DGP".

Już dzisiaj na wybranych odcinkach autostrad i dróg ekspresowych płacą pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t i wszystkie autobusy. Poniżej mapa dróg objęta systemem viaToll.

oprac. Arkadiusz Braumberger

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(101)
Polish blues
5 lata temu
PiS obiecywał zlikwidowanie bramek.
Czesław
5 lata temu
Dlaczego na autostradach buduje sie zwalniacze w postaci BRAMEK, DLACZEGO NIE TAK JA W CHORWACJI BRMKI NIE SĄ ZLOKALIZOWANE NA DROGACH ZJAZDOWYXCH Z AUTOSTRAD LUB NA KOŃCU AUTOSTRADY. Wtedy można byłoby skrócić czas oczekiwania i płaciłoby sie za rzeczywiste przejechane kilometry od wjazdu na Autostrade do zjazdu z niej. Chyba najwyższy czas żeby brać przykład z porządnych rozwiązań, a nie przyjmować rozwiązania mafijnych firm.
Julia
6 lat temu
551dobrze ze w polsce sa jeszcze promocje ktore potrafia oderwac sie od codziennosci, dostałam od koleżanki info, że mają 5000 sztuk ow.ly/hFLD307jvdj, sama dostałam 3 sztuki!
Jadwiga
6 lat temu
317szkoda słów na takie pisanie, lepiej zgarnąć świeżaki dla dzieciaków, pluszakow nigdy za wiele, bit.ly/2ipIqHg, kocham takie promocje
Alfreda
6 lat temu
612chyba najlepszym sposobem na zdobywanie prezentów na ostania chwile sa konkursy, najlepszy prezent na swieta, tylko 5000 sztuk, ow.ly/hFLD307jvdj, sama radość!
...
Następna strona