Notowania

Opłaty za wodę i ścieki są zawyżane przez gminne spółki. Wody Polskie apelują do samorządów

- Z naszego doświadczenia wynika, że gminne spółki wodno-kanalizacyjne często bezpodstawnie zawyżają taryfy za wodę i ścieki - powiedział we wtorek prezes spółki Wody Polskie Przemysław Daca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com/Domena publiczna)
Spółki wodno-kanalizacyjne często bezpodstawnie zawyżają taryfy za wodę i ścieki - uważa prezes Wód Polskich

Daca na konferencji prasowej zaapelował też do samorządowców o prześwietlenie podległych im firm - informuje PAP.

Przykładem nieprawidłowości ma być Otwock. Od stycznia 2018 r. tamtejsze Przedsiębiorstwo Wodno-Kanalizacyjne podwyższyło opłaty za wodę o 7 proc., a za ścieki - o 13 proc. Choć Wody Polskie nie zaakceptowały tych zmian, miejska spółka ich nie cofnęła. Skończyło się złożeniem zażalenia do Regionalnej Izby Rozrachunkowej.

Zobacz też: Będzie drożej. Podwyżki cen prądu przełożą się na kolejne

Na zarząd spółki narzeka też nowy prezydent Otwocka Jarosław Tomasz Margielski. Zapowiedział już, że złoży zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarząd spółki.

Jak podaje PAP, z audytu, który na jego zlecenie przeprowadziła nowa rada nadzorcza spółki, wynika, że zarząd dopuścił się licznych nadużyć finansowych i organizacyjnych.

Według niego kierownictwo spółki miało wypłacać sobie nagrody bez uzasadnienia, kupować bez potrzeby bardzo drogi sprzęt elektroniczny i zlecać fikcyjne szkolenia na szkodę spółki

- Podkreśla, że zarząd traktował spółkę gminną jak własny folwark, a za swoją niegospodarność obciążał mieszkańców wyższymi opłatami - powiedział Margielski, cytowany przez Agencję.

Prezydent zapowiedział, że po zmianach w zarządzie spółki opłaty wrócą do stanu sprzed stycznia 2018 roku, a odbiorcy dostaną rekompensaty. Taryfy dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych mają zostać zrównane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ceny wody, Wody Polskie, woda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-12-2018

Waldek 14lCzekam na to, kiedy te Wody Polskie obniżą swoje ceny. Bo tez sa z kosmosu. Szczegónie te za pomosty i porty. No tak, ale trzeba wyżywić ponad 5tys … Czytaj całość

12-12-2018

uoyvDoją nas równo, francuz się nie da.

11-12-2018

co jaskółki o spółkachCo z odzyskiem cennych surowców z moczu? Są tacy, którzy to już robią.

Rozwiń komentarze (27)