Notowania

opłaty lotniskowe
22.03.2012 13:01

Opłaty lotniskowe. W Polsce jest z nimi problem

Komisja Europejska wezwała Polskę i Grecję do wdrożenia przepisów unijnych gwarantujących uczciwy charakter opłat lotniskowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(luisvilla/CC/Flickr)

Komisja Europejska wezwała Polskę i Grecję do wdrożenia przepisów unijnych gwarantujących uczciwy charakter opłat lotniskowych. Te przepisy są niezbędne, by pasażerowie nie płacili za podróże więcej niż to konieczne - apeluje KE.

Komisja otworzyła drugi etap procedury o łamanie unijnego prawa przez Polskę i Grecję w tej sprawie (tzw. uzasadniona opinia). To oznacza, że jeżeli w terminie dwóch miesięcy państwo członkowskie nie poinformuje KE o podjętych działaniach, aby zapewnić całkowite przestrzeganie unijnego prawa, KE może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Chodzi o przyjętą w marcu 2009 roku dyrektywę w sprawie opłat lotniskowych. Zgodnie z nią państwa muszą wprowadzić w krajowym ustawodawstwie przepisy zapewniające, że wysokość opłat lotniskowych nakładanych na linie lotnicze na najważniejszych portach lotniczych w UE jest obliczana zgodnie z zasadami przejrzystości, konsultacji i niedyskryminacji, określonymi w polityce przyjętej przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

Opłaty te są pobierane od linii lotniczych za korzystanie z pasów startowych i obejmują także opłaty pasażerskie na pokrycie kosztów udostępnienia terminali lotniczych.

W komunikacie prasowym KE wskazuje, że opłaty lotniskowe stanowią znaczną część kosztów ponoszonych przez linie lotnicze i ostatecznie przerzucane są na pasażerów, gdyż są doliczane do ceny biletu. Zgodnie z dyrektywą porty lotnicze muszą konsultować się z liniami lotniczymi w kwestii opłat i udostępniać informacje dotyczące kosztów poniesionych w związku ze świadczeniem usług, których opłaty te dotyczą. Ponadto państwa członkowskie mają obowiązek wyznaczenia niezależnego organu uprawnionego do rozstrzygania sporów dotyczących opłat z udziałem portów i linii lotniczych.

KE informuje, że Polska i Grecja jak dotąd wdrożyły dyrektywę tylko częściowo, mimo że termin minął 15 marca 2011 roku. Polska, precyzuje KE, wciąż nie wprowadziła obowiązku konsultacji w sprawie opłat między portami lotniczymi a ich użytkownikami. Nie wprowadziła też obowiązku zapewnienia przejrzystości informacji na temat kosztów ponoszonych przez porty lotnicze, mających wpływ na wysokość opłat lotniskowych.

Czytaj więcej o relacjach Polski i Unii
Pakt fiskalny na finiszu? Bruksela ujawnia _ Zrobiono krok, by zredukować napięcia między krajami _. Wiemy już kto jest przeciw Polsce.
Unia wyłoży dodatkowe pieniądze. Zobacz ile Za euro z nowego funduszu mają być budowane....
Będzie nowy podatek? Barroso próbuje przekupić opornych Nowy haracz ma przynieść Brukseli 57 mld euro rocznie. Zobacz, czym szef Komisji Europejskiej próbuje kupić zgodę Polski.
Tagi: opłaty lotniskowe, polska, opłaty, lotniska, komisja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz