Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ministerstwo Finansów: optymalizację podatkową stosują też polskie sieci handlowe

Ministerstwo Finansów: optymalizację podatkową stosują też polskie sieci handlowe

Fot. Sergey Ryzhov

Nie tylko zagraniczne, ale także polskie sieci handlowe powszechnie stosują optymalizację podatkową - wynika z pisma Ministerstwa Finansów do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, do którego dotarł portal wiadomoscihandlowe.pl.

Podpisany przez wiceszefa resortu finansów Wiesława Janczyka list do UOKiK-u został wysłany w październiku zeszłego roku po tym, gdy Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie podatku handlowego. Ostatecznie podatek handlowy został uznany za niezgodny z unijnymi przepisami, po czym jego pobór został zawieszony.

Jak podkreśla branżowy portal, rząd uzasadniał konieczność wprowadzenia podatku handlowego optymalizacją podatkową, jaką mają w Polsce prowadzić zagraniczne sieci handlowe, przekonując, że wykorzystują sztuczki księgowe do transferu zysków za granicę. Jednocześnie unikano jakichkolwiek publicznych oskarżeń polskich sieci o taką praktykę.

W liście resortu finansów zamieszczono zestawienie obrotów niektórych sieci handlowych z wysokością płaconego przez nie podatku CIT. W tabeli, opracowanej przez firmę Bisnode na podstawie danych MF, znalazły się zarówno sieci o zagranicznym, jak i rodzimym kapitale.

"W grupie sprzedawców o największych przychodach powszechnie stosowane są praktyki optymalizacyjne, o czym świadczą dane na temat ich obrotów w zestawieniu z zapłaconym podatkiem CIT. Dotyczy to zarówno firm polskich, jak i zagranicznych" - napisano w piśmie MF do UOKiK-u.

Ministerstwo nie chciało odnieść się do pytań portalu na temat sposobów optymalizacji podatkowej, jakie - co wynika z pisma do UOKiK-u - mają stosować polskie sieci handlowe. Zamiast tego resort przesłał pismo, w którym stwierdzono jedynie, że "relacja pomiędzy kwotą zapłaconego przez danego podatnika podatku CIT a wielkością jego obrotów, nie pozwala na jednoznaczną ocenę, czy dany podatnik unika płacenia podatku dochodowego, stosując struktury optymalizacyjne, czy ma to realne przyczyny gospodarcze".

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
mkg
2017-03-20 10:18
Wprowadzcie podatek obrotowy zamiast CITu i zniknie [rolblem optymaliacji podatkowej , czyli na nasze oszukiwania US.
JUREK
2017-03-17 17:28
PROPONUJE PANIE MORAWIECKI WPROWADZIC JEDEN PODATEK 10 PROC. ZAPLACA WSZYSCY I NIE POTRZEBNE BEDA TE SLUZBY KONTROLNE I MILIONY ZL NA ICH UPOSAZENIA
xyz
2017-03-17 15:34
Nie podobają mi się te odstępstwa od zakazu, a przede wszystkich sam zakaz! Dlaczego ktoś ma mi dyktować, co ja mam robić w weekend?
Pokaż wszystkie komentarze (5)