Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Optymistyczna prognoza analityków dla Polski

0
Podziel się:

Taki wynik w 2011 r. jest możliwy z uwagi na konstytucyjny limit długu publicznego.

Optymistyczna prognoza analityków dla Polski
(kprm.gov.pl)

Przy możliwym wzroście PKB na poziomie 4 procent w 2011 roku, Polska _ ma potencjał, by wyrosnąć ze swych obecnych trudności fiskalnych bez konieczności dokonywania głębokich cięć wydatków _ - powiedział David Hauner z Bank of America Merrill Lynch.

Hauner kierujący działem rynków wschodzących europejskich, bliskowschodnich i afrykańskich oraz instrumentów stałego oprocentowania w BofA ML sądzi, że _ Polska jest wyjątkiem od reguł grawitacji w przestrzeni fiskalnej _.

Według niego inwestorów uspokaja to, że Polska posiada konstytucyjny limit długu na poziomie 55 proc. PKB, automatycznie wymuszający na rządzie cięcia w kolejnym roku budżetowym.

Próg ten jak mówi Hauner _ zakotwiczył oczekiwania rynku _. _ Inwestorzy interpretują te prawne zasady jako zapowiedź fiskalnej korekty, gdyby dług miał w najbliższym roku stać się problematyczny _ - zaznaczył. Ostrzega on zarazem, iż próba zmiany obecnych zasad, lub _ majsterkowania _ przy nich, mogłaby zostać negatywnie odebrana przez rynek

Oprócz prawnych ram, inwestorzy są pod wrażeniem dobrych wyników gospodarki. Hauner nie wyklucza, że polski PKB może w 2011 r. sięgnąć 4 proc., ponieważ gospodarka wypełni resztę niewykorzystanego potencjału wzrostu.

- _ Ważne znaczenie dla kondycji fiskalnej Polski będzie miała decyzja Komisji Europejskiej w sprawie zasad rozliczania transferów do prywatnych funduszy emerytalnych z budżetu. Jeśli decyzja będzie negatywna, to zachodzi ryzyko, iż ograniczenia ustawowe spowodują, iż fiskalna konsolidacja będzie dla rządu trudniejsza _ - dodaje.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t97431.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/porozumienie;z;ke;nie;oznacza;zmniejszenia;dlugu,69,0,733765.html) Porozumienie z KE nie oznacza zmniejszenia długu
Ogólnie Hauner widzi dobrą perspektywę wzrostu dla gospodarek regionu Europy Centralnej, choć nie wyklucza nawrotu perturbacji na Węgrzech i negatywnych reperkusji w razie pogorszenia kondycji eurostrefy. Wśród europejskich rynków wschodzących najlepszą perspektywę w 2011 r. będą miały rosyjski i turecki.

Rosja, będąca najsłabszym ogniwem w grupie państw określanych jako BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny), dzięki czynnikom cyklicznym znów stanie się jej liczącym elementem. Turcja skorzysta na globalnie niskich stopach procentowych.

Inne prognozy BofA ML zakładają, że eurostrefa się nie rozpadnie, ponieważ taki scenariusz nie jest w interesie żadnego z członków. Unia fiskalna jako taka nie powstanie, ale zacieśnianie integracji z różnych stron będzie postępowało. Tempo wzrostu gospodarki niemieckiej w 2011 r. przewyższy średnie tempo dla całej eurostrefy szacowane na 1,7 proc.

U progu 2011 r. europejskie korporacje mają najwyższe rezerwy gotówkowe od 20 lat. W latach 2011-12 będą miały do wydania 325 mld euro (po wypłacie dywidend).

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t77335.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/eboir;podnosi;prognozy;dla;polskiego;pkb,19,0,547091.html) EBOiR podnosi prognozy dla polskiego PKB Wzrost gospodarczy Polski wyniesie w tym roku nie 0, ale 1,3 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t97547.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/czy;seks;i;narkotyki;da;sie;wliczyc;do;polskiego;pkb,125,0,689277.html) Czy seks i narkotyki da się wliczyć do polskiego PKB? GUS szykuje się do policzenia, ile wart jest czarny rynek w kraju. To inicjatywa Eurostatu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/t87501.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;nie;boi;sie;o;dlug;ryzyko;znikome,206,0,727502.html) Rząd nie boi się o dług: ryzyko znikome Wiceminister finansów wierzy w to, że kryzysowy, czarny scenariusz się nie ziści.
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)