Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
węgry
06.11.2014 11:14

Orban stawia Rosję za wzór dla Węgier

Premier Węgier Viktor Orban wielokrotnie demonstrował, że dąży do autorytarnych rządów i za nic ma podstawowe wartości Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Parlament Europejski)

Premier Węgier Viktor OrbanOrban wielokrotnie demonstrował, że dąży do autorytarnych rządów i za nic ma podstawowe wartości Unii Europejskiej. Zamiast wyrażać zaniepokojenie odwrotem demokracji na Węgrzech UE powinna ukarać tamtejszy rząd - pisze New York Times.

W październiku Parlament Europejski umocnił pozycję rządu Orbana, zatwierdzając listę kandydatów na komisarzy w nowej Komisji Europejskiej, w tym byłego węgierskiego ministra sprawiedliwości Tibora Navracsicsa - ocenia amerykański dziennik w czwartkowym komentarzu redakcyjnym.

Rząd Orbana _ przypuszcza frontalny atak na prawa obywateli swego kraju _, chronione przez unijną Kartę Praw Podstawowych oraz Traktat o Unii Europejskiej, gwarantujące poszanowanie demokracji, wolności i praw człowieka, w tym swobody wypowiedzi i wolnej prasy.

Gazeta przypomina, że w 2010 r. rząd Orbana uchwalił ustawę medialną, która wprowadza wymóg _ wyważonej informacji _ i roztacza nad dziennikarzami nadzór mianowanego przez rząd Państwowego Zarządu Mediów (NMHH). W 2013 r. wprowadził do konstytucji zmiany ograniczające wolność prasy i prawa obywatelskie.

W lipcu br. Orban zapowiedział, że przekształci Węgry z liberalnej demokracji w _ państwo nieliberalne _, jako wzór dla swych dążeń podając Rosję, Turcję i Chiny. Jego rząd promuje _ madziarski nacjonalizm _, przyczyniając się do wzrostu antysemityzmu i uprzedzeń wobec Romów. Miesiąc temu ogłosił zaś plan wprowadzenia podatku od przesyłu danych w internecie; plan ten tymczasowo zawieszono po masowych protestach - przypomina gazeta.

Ostatnim dowodem na pogardę Węgier wobec UE jest - według _ NYT _ - uchwalenie w poniedziałek ustawy, która umożliwia budowę węgierskiego odcinka rosyjskiego gazociągu South Stream.

Jak zauważa gazeta, decyzja ta jest sprzeczna nie tylko ze stanowiskiem Parlamentu Europejskiego, który we wrześniu apelował do państw członkowskich o rezygnację z tego projektu, ale też z sankcjami gospodarczymi, które UE i USA wprowadziły wobec Rosji za jej działania na Ukrainie.

_ Zamiast wydawania kolejnych letnich oświadczeń o zaniepokojeniu antydemokratycznymi działaniami (węgierskiego rządu), UE powinna go ukarać _ - podkreśla _ New Yrok Times _, proponując, by szef nowej KE Jean-Claude Juncker zmusił węgierskiego komisarza do rezygnacji ze stanowiska. Jeśli UE nie podejmie kroków przeciw rządowi Orbana, będzie to oznaczało _ porzucenie przez nią jej podstawowych wartości _.

Czytaj więcej w Money.pl
Węgry ułatwią budowę gazociągu South Stream? Projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w gaz złożył w parlamencie przewodniczący jego komisji do spraw gospodarki Antal Rogan z rządzącej partii Fidesz.
Węgry zwiększą import gazu z Rosji Węgry zapewniły sobie porozumienie z Gazpromem - poinformował premier Viktor Orban. Dzień wcześniej węgierski operator gazociągu FGSZ wstrzymał dostawy gazu na Ukrainę.
Rosjanie zakpili z Unii. Ważny kontrakt Austriacki koncern energetyczny OMV podpisał z rosyjskim Gazpromem umowę na budowę odcinka gazociągu South Stream, który będzie prowadził do Austrii.
Ta wizyta Putina to dowód braku jedności UE Wizyta Władimira Putina w Austrii potwierdzeniem braki jedności Unii Europejskiej?
Tagi: węgry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz