Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Orban zamierza ukarać spekulantów

0
Podziel się:

Premier oświadczył, że wykorzysta wszystkie możliwe środki, aby obronić węgierską walutę.

Orban zamierza ukarać spekulantów
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bESDhURh

Premier Viktor Orban zapowiedział ukaranie winnych spekulacyjnego ataku na węgierską walutę. W walce ze spekulantami mają zostać wykorzystane jednostki dozoru bankowego i służb specjalnych.

Premier oświadczył, że wykorzysta wszystkie możliwe środki, aby obronić węgierską walutę, a co za tym idzie _ węgierską gospodarkę i węgierskie rodziny przed pogarszającymi się warunkami życia _. W walkę ze spekulantami ma zostać zaangażowana również Służba Bezpieczeństwa Narodowego.

Zdaniem szefa rządu o spekulacyjnych, nieuprawnionych atakach na forint świadczy fakt, że węgierska waluta uległa osłabieniu nawet po zapowiedzi negocjacji nowych pożyczek z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską.

bESDhURj

Jeszcze w październiku sprzedawano euro za 270 forintów. Przed tygodniem euro kosztowało już 317 forintów, a po zapowiedzi negocjacji z ekspertami Funduszu Walutowego kurs jest nadal wysoki i przekracza 300 forintów za euro.

Zdaniem analityków ataki walutowe mają swoją przyczynę przede wszystkim w nieprzewidywalnych posunięciach rządu, które nie prowadzą do naprawy gospodarki i pogłębiają deficyt budżetowy. Węgierskie zadłużenie wynosi obecnie 80 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB).

Dużą rolę odgrywają obawy przed obniżeniem ratingu kraju. Węgry nie są dobrze postrzegane przez inwestorów, również z powodu obarczenia banków kosztami zamrożenia kursu franka dla dłużników hipotecznych.

Czytaj w Money.pl o kryzysie na węgrzech
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t96060.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wegry;chca;pomocy;na;wszelki;wypadek,34,0,971298.html) Proszą o pomoc KE i MFW. Na wszelki wypadek Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Komisja Europejska (KE) oświadczyły, że otrzymały od kraju oficjalny wniosek o pomoc finansową.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t102802.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/hsbc;europa;srodkowo-wschodnia;zagrozona,37,0,958245.html) Polska, Węgry - to kraje zagrożone zarażeniem Ze względu na wysoki stopień powiązań ze strefą euro kraje Europy Środkowo-Wschodniej mogą zarazić się kryzysem zadłużeniowym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t80900.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/krytykuja;wegrow;za;pomysly;na;redukcje;dlugu,202,0,953546.html) Ostro atakują Węgrów za ich nowe pomysły Bank of America Merrill Lynch: pomysły zmniejszenia ciężaru zadłużenia prywatnego sektora w walutach obcych, są _ wysoce negatywne _.
bESDhURK
KOMENTARZE
(0)