Notowania

energetyka
11.07.2018 20:57

Orlen chwali się wydajnością swojego nowego bloku energetycznego. Prąd i ciepło dla 8 mln gospodarstw

Gaz jest spalany w wysokiej temperaturze, co oznacza minimalne zużycie paliwa na jednostkę energii, a w praktyce gwarantuje niski wpływ inwestycji na środowisko - podkreśla kontrolowany przez rząd koncern energetyczny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PKN Orlen)
Nowy blok gazowo-parowy w Płocku.

Wyprodukowana przez Orlen energia elektryczna i cieplna wystarczyłaby na zasilenie ok. 8 mln przeciętnych gospodarstw domowych - chwali się spółka na Twitterze. Orlen pod koniec czerwca uruchomił największy niskoemisyjny blok energetyczny w Polsce.

Nowy blok gazowo-parowy powstał na terenie płockiego zakładu rafineryjno-petrochemicznego. Spółka zwraca uwagę, że to największa tego rodzaju elektrociepłownia w Polsce. Wysoką sprawność produkcji energii elektrycznej na poziomie ok. 62 proc. zapewnia najnowocześniejsza na świecie turbina gazowa typu "H"- podkreśla spółka.

Gaz jest spalany w wysokiej temperaturze, co oznacza minimalne zużycie paliwa na jednostkę energii, a w praktyce gwarantuje niski wpływ inwestycji na środowisko - podkreśla kontrolowany przez rząd koncern energetyczny.

Orlen obecnie analizuje budowę szczytowego bloku gazowego w Płocku. - Rozważamy taką możliwość, mamy teren, prowadzimy analizy, ale decyzji jeszcze nie ma. Zdecyduje przede wszystkim opłacalność, weźmiemy pod uwagę takie czynniki, jak nakłady inwestycyjne i ceny gazu - powiedział w środę dyrektor wykonawczy ds. energetyki Jarosław Dybowski.

Grupa Orlen ma także trzy inne bloki energetyczne w Polsce - we Włocławku, Jedliczu i Trzebini, a także w Czechach - w Litvinovie, Spolanie, Kolinie i Pardubicach oraz na Litwie - w Możejkach. Oznacza to, że Koncern dysponuje łącznymi mocami na poziomie 1,9 GWe i 6,1 GWt.

W ramach segmentu energetycznego Orlen myśli także o farmach wiatrowych na Morzu Bałtyckim. W marcu spółka ogłosiła przetarg na zakup wstępnej koncepcji technicznej, która określi możliwości przygotowania i realizacji projektu. W ramach posiadanej koncesji maksymalna moc farm to 1200 MW.

Orlen chce także inwestować w infrastrukturę ładowania samochodów elektrycznych. - W ciągu najbliższych lat chcemy mieć łącznie 150 ładowarek na naszych stacjach - powiedział Dybowski. Dodał też, że spółka pracuje nad pilotażowym projektem samowystarczalnych stacji benzynowych, w których wykorzystano by odnawialne źródła energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, orlen, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-07-2018

mottoBaca z juhasem zjedli więcej owiec niż wilcy.

12-07-2018

PiotrMimo to, wytwarzanie energii elektrycznej w elektrowniach gazowych jest najkosztowniejszym sposobem jej produkcji i tylko bardzo bogate kraje naftowe … Czytaj całość

12-07-2018

Ja Rocoś ostatnio cicho o " fantastycznej geotermii " złodzieja z Torunia

Rozwiń komentarze (4)