Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Orlen i Lotos liderami wynagrodzeń. Płacą 6,3 tys. zł na rękę

131
Podziel się

Kto płaci najwięcej, a kto najmniej? Marzeniem dla Polaków powinna być praca w wytwórni płytowej, bo zarobki są tam kosmiczne, tyle że szanse na to ma niewielu - wynika z danych GUS. Dobrze jest też „załapać się” do pracy w Orlenie czy Lotosie. Byleby przy produkcji, a nie na stacjach benzynowych.

Pensje w Lotosie i Orlenie należą do najwyższych w gospodarce. W ciągu roku spadły jednak o prawie 10 proc.
Pensje w Lotosie i Orlenie należą do najwyższych w gospodarce. W ciągu roku spadły jednak o prawie 10 proc. (Adam Warżawa/PAP)
bDATTbxh

Kto płaci najwięcej, a kto najmniej? Marzeniem dla Polaków powinna być praca w wytwórni płytowej, bo zarobki są tam kosmiczne, tyle że szanse na to ma niewielu - wynika z danych GUS. Dobrze jest też "załapać się" do pracy w Orlenie czy Lotosie. Byleby przy produkcji, a nie na stacjach benzynowych.

GUS podał szczegółowe zestawienie branż pod kątem wynagrodzeń pracowników. Wynika z niego, że marzeniem większości Polaków powinna być praca w firmach produkujących "nośniki informacji", czyli m.in. wytwórniach płytowych.

W spółkach takich jak: Universal Music Polska, GM Records czy Warner Music Polska zarabiało się w pierwszym półroczu według GUS średnio prawie 12 tys. zł miesięczne, czyli 8,4 tys. zł na rękę. To trzykrotnie więcej niż tzw. średnia krajowa, która i tak jest przecież uważana za miernik zawyżający prawdziwe zarobki Polaków.

bDATTbxj

Do tego płace rosły tam o 7,5 proc. w tym roku, czyli dużo szybciej niż średnio w gospodarce (+3,1 proc.). Szczęścia zatrudnienia w tej branży doświadcza jednak tylko 1,8 tys. osób w Polsce, jest to więc grono dość wąskie.

Zobacz także: Na co stać Kowalskiego? Tak zmieniła się siła nabywcza Polaków

Prawie pięć razy więcej, czyli niecałe 9 tys. osób, pracuje w przemyśle naftowym i też nie może narzekać na zarobki. Przy produkcji paliw płaci się 6,3 tys. zł na rękę, a dotyczy to oczywiście naszych dwóch państwowych koncernów: Orlenu i Lotosu.

bDATTbxp

Dla wyjaśnienia, te dane nie obejmują pracowników stacji benzynowych. To już branża handlowa, a tam, choć pensje wzrosły o 6,7 proc. w ciągu roku, to "kokosów" nadal nie należy się spodziewać. Zarobki wynoszą niecałe 3 tys. zł netto, czyli około 100 zł mniej niż wynosi średnia krajowa.

Zarobki w poszczególnych branżach w pierwszym półroczu 2017 r.
średnie zarobki netto (zł/mies.) zmiana rdr (proc.) zatrudnienie (tys.)
najwyższe płace
reprodukcja nośników informacji 8 396 7,5 2
produkcja ropy naftowej 6 309 -9,5 9
informacja i komunikacja 5 551 3,6 218
finanse i ubezpieczenia 5 405 6,8 243
energetyka 5 346 1,0 66
produkcja cementu, wapna i gipsu 5 239 5,2 6
produkcja pojazdów samochodowych 5 130 9,2 31
zaopatrywanie w gaz i gorącą wodę 4 949 2,6 110
górnictwo 4 679 7,1 123
produkcja wyrobów tytoniowych 4 638 -1,4 6
najniższe płace
produkcja odzieży 1 889 6,6 31
produkcja wyrobów ze skóry 2 063 4,0 14
administrowanie i dział.wspierająca 2 271 9,3 412
produkcja wyrobów piekarskich 2 271 8,4 53
produkcja wyrobów tartacznych 2 295 5,4 14
produkcja wyrobów tekstylnych 2 317 6,5 2
hotele i gastronomia 2 323 5,4 121
obróbka kamieni 2 330 27,8 0,3
produkcja wyrobów z mięsa 2 330 3,7 96
Źródło: obliczenia własne na podst. GUS

Kolejne za branżą naftową miejsca w wysokości zarobków zajmują sektory informacyjny oraz finansowy. Jednak to nie w wymienionych branżach pensje rosły najszybciej. Aż o 507 zł netto miesięcznie więcej niż rok temu trzeba płacić teraz w kamieniarstwie. Nadal pensja nie jest tam przesadnie wysoka, bo wynosi 2,4 tys. zł netto, ale wzrost robi wrażenie.

Średnio po 430 zł podwyżki dostali pracownicy dwóch branż: producentów cegieł, dachówek ceramicznych, zapraw murarskich i betonów oraz pracownicy fabryk samochodowych. Zarabiają teraz odpowiednio 3,5 i 5,1 tys. zł na rękę miesięcznie. Na kolejnym miejscu są producenci pojazdów szynowych, czyli m.in. bydgoska PESA, którzy płacą o 418 zł więcej niż rok temu, czyli 3,8 tys. zł netto.

bDATTbxq

Jest jednak też druga strona medalu. Najoszczędniejsi w docenianiu finansowym dobrej pracy są szefowie w branży odzieżowej - średnie wynagrodzenia to 1,9 tys. zł netto miesięcznie. Słabo płaci się też przy produkcji materiałów i wyrobów włókienniczych oraz przy produkcji skór i wyrobów skórzanych.

Wzrosty i spadki. Orlen i Lotos obniżali

Branżę naftową docenialiśmy za najwyższe poziomy zarobków, więc trzeba jeszcze dodać, że wynagrodzenia tam spadały najszybciej, bo o 662 zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. To z pewnością jest jednym z powodów poprawy wyników obu państwowych koncernów. Zyski wzrosły o 25 proc. z 2,8 do 3,5 mld zł dla sektora produkcji koksu i rafinacji ropy naftowej.

Drugim sektorem w zestawieniu spadków płac jest branża produkcji komputerów i urządzeń peryferyjnych, gdzie płaci się o 78 zł mniej niż rok temu, czyli 3,3 tys. zł na rękę.

bDATTbxr

Spadki wynagrodzeń wystąpiły tylko w siedmiu branżach - reszta podwyższała.

Z ciekawych sektorów - w górnictwie "niewęglowym", czyli m.in. miedziowym płace wzrosły w tym roku o aż 770 zł na rękę. W tym roku wynosiły 4,9 tys. zł miesięcznie. W półroczu tego roku branża zyskała 1,3 mld zł, podczas gdy rok temu 569 mln zł,.

Koledzy górnicy zajmujący się wydobyciem węgla - a jest ich prawie 80 tys., czyli o 7 tys. mniej niż rok temu - mają mniej powodów do zadowolenia. Dostali co prawda podwyżki, ale średnio o zaledwie 63 zł do 4,6 tys. zł na rękę miesięcznie. Sytuacja w branży nadal jest niepewna, choć zysk w półroczu tego roku jest bardzo dobry, bo 1,4 mld zł, w porównaniu ze stratą 721 mln zł rok temu. Ceny węgla wspięły się do poziomu 90 dol. za tonę w holenderskich portach, branża jednak wydobywa się z zapaści i przechodzi kolejną restrukturyzację, a ceny światowe wahają się mocno.

bDATTbxK
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(131)
Marek
3 lata temu
6309zl w Lotosie na rękę??? Pomarzyć dobra rzecz... 10 lat pracuje w tej firmie na produkcji ,zarabiam nie najgorzej bo na niższym szczeblu zarządzającym ale do 6309 to nawet brutto brakuje - takie realia...Nie ma co narzekać -inni mają gorzej... tylko nie piszcie bzdur !!!
Zenon
3 lata temu
Dobre to daję przykład :Prezes je mielone,dyrektor je ryż, zwykły pracownik wcina kapustę ale statystycznie wszyscy jedzą gołąbki hahahahahahha i tak wyglądają statystyki w naszym pięknym kraju.
jimmy
3 lata temu
Smutne jest to, że w naszym pięknym i cywilizowanym kraju pensja 6,3 tys. to powód do marzeń. To powinien być standard, niemalże punkt wyjścia. Ludzi pracują niemal przez całe życie. Użerają się z niesprawiedliwością pracodawców, presją, targetami itd. Zero poczucia stabilności, bo przecież nigdy nie wiadomo czy cię zaraz nie zwolnią. I tak do 65 roku życia. A potem emerytura, która w większości przypadków nie pozwala nawet godnie przeżyć do pierwszego. I my jesteśmy zmuszani żeby się z tym godzić.
bDATTbxL
hORnET
3 lata temu
super ja i prezes orlenu mamy średnio po 300tys zł miesięcznie
Krótka Piłka
3 lata temu
Do Orlenu czy Lotosu nikt nie "załapuje się" przypadkiem - szczególnie do tych biurowców, gdzie zasiadają pracownicy administracji i zarządu firmy. A tam wynagrodzenia są kosmiczne w porównaniu do średniej krajowej, dla krewnych i znajomych królika, oczywiście.
...
Następna strona