Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Orliki popadają w ruinę. Co trzeci nie nadaje się do użytku

165
Podziel się:

Tylko 46 na 100 orlików oceniono jako w pełni nadające się do użytku. Na 33 orlikach już dziś nie powinno się uprawiać sportu, a pozostałe nadają się do użytku tylko częściowo.

W latach 2008-2012, za rządów Donalda Tuska, wybudowano 2604 boiska w 1664 gminach.
W latach 2008-2012, za rządów Donalda Tuska, wybudowano 2604 boiska w 1664 gminach. (REMIGIUSZ SIKORA/REPORTER/EAST NEWS)

Już 33 proc. orlików nie nadaje się do użytku, a niedługo w takim stanie będzie kolejne 6 proc. tych obiektów. Orliki to sztandarowe dzieło rządu PO-PSL, który na nowoczesne kompleksy boisk dla dzieci i młodzieży w latach 2008-2012 wydał prawie miliard złotych.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", kontrolę stanu orlików przeprowadzili eksperci platformy TakeTask oraz Akademia Piłkarska "EsKadra" z Warszawy. Od stycznia do czerwca przyglądali się stanowi trawy syntetycznej i nawierzchni w 100 obiektach w całej Polsce.

Wnioski z kontroli nie są optymistyczne. Często sztuczna trawa jest przetarta, łączenia między rolkami są rozklejone, a z murawy wystaje wykładzina.

Tylko 46 na 100 orlików oceniono jako w pełni nadające się do użytku. Na 33 orlikach już dziś nie powinno się uprawiać sportu, a pozostałe nadają się do użytku tylko częściowo.

Zobacz także: Wideo: tragedia w parku rozrywki. Runęła huśtawka

Ministerstwo Sportu podkreśla, że odpowiedzialność za orliki spoczywa na samorządach, które je budowały, a teraz nimi zarządzają. Resort zwraca też uwagę, że samorządy zobowiązały się utrzymywać obiekty we właściwym stanie technicznym.

Choć samorządy mogą występować do resortu o dofinansowanie nawet połowy kosztów remontu orlika, tylko dwie gminy złożyły taki wniosek w tym roku. Gazeta zaznacza, że remont orlika jest kosztowny - nowa trawa z granulatem EPDM z recyklingu kosztuje około ćwierć miliona złotych netto.

Kontrolę orlików w tym roku przeprowadziła także Najwyższa Izba Kontroli. NIK stwierdził, że ponad połowa gmin całymi latami nie sprawdzała stanu technicznego obiektów, a resort sportu przyjmował sprawozdania ze świadomością nieprawidłowości.

Już w 2016 r. wiadomo było, że przynajmniej kilkaset orlików wymagało pilnego remontu. Resort sportu nie chciał jednak w nie inwestować i przypominał, że za znalezienie środków odpowiedzialne powinny być przede wszystkim samorządy, które są faktycznymi właścicielami obiektów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(165)
Dzuiadek
5 lata temu
O ile na konserwacje i naprawy nie daje się kasy to wiadomo że wszystko niszczeje nic nie ma wiecznego Lepiej dać za darmo niż czegoś od wyborców wymagać by coś naprawił posprzątał czy wyremontował bo jeszcze się obrazi i nie poprze w wyborach.A decyzjami można zniszczyć i zdewastować wszystko.A potem nie dziwmy się że młodzież wychowuje ulica bo co innego im pozostanie a nie każdy chce siedzieć przed komputerem.
Piotr
6 lat temu
Ale przecież to nie wina pomysłu tylko, że nie są utrzymywane. Wszystko się starzeje. Moim zdaniem cały projekt był świetny i dzięki niemu młode osoby miały szanse uprawiać sport na fajnych obiektach. Jak wracam do rodzinnego miasta i widzę orlik to bardzo żałuje, że za moich czasów nie było takiego boiska.
Spedytur
6 lat temu
Artykuł sponsorowany !!!
Igor
6 lat temu
No cóż, byle kasa była na wiekopomne dzieła Rydzyka;))))
Marek 79
6 lat temu
Treść artykułu nieadekwatna do tytułu. Autor nie dostrzega że jak coś używa to się to zużywa. Miała być sensacja wyszło jak zwykle.
...
Następna strona