Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Orliki popadają w ruinę. Co trzeci nie nadaje się do użytku

Tylko 46 na 100 orlików oceniono jako w pełni nadające się do użytku. Na 33 orlikach już dziś nie powinno się uprawiać sportu, a pozostałe nadają się do użytku tylko częściowo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REMIGIUSZ SIKORA/REPORTER/EAST NEWS)
W latach 2008-2012, za rządów Donalda Tuska, wybudowano 2604 boiska w 1664 gminach.

Już 33 proc. orlików nie nadaje się do użytku, a niedługo w takim stanie będzie kolejne 6 proc. tych obiektów. Orliki to sztandarowe dzieło rządu PO-PSL, który na nowoczesne kompleksy boisk dla dzieci i młodzieży w latach 2008-2012 wydał prawie miliard złotych.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", kontrolę stanu orlików przeprowadzili eksperci platformy TakeTask oraz Akademia Piłkarska "EsKadra" z Warszawy. Od stycznia do czerwca przyglądali się stanowi trawy syntetycznej i nawierzchni w 100 obiektach w całej Polsce.

Wnioski z kontroli nie są optymistyczne. Często sztuczna trawa jest przetarta, łączenia między rolkami są rozklejone, a z murawy wystaje wykładzina.

Tylko 46 na 100 orlików oceniono jako w pełni nadające się do użytku. Na 33 orlikach już dziś nie powinno się uprawiać sportu, a pozostałe nadają się do użytku tylko częściowo.

Wideo: tragedia w parku rozrywki. Runęła huśtawka

Ministerstwo Sportu podkreśla, że odpowiedzialność za orliki spoczywa na samorządach, które je budowały, a teraz nimi zarządzają. Resort zwraca też uwagę, że samorządy zobowiązały się utrzymywać obiekty we właściwym stanie technicznym.

Choć samorządy mogą występować do resortu o dofinansowanie nawet połowy kosztów remontu orlika, tylko dwie gminy złożyły taki wniosek w tym roku. Gazeta zaznacza, że remont orlika jest kosztowny - nowa trawa z granulatem EPDM z recyklingu kosztuje około ćwierć miliona złotych netto.

Kontrolę orlików w tym roku przeprowadziła także Najwyższa Izba Kontroli. NIK stwierdził, że ponad połowa gmin całymi latami nie sprawdzała stanu technicznego obiektów, a resort sportu przyjmował sprawozdania ze świadomością nieprawidłowości.

Już w 2016 r. wiadomo było, że przynajmniej kilkaset orlików wymagało pilnego remontu. Resort sportu nie chciał jednak w nie inwestować i przypominał, że za znalezienie środków odpowiedzialne powinny być przede wszystkim samorządy, które są faktycznymi właścicielami obiektów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: orliki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-07-2018

KoniecpolskiLepsze Orliki niż nazwy ulic i pomniki.

17-07-2018

NIEWIDZ TVPisOBECNIE PREFEROWANĄ DYSCYPLINĄ SPORTU JEST PADANIE NA TWARZ PRZED POMNIKAMI LECHA SMOLEŃSKIEGO.

17-07-2018

MariuszOrliki to cud dla młodzieży, Moje dzieci grają od rana do nocy przy blokowym Orliku.Nie wyobrażam sobie zamknięcie orlików.ZREZYGNOWAĆ Z POMNIKÓW I … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (165)