Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Osiemnaście miesięcy pod Belką

0
Podziel się:

Rząd Marka Belki przeszedł do historii. Sprawdźmy czego dokonał, a co zaniechał, w ciągu osiemnastu miesięcy działalności, ten pierwszy w III Rzeczpospolitej rząd ekspercki.

Zdrowie

1. Doprowadzenie do uchwalenia ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej było jednym z najważniejszych zadań, jakie wyznaczył sobie minister zdrowia w rządzie Marka Belki - Marek Balicki. Ustawa została uchwalona, choć nie zawiera wszystkich rozwiązań, na których ministrowi zależało.

Parlament odrzucił proponowane w projekcie zapisy, na mocy których zakłady opieki zdrowotnej przekształcałyby się w spółki użyteczności publicznej, podlegające prawu upadłościowemu. Przyjął za to przepisy, na mocy których publiczne jednostki mogły się ubiegać o korzystnie oprocentowaną pożyczkę z budżetu państwa. Warunkiem jej uzyskania było wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego. Na pożyczki w budżecie państwa zagwarantowano kwotę 2,2 mld zł. Niezadłużone placówki ubiegały się o dotacje.

Rząd poinformował w ubiegły wtorek, że o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego wystąpiły 572 publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

2. Uchwalenie ustawy - Wieloletniego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, o który lekarze zabiegali od kilku lat. Ustawa przewiduje stałe finansowanie z budżetu programu nastawionego na rozwój profilaktyki i diagnostyki nowotworów oraz wydatki inwestycyjne w tej dziedzinie medycyny.

3. Uchwalenie ustawy - programu wieloletniego o wymianie śmigłowców dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na mocy tej ustawy Pogotowie w ciągu 5 lat ma zakupić 23 nowe śmigłowce i symulator lotu do nauki dla pilotów za kwotę ok. 500 mln zł.

MINUSY:

1. Brak zapowiadanej nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Resort zdrowia zmian nie przygotował; stworzył jedynie założenia do tej nowelizacji, które rząd przyjął.

2. Ministrowi nie udało się przeforsować w Sejmie przepisów, na mocy których stworzona by była nowa kategoria leków - tzw. leki specjalistycznego stosowania. Do ich wypisywania uprawnieni byliby jedynie niektórzy lekarze - specjaliści w danej dziedzinie medycyny. Mieli zyskać możliwość przepisywania tych leków tylko według ściśle ustalonych kryteriów. Te rozwiązania skrytykowali lekarze; także większość posłów była im przeciwna.

3. Balicki zapowiadał utworzenie Agencji Oceny Technologii Medycznych, która miałaby opracowywać lub weryfikować procedury medyczne (zabiegi, farmakoterapie itp.). W toku prac parlamentarnych nad nową ustawą zdrowotną posłowie wykreślili z projektu cały rozdział dotyczący takiej instytucji. Głównym argumentem było przekonanie, że taka instytucja powinna mieć osobną ustawę.

Balicki powołał Agencję z dniem 16 września tego roku na mocy zarządzenia. Ma być państwową jednostką budżetową z siedzibą w Warszawie, a jej zadaniem ma być doradzanie ministrowi w dziedzinie procedur medycznych. Obecnie trwa konkurs na szefa tej instytucji.

4. Konflikt pomiędzy ministrem Balickim a prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzym Millerem, m.in. o podział pieniędzy na 2006 rok pomiędzy oddziały wojewódzkie NFZ oraz sposób dysponowania rezerwami Funduszu.

Edukacja

DOKONANIA:

1. Przegłosowanie w parlamencie i wejście w życie noweli Prawa o szkolnictwie wyższym. Był to prezydencki projekt, nad którym pracowali przedstawiciele środowisk akademickich.

Ustawa pozostawiła stopień doktora habilitowanego, wprowadziła trójstopniowy podział studiów na: licencjackie, magisterskie i doktorskie. Jej zapisy dają również wyższym uczelniom dużą swobodę w organizacji swojej struktury, dopuszczają jednak odwołanie rektora przez ministra edukacji, kiedy okaże się, że dopuścił on się nadużyć i łamania przepisów.

3. Za swój sukces b. minister uważa także zwiększenie funduszy na stypendia dla uczniów i studentów w budżecie na rok 2005.

ZANIECHANIA:

1. Nie rozwiązanie kwestii odpłatności za studia wyższe.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)