Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ostatni lot Discovery. Prom już na orbicie

0
Podziel się:

Prom zawozi na stację ISS robota za 2,5 mln dolarów, który zajmie się zakręcaniem zaworów.

Ostatni lot Discovery. Prom już na orbicie
(PAP/EPA)

O godz. 22.53 czasu polskiego z przylądka Cape Canaveral na Florydzie wystartował do swego ostatniego lotu wahadłowiec kosmiczny Discovery.

Lot Discovery będzie - jak to się określa - początkiem końca 30-letniego programu lotów amerykańskich wahadłowców kosmicznych. Po nim na orbitę wyniesiony będzie jeszcze w kwietniu prom Endeavour, a w czerwcu ostatni z nich - Atlantis.

Celem misji Discovery, która potrwa 11 dni, jest dowiezienie dostaw na krążącą wokół Ziemi międzynarodową stację kosmiczną (ISS). Sześcioosobową załogą dowodzi emerytowany pułkownik sił powietrznych, 50-letni Steve Lindsey.

Wahadłowiec miał początkowo wystartować 1 listopada, ale nie pozwolił na to wyciek ze zbiornika paliwa. Awarię naprawiono. W ostatniej chwili nastąpił jeszcze drobny defekt komputera, ale w porę go usunięto.

W sprzęcie transportowanym na ISS uwagę obserwatorów przykuwa głównie robot nazwany Robonaut 2, w skrócie R2, zbudowany przez General Motors kosztem 2,5 miliona dolarów. Mierzy on około metra wysokości i zbudowany jest ze stali i aluminium, ale z wierzchu pokryto go miękką wykładziną, aby astronauci nie odnosili obrażeń przy zderzeniu z nim.

Będzie on wykonywał na stacji najpierw proste prace, np. zakręcanie zaworów, ale w przyszłości planuje się, że będzie w stanie stopniowo zastępować astronautów w ich czynnościach zarówno na statku, jak i poza nim.

Planowane zakończenie lotów wahadłowców, jak dotąd niezastąpionych, wywołuje krytykę ze strony niektórych byłych astronautów. Jeden z nich, Gene Cernan - ostatni człowiek, który wylądował na Księżycu - powiedział w telewizji Fox News po starcie Discovery, że w rządzie i w NASA są ludzie, którym _ jakby zależało _ na tym, by Ameryka nie przodowała w przyszłości w podboju kosmosu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t78760.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wystartowal;prom;kosmiczny;discovery,213,0,606165.html) Wystartował prom kosmiczny Discovery Celem jego misji jest transport zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t115172.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/start;promu;discovery;odlozony;do;jutra,41,0,703273.html) Start promu Discovery odłożony do jutra Powodem są problemy techniczne z utrzymaniem ciśnienia w części napędowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)