Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oświadczenia majątkowe
12.05.2017 17:02

Oświadczenia majątkowe ministrów. Co mają członkowie gabinetu Beaty Szydło?

Słynna stodoła ministra Szyszki, miliony wiceministra Morawieckiego i dwudziestodwuletnie cinquecento Beaty Kempy. Kancelaria premiera opublikowała właśnie oświadczenia majątkowe członków rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Oświadczenia majątkowe szefowej rządu i jej ministrów pojawiły się na stronie kancelarii premiera w piątek po południu. Sama Beata Szydło w ciągu roku odłożyła kilkadziesiąt tysięcy złotych. Także lektura oświadczeń jej podwładnych jest ciekawa.

Nie po raz pierwszy problem z podaniem stanu majątkowego ma minister środowiska Jan Szyszko, który w oświadczeniu wykazał, że ma dom o powierzchni 75 mkw, by następnie w korekcie oświadczenia poprawić, że jednak jest to 179 mkw. Raz podaje, że ma osiem działek, a później, że jednak sześć. Nie zapomniał natomiast o słynnej już stodole, która tym razem została dokładnie opisana.

Jakie inne ciekawostki możemy znaleźć? Otóż wicepremier Morawiecki wycenia swoje meble na 135 tys. zł i oświadcza, że jakiekolwiek dywidendy otrzymane w czasie piastowania urzędu przeznaczy na cele charytatywne. Szefowa kancelarii premiera Beata Kempa natomiast sprzedała w zeszłym roku dwudziestodwuletnie Cinquecento za 500 zł.

Mateusz Morawiecki

Wicepremier i szef gospodarczego superresortu zgromadził 2 mln 900 tys. zł oszczędności i papiery wartościowe warte 4 mln 330 tys. zł. Ma 150-metrowy dom i jest w trakcie kupowania 72-metrowego mieszkania, którego budowa ma się zakończyć w tym roku. Ma też działkę ze stumetrowym domem. Jest również współwłaścicielem segmentu o powierzchni 180 mkw i właścicielem 2 ha działki rolnej.

Z akcji BZ WBK otrzymał w zeszłym roku 144 tys. zł dywidendy, które zobowiązał się przekazać na cele społeczne. Zresztą w oświadczeniu zadeklarował, że wszystkie tego typu dochody będzie przeznaczał na cele charytatywne.

Swoje meble wycenił na 135 tys. zł, z czego 60 tys. zł to wartość zabudowy kuchennej.

Piotr Gliński

Piotr Gliński może się pochwalić domem o powierzchni 400 mkw. Stoi na 515-metrowej działce. Wicepremier zaznacza, że nieruchomość jest w połowie własnością jego siostry. Do tego Gliński dysponuje też 58-metrowym mieszkaniem. Tutaj współwłaścicielką jest żona wicepremiera. Poza tym szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego dysponuje działką o powierzchni 1 ha.

W gotówce i na kontach oszczędnościowych Gliński trzyma 66 tys. zł w PKO BP i 27 tys. zł w banku City Handlowy. Pieniądze dzieli z żoną. Podobnie jak i kredyt. Do spłacenia Glińskim zostało już 15 tys. zł ze 120 tys. zł zaciągniętych na kupno mieszkania.

W garażu wicepremiera stoją dwie toyoty: avensis i yaris. Warte łącznie 34 tys. zł, obie kupione z małżonką. Gliński może się też pochwalić w domu obrazem Edwarda Dwurnika za 20 tys. zł.

W ubiegłym roku zarobił 202 tys. zł za pracę w KPRM. Do tego dołożył prawie 30 tys. zł diety parlamentarnej. Oprócz tego 7 tys. zł dorzucił Uniwersytet w Białymstoku, a kolejne 8 tys. zł zarobił na wynajmie nieruchomości. Łącznie wypracował więc 250 tys. zł.

Jarosław Gowin

Wicepremier i minister nauki jest współwłaścicielem 98-metrowego mieszkania i 40-metrowej działki. Zgromadził 40 tys. zł oszczędności. W KPRM zarobił 185 573,96 zł, a z Sejmu otrzymał 29 594,52 zł. W 2016 r. dostał łącznie 215 168,48 zł.

Andrzej Adamczyk

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk jest właścicielem domu o powierzchni 187,1 mkw. Do oświadczenia majątkowego wpisał też 37-metrowe mieszkanie, które w spadku otrzymała jego żona. W spadku otrzymała też warte niecałe 5 tys. zł akcje Polskiego Holdingu Nieruchomości, które minister również wpisał do oświadczenia. Ma akcje handlującej paszą spółki Agrokompleks w Sance o wartości 17,1 tys. zł. W zeszłym roku zebrał z nich 4730,70 zł dochodu.

Adamczyk jest właścicielem dwóch działek budowlanych, ma też współwłasność w kilku drogach. Wartość działek budowlanych oszacował na 180 tys. zł, a współwłasność w drogach na nieco ponad 2 tys. zł. Szef resortu infrastruktury zgromadził 142 tys. zł oszczędności i posiada dwunastoletniego passata. Jako minister otrzymał w ubiegłym roku 132 471,14 zł wynagrodzenia, a jako poseł - 29676,96 zł. Otrzymał też 4 tys. zł z polisy ubezpieczeniowej.

Witold Bańka

Minister sportu może się pochwalić domem o powierzchni 180 mkw. Ma również działkę o powierzchni 4 tys. mkw. Na koncie zgromadził 91 tys. zł. W garażu trzyma natomiast dacię sandero z 2009 r. W ostatnim roku szef resortu sportu zarobił 171 tys. zł.

Mariusz Błaszczak

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji może się pochwalić domem o powierzchni ponad 150 mkw. Dodatkowo ma również 49-metrowe mieszkanie. Na koncie Błaszczak zdeponował 190 tys. zł. Do tego ma 300 euro i polisę na życie za 30 tys. zł. Minister w garażu trzyma z kolei fiata 500L z 2013 r.

Marek Gróbarczyk

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej nie należy do najbardziej rozpoznawalnych postaci w rządzie Beaty Szydło. Gróbarczyk ma majątek składający się z 145-metrowego domu, 72-metrowego mieszkania i gospodarstwa o powierzchni 1 ha.

Na koncie zdeponował 190 tys. zł i 250 tys. euro. Łącznie więc w oszczędnościach ma ponad 1,2 mln zł. Do tego Gróbarczyk dysponuje papierami funduszu mieszkaniowego o wartości 230 tys. zł. W ubiegłym roku minister zarobił prawie 200 tys. zł za pracę w resorcie. Do tego skasował też pieniądze za mandat europarlamentarzysty. Było to 30 tys. euro. Poza tym zarobił 7 tys. zł na lokatach.

Krzysztof Jurgiel

Minister rolnictwa może się pochwalić domem o powierzchni 150 mkw. Poza tym ma ponad 400-metrową działkę. Na kontach zgromadził 150 tys. zł. Minister w garażu trzyma forda s-maxa z 2009 r.

W ciągu ostatniego roku zarobił 200 tys. zł za pracę w resorcie i 28 tys. zł z tytułu diet parlamentarnych.

Mariusz Kamiński

Dzięki corocznym oświadczeniom majątkowym można też sprawdzić, co posiada koordynator służb specjalnych. Mariusz Kamiński na własność ma tylko 39-metrowe mieszkanie. Poza tym nie ma żadnej gotówki, żadnych oszczędności. Ma za to kredyt mieszkaniowy o wartości 85 tys. zł.

Podobnie jak pozostali ministrowie Kamiński w ostatnim roku zarobił 200 tys. zł za pracę w KPRM i 29 tys. zł otrzymał z tytułu diety parlamentarnej.

Beata Kempa

Szefowa Kancelarii Premiera jest współwłaścicielką domu o powierzchni 146,9 mkw. Ma też działkę o powierzchni 0,75 ha i jest właścicielką jednej trzeciej działki o powierzchni 0,8 ha. Zgromadziła 58 tys. zł w gotówce, ale na koncie w banku ma niewiele ponad 400 zł. Na indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego zgromadziła niewiele ponad 650 zł.

Ma trzy samochody: lancię delta z 2011 r., peugeota 207 z 2006 r. i citroena C2 z 2003 r. Pani minister w zeszłym roku dwa auta sprzedała. Toyotę rav4 z 2004 r. za 17,8 tys. zł, a dwudziestodwuletnie cinquecento za 500 zł.

Beata Kempa ma sporo zobowiązań. Do spłaty ma jeszcze ponad 430 tys. zł kredytu hipotecznego, prawie 90 tys. zł kredytów gotówkowych i ponad 30 tys. zł samochodowego. W zeszłym roku zarobiła 206 635,56 tys. zł, z czego 29 594,52 zł dostała z diety poselskiej.

Na następnej stronie prześwietlamy oświadczenia m.in. Antoniego Macierewicza i piszemy o stodole ministra Szyszki.

Antoni Macierewicz

Co ma Minister Obrony Narodowej? Mieszkanie o powierzchni 55 mkw. Ma też drewniany dom na działce o powierzchni 3 arów. Obie nieruchomości są opisane jako własność żony. W gotówce i na kontach szef MON uzbierał 138 tys. zł. Do tego ma prawie 300 euro.

Macierewicz uzbierał za to trochę w papierach wartościowych. W towarzystwach funduszy inwestycyjnych 25 tys. zł. Do tego polisę za 32 tys. zł i 13 tys. zł na Indywidualnym Koncie Emerytalnym.

Macierewicz ma 10 proc. udziałów w spółce Dziedzictwo Polskie. Są one warte 20 tys. zł, a Macierewicz nie zarobił na nich ani grosza. Lata temu Macierewicz miał w spółce 28 proc., ale zabraniała tego ustawa antykorupcyjna. Dekadę temu Bianka Mikołajewska, dziennikarka "Polityki", ujawniła, że Macierewicz - będąc ministrem w rządzie Jarosława Kaczyńskiego - w dokumentach wciąż miał za dużo udziałów w spółce.

Na czym zarabia Macierewicz? Utrzymuje się głównie z pieniędzy za pracę w resorcie. Było to 200 tys. zł w ostatnim roku. Do tego pobierał z Sejmu diety poselskie - łącznie 27 tys. zł. Oprócz tego otrzymuje emeryturę - w sumie 36 tys. zł. Zarabiał też na prawach autorskich i umowach o dzieło.

Henryk Kowalczyk

Kowalczyk jest ministrem w rządzie Szydło, ale nie prowadzi żadnego resortu. Jego majątek to chociażby dom o powierzchni 120 mkw. Oprócz tego ma działki rolne i budowlane. Na koncie zgromadził za to sporo oszczędności. Ma 174 tys. zł.

Kowalczyk w garażu trzyma dwie toyoty - yaris i corollę. Łącznie są warte 42,5 tys. zł. Kowalczyk zarobił w KPRM 232 tys. zł. Do tego dołożył dietę parlamentarną w wysokości 29 tys. zł.

Konstanty Radziwiłł

Szef Ministerstwa Zdrowia ma dom o powierzchni 208 mkw. Do tego 106-metrowe mieszkanie. Na tym nie kończą się jednak jego nieruchomości. Ma też lokal użytkowy o powierzchni 64 mkw.

Radziwiłł ma dużo oszczędności - zgromadził aż 783 tys. zł. Do tego dokłada 14 tys. euro. Oprócz tego minister może się pochwalić dużym garażem. Stoją tam dwa samochody i motocykl. Posiada hondę FRV z 2005 r., toyotę avensis z 2002 r. i kawasaki vulcan z 1997 r. Łącznie są warte 51 tys. zł.

Elżbieta Rafalska

Czym dysponuje szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej? 180-metrowym domem i 52-metrowym mieszkaniem. Według wyliczeń minister są warte 370 tys. zł. Do tego może się pochwalić sporymi oszczędnościami. Ma 215 tys. zł zgromadzone w gotówce i na kontach. Ma też certyfikaty inwestycyjne o wartości 5 tys. zł. Rafalska w garażu trzyma toyotę corollę z 2012 r.

W ostatnim roku minister zarobiła 200 tys. zł za pracę w resorcie. Do tego dorzuciła też kilka tysięcy za sprzedaż dwóch aut: suzuki swift z 2003 r. za 2,5 tys. zł oraz opla vectrę za 1 tys. zł. Poza tym Rafalska zarobiła 6 tys. zł na wynajmie mieszkań. Pobierała też dietę poselską - było to 30 tys. zł.

*Anna Streżyńska *

W tym roku przeciwnie do poprzedniego minister cyfryzacji nie miała problemów z ujawnieniem majątku. Dlaczego? Szefowa resortu cyfryzacji nie zgodziła się wtedy na upublicznienie danych. Podobnie zrobił Mateusz Morawiecki, choć ostatecznie i jedno, i drugie oświadczenie ujrzało światło dzienne.

Co ma Streżyńska? 144-metrowy dom oraz 71-metrowe mieszkanie. Szefowa resortu ma 11 ha gospodarstwa rolnego. Zdjęcia domu często pokazuje w mediach społecznościowych. W gotówce zebrała 100 tys. zł. W garażu Streżyńskiej nie spotka się nowych aut. Trzyma w nim peugeota partnera z 1999 r. oraz citroena xsarę picasso z 2003 r.

Streżyńska ma za to spory kredyt do spłacenia. W ubiegłym roku pożyczyła w PKO BP aż pół miliona złotych. Spłacać będzie - według harmonogramu - 24 lata.

Jan Szyszko

Minister środowiska posiada słynną już stodołę - o powierzchni użytkowej 302 mkw - dostosowaną do celów badawczych i mieszkalnych. Do tego pola doświadczalne o powierzchni 170 ha. Wspólnie z żoną uzbierał 200 tys. zł oszczędności. Ma też 53 tys. euro, z czego 51 tys. to nagroda naukowa.

W ubiegłym roku Szyszko zarobił około 310 tys. zł. Z tego 84,4 tys. zł to emerytura, 195,9 tys. zł pensja ministra środowiska, a około 30 tys. zł - uposażenie poselskie.

Minister Szyszko złożył też korektę do oświadczenia. Wykazał w nim, że ma dom o powierzchni 75 mkw, by w korekcie poprawić, że jednak jest to 179 mkw. Podał również, że nabył od Skarbu Państwa osiem działek, a następnie dokonał zmiany i wpisał, że jest ich jednak sześć.

Krzysztof Tchórzewski

Co posiada minister energii? Dom o powierzchni 131 mkw. Współwłaścicielką nieruchomości jest żona ministra. Poza tym Tchórzewski ma działkę budowlaną - 1360 mkw. Według oświadczenia ministra na działce stanie dom syna. W tej chwili budynek jest w stanie surowym.

Na kontach i w gotówce Tchórzewski uzbierał ponad 100 tys. zł. Poza tym ma polisę o wartości 40 tys. zł, a także program inwestycyjny za prawie 20 tys. zł. Do tego dochodzi kolejna polisa o wartości 60 tys. zł.

Tchórzewski ma też trochę udziałów. Uzbierał 671 - po 500 zł każdy - firmy Investpol. Do tego 176 w SOW Podlasie - za 100 zł każdy. W garażu Tchórzewski trzyma bmw z 2005 r. Do tego ma hondę z 2009 r. o wartości 29 tys. zł. W ubiegłym roku minister zarobił 200 tys. zł za pracę w resorcie i dorzucił do tego dietę poselską.

Witold Waszczykowski

Co ma minister spraw zagranicznych? Przykładowo dom o powierzchni 112 mkw. Do tego ma 175 tys. zł i 60 tys. zł w polisie na życie. Oprócz tego minister posiada dwa samochody. Jeden to seat ibiza z 2013 r., drugi to toyota verso z 2012 r. Waszczykowski nie oszacował, ile jego pojazdy są warte.

Szef resortu spraw zagranicznych nie wpisał też do oświadczenia majątkowego kwoty, którą zarobił w ciągu ostatniego roku w ministerstwie.

Elżbieta Witek

Witek nie ma imponującego majątku: 63-metrowe mieszkanie i połowę drugiego 66-metrowego. Ta druga nieruchomość opisana jest jako własność męża. Poza tym rzecznik rządu nie trzyma na kontach żadnych oszczędności. W garażu ma z kolei 16-letniego mitsubishi colta.

Witek ma ponad 50 tys. zł kredytu hipotecznego do spłaty. W ciągu roku zarobiła 200 tys. zł. Podobnie jak pozostali ministrowie-posłowie pobierała dietę parlamentarną. Uzbierała 29 tys. zł.

Anna Zalewska

Minister Edukacji Narodowej może się pochwalić tylko mieszkaniem o powierzchni 69 mkw. Zalewska ma za to gospodarstwo o powierzchni 38 tys. mkw z domem mieszkalny. Na kontach zgromadziła z kolei nieco ponad 20 tys. zł. Poza tym minister zainwestowała 14 tys. zł.

W garażu Zalewska trzyma dwa samochody - Renault Lagunę za 30 tys. zł z 2011 r. i renault kajar z 2015 r. za ponad 69 tys. zł. Zakup auta minister sfinansowała kredytem. Zalewska, podobnie jak pozostali ministrowie, zarobiła ponad 200 tys. zł. Dorzuciła do tego też dietę parlamentarzystki. Łącznie to 230 tys. zł.

Zbigniew Ziobro

Czym dysponuje minister sprawiedliwości? Ma 1/3 domu. Odpowiada to 85 mkw. Do tego ma 73 ary działki rolnej. Poza tym posiada dwie działki rolno-leśne o łącznej powierzchni 2,5 ha.

Na kontach i w gotówce Ziobro uzbierał 120 tys. zł. Poza tym trzyma symboliczne oszczędności w euro. Ma ich dokładnie 1850. W przeliczeniu to 7,4 tys. zł.

Zbigniew Ziobro zarobił w resorcie 187 tys. zł. Do tego dołożył pensję Prokuratora Generalnego, było to 44 tys. zł. Oprócz tego uzbierał 29 tys. zł. Łącznie w ciągu roku zarobił więc 260 tys. zł.

Tagi: oświadczenia majątkowe, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-05-2017

DzidekSama bida :-( nigdy nie zrozumieją zwykłego ciężko pracującego Polaka ,który "opływa w luksusach" ...biedra i produkty z najniższej półki, … Czytaj całość

12-05-2017

cvWreszcie rząd z normalnymi majątkami. Poczytajcie jakie majątki mieli posłowie PO, masakra!

12-05-2017

GroSikJacy oni biedni.....

Rozwiń komentarze (86)